Президент Азербайджану Ільгам Алієв заявив, що його країна досягла всіх цілей за добу «антитерористичних заходів» у сепаратистському Нагірному Карабаху і «відновила свій суверенітет».
У своєму зверненні до народу Алієв наголосив, що збройні сили Азербайджану «пішли б до кінця», якби «незаконні збройні формування в Карабаху не склали зброї», повідомляє телеканал «Настоящее время» (створений Радіо Свобода за участю «Голосу Америки»).
«Процес виведення збройних сил Вірменії з Карабахського регіону Азербайджану вже розпочався. Водночас триває процес роззброєння вірменських незаконних збройних формувань у Карабаху», – сказав президент Азербайджану.
Алієв також заявив, що під час «антитерористичних заходів» армії Азербайджану в Карабаху «цивільне населення не постраждало, не потрапили під удар цивільні об’єкти, але знищена ворожа військова інфраструктура й техніка».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міноборони Росії заявило про загибель своїх військових у Нагірному КарабасіЗа словами президента Азербайджану, під час переговорів в азербайджанському місті Євлах, які відбудуться 21 вересня, вірменським представникам нададуть план реінтеграції Карабаху. «Усі права вірмен Карабаха будуть забезпечені», – додав він. У Кремлі заявили, що російські миротворці виступатимуть посередниками у переговорах.
Наприкінці свого виступу Алієв заявив: «Ніхто не може говорити з нами мовою диктату та ультиматуму. Нехай ніхто це не забуває. Як не забуває і те, що Карабах – це Азербайджан».
19 вересня азербайджанська армія оголосила про «антитерористичну операцію» в Карабаху з метою відновлення конституційного ладу. Баку повідомив про удари по об’єктах вірменської армії та вірменських збройних підрозділів у Карабаху. Єреван присутність своїх військових у регіоні заперечує.
Перед оголошенням операції Баку звинуватив фактичну владу Карабаху в організації терактів. За даними азербайджанської сторони, 19 вересня на міни наїхали два автомобілі. Загинули дев’ятеро людей, серед яких були семеро співробітників МВС Азербайджану.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Нагірний Карабах: Азербайджан заявив про домовленість щодо припинення вогнюВірменська служба Радіо Свобода повідомила з посиланням на представників фактичної влади Нігарного Карабаху, що за добу там загинули кілька десятків людей, зокрема і цивільних. Баку повідомив про загибель одного жителя контрольованого Азербайджаном міста Шуша.
20 вересня Міноборони Азербайджану заявило про домовленість щодо припинення вогню у сепаратистському регіоні Нагірний Карабах. Повідомляли, що досягнуто домовленості про призупинення «локальних антитерористичних заходів» 20 вересня 2023 року о 13:00.
Як повідомляє вірменська служба Радіо Свобода, офіційний Єреван ознайомився із пропозицією щодо припинення вогню. Прем’єр-міністр Нікол Пашинян зазначив, що Вірменія жодним чином не брала участі у розробці тексту угоди та не була стороною обговорень.
Він зауважив, що в тексті згадуються збройні сили Вірменії і виведення частин збройних сил Вірменії з сепаратистського регіону Нагірний Карабах, але, за його словами, з серпня 2021 року Вірменія там не тримає своїх військових.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: МЗС радить українцям не їхати в Нагірний Карабах і уникати місць масового скупчення людей у ЄреваніМіжнародне співтовариство визнає Нагірний Карабах суверенною територією Азербайджану, проте з початку 1990-х Баку не контролював більшу частину регіону.
Баку та Єреван роками перебувають у конфлікті через сепаратистський регіон Нагірний Карабах. Підтримувані Вірменією сепаратисти захопили регіон Азербайджану, населений переважно етнічними вірменами, під час війни на початку 1990-х років, у якій загинуло близько 30 000 людей.
За підсумками короткострокової війни восени 2020 року Азербайджан та Вірменія за посередництва Росії підписали угоду про припинення бойових дій. Баку повернув собі під контроль частину територій Нагірного Карабаху та прилеглі райони Азербайджану.
Упродовж понад трьох десятиліть Росія була посередником між двома колишніми радянськими республіками, але Брюссель і Вашингтон останнім часом стали активнішими, оскільки Москва на тлі повномасштабного вторгнення в Україну більше не може активно брати участь у проблемах Нагірного Карабаху.
Вірменія неодноразово звинувачувала російських миротворців у невиконанні обіцянок захистити етнічних вірмен згідно з погодженим Москвою перемир’ям 2020 року.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Нова війна на Кавказі? Ось що відбувається у Нагірному Карабаху