Африканські жінки, найняті для складання «Шахедів», скаржаться на приниження в Росії – АР

Журналісти раніше виявили, що учнів коледжу «Алабуга Політех» залучають до збирання іранських безпілотників Shahed

Росія обманом вербує на завод зі складання іранських безпілотників типу «Шахед» у Татарстані жінок із африканських країн, які скаржаться на відсутність хімічного захисту та низьку зарплату. Про це йдеться в розслідуванні агентства Associated Press, яке проаналізувало супутникові знімки та внутрішні документи підприємства, а також на умовах анонімності поговорило з кількома робітницями з Африки.

Жінки розповіли AP, що лише на місці дізналися про характер своєї роботи – замість програми «робота-навчання» в таких галузях, як готельний бізнес та громадське харчування. Перед цим вони проходили тест на словниковий запас російської зі 100 слів, де в тому числі фігурують терміни «фабрика», «причіпляти», «відчіпляти».

За їхніми словами, робочі зміни тривають по 12 годин, а через відсутність захисних костюмів їхня шкіра покривається плямами, що сверблять. Ідеться про комплекс у вільній економічній зоні «Алабуга» поблизу міста Єлабуга. Журналісти видання «Протокол» та ютуб-каналу «Розворот» раніше з’ясували, що виробництво зі складання «Шахедів» уже розташовується на 40 тисячах квадратних метрів, і його планується розширити до більш ніж 100 тисяч квадратних метрів.

За даними AP, у документах, що потрапили до ЗМІ й містять докладну інформацію про контракти між Росією та Іраном, завод згадується як «Алабуга». Як зазначають експерти, він є єдиним російським підприємством, яке наймає жінок з Африки, Азії та Південної Америки для виготовлення дронів-камікадзе.

Згідно з офіційною інформацією на сторінці програми з релокації Alabuga Start, дівчатам від 18 до 22 років без хронічних захворювань із 88 країн (не тільки африканських) пропонують навчання та роботу прибиральницями, водіями, офіціантками та робітницями з оплатою від 60 тисяч рублів. При цьому обіцяють безкоштовний квиток до Росії, проживання в хостелі та медичну страховку.

Одна зі співрозмовниць AP стверджує, що від її зарплати відрахували витрати на проживання, авіаквитки, медичне обслуговування та курси російської мови. У результаті суми, що залишилася, їй ледве вистачило на оплату базових витрат, наприклад, проїзду. Інша заявила, що з африканськими жінками «поводяться як із ослами, тримають у рабстві». Третя поділилася, що могла надсилати на батьківщину приблизно 150 доларів на місяць.

На сторінці Alabuga Start зазначено, що за перше півріччя 2024 року із країн Центральної та Східної Африки до програми «приєдналися» 182 жінки. AP звернулося із запитами до урядів 22 африканських країн, які вказані у списку програми, але більшість не відповіли, а деякі обіцяли вивчити питання.

Представниця верховного комісара ООН Равіна Шамдасані сказала, що дії Росії «потенційно можуть відповідати критеріям торгівлі людьми», якщо дівчат наймають шахрайським шляхом із метою експлуатації.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Голова Татарстану після атаки дронів: підприємства повинні захищатися самостійно