Верховний суд Великобританії дозволив засновнику WikiLeaks Джуліану Ассанжу подати апеляцію проти екстрадиції до США, де його звинувачують у шпигунстві.
На дводенних слуханнях адвокати Ассанжа стверджували, що звинувачення проти їхнього підзахисного політично мотивовані і що запит США на його екстрадицію є незаконним.
Судді вирішили, що Ассанж зможе надати докази цього на новому апеляційному засіданні, якщо США не дадуть «задовільних відповідей» на питання, чи гарантовано Ассанжу право на свободу слова і чи не загрожує йому смертна кара.
Справу продовжать розглядати 20 травня.
Якби Ассанжу відмовили у дозволі на апеляцію, його могли б екстрадувати до США протягом кількох днів.
У США засновнику WikiLeaks пред’явлено 17 звинувачень у шпигунстві та одне звинувачення у неправомірному використанні комп’ютера у зв’язку з публікацією секретних документів про діяльність США в Іраку та Афганістані. Американські прокурори стверджують, що Ассанж допоміг колишній військовослужбовці США Челсі Меннінг викрасти військові файли, які потім були опубліковані на сайті WikiLeaks.
За звинуваченнями в США Ассанжу загрожує до 175 років в’язниці. Уникаючи екстрадиції, 52-річний журналіст провів сім років у посольстві Еквадору у Лондоні, а останні п’ять років – у в’язниці. Адвокати Ассанжа стверджують, що його екстрадиція буде рівносильна покаранню за політичні погляди та порушить його право на свободу слова. Парламент Австралії, громадянином якого є Ассанж, закликав дозволити журналісту повернутися на батьківщину.
Читайте також: Провідні ЗМІ закликали США звільнити Джуліана Ассанжа
Прихильники та близькі Ассанжа побоюються за його здоров’я, стверджуючи, що у разі екстрадиції він може померти. У 2021 році окружний суддя відхилив прохання США про екстрадицію Ассанжа, припускаючи, що той може вчинити самогубство, якщо утримуватиметься у суворих тюремних умовах. У 2022 році, після того, як США гарантували гуманне поводження з Ассанжем, рішення про його екстрадицію було схвалено британським МВС.