По всій Чехії 18 грудня тривають «Десять років без Гавела», присвячені роковинам смерті першого президента країни Вацлава Гавела. Зокрема, на будівлі видавництва Melantrich була встановлена пам’ятна таблиця.
Плакати з цитатами Вацлава Гавела прикрашають міський транспорт, а ввечері у Празі засвітиться велике «Серце» – символ Гавела, створений чеським митцем Їржі Давідом. Відомо, що біля свого підпису Вацлав Гавел креслив стилізований контур серця.
Письменник, драматург, дисидент, останній президент Чехословаччини (1989 –1992 роки) і перший президент Чеської республіки (1993 – 2003 роки) Вацлав Гавел помер у своєму заміському будинку в селі Градечек (Hrádeček, північно-східна Чехія) 18 грудня 2011 року.
Читайте також: Чехія має намір переглянути відносини з Росією
Гавел присвятив життя боротьбі проти свавілля комуністичного режиму та за перемогу свободи і демократії в Європі. Активно виступав проти окупації Чехословаччини військом Варшавського договору. Після цього дістав заборону публікувати свої твори, працював вантажником, робітником сцени.
Як дисидент і захисник політичних в’язнів очолював відому правозахисну організацію «Хартія 77» («Charta 77»), тоді також вперше був заарештований/ Подальші арешти мали місце в 1978 та 1979 роках. Гавел вийшов із тюрми у 1983 році. Від 1988-го був членом Чеського Гельсінського комітету.
До цього періоду життя належить один з із знакових творів Вацлава Гавела – «Сила безсилих» (1978 рік), в якому він обстоює думку, що й одна людина може перемогти в боротьбі, адже в її руках непереможна зброя – «життя у правді».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: 85 років від народження Вацлава Гавела. Він підтримував Україну і критикував РосіюУ листопаді 1989-го Вацлав Гавел очолив Оксамитову революцію, його виступ 21 листопада 1989 року з балкону видавництва Melantrich на Вацлавській плоші у Празі зібрав понад пів мільйона громадян.
Вацлав Гавел похований в родинній каплиці на Виноградському кладовищі в Празі.
Your browser doesn’t support HTML5