Напади на навчальні заклади відбуваються скрізь у світі. Що рухає зловмисниками? Як запобігати і протидіяти такому насиллю? На ці питання, зокрема, можна шукати відповідь, порівнюючи інциденти. Радіо Свобода і телеканал «Настоящее время», створений Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», склали зворотну хронологію нападів.
11 травня 2021 року. Казань, Росія
Внаслідок нападу 11 травня 2021 року на гімназію у Казані – столиці Республіки Татарстан Російської Федерації, за останніми даними, загинули дев'ять людей.
Серед них – семеро учнів восьмого класу, четверо хлопчиків і троє дівчаток. Одна загибла – вчителька, і ще одна – співробітниця школи.
Ще 20 людей постраждали.
Раніше російські інформаційні агентства із посиланням на джерела повідомляли про різну кількість жертв – від 8 до 13 людей.
Слідчий комітет Росії порушив кримінальну справу за статтею «убивство».
За інформацією російського МВС, у нападника не було спільників, він був один. Йдеться про 19-річного Ільназа Галявієва, його затримали. Повідомляється, що на ім’я хлопця була офіційно зареєстрована зброя.
8 травня 2021 року. Кабул, Афганістан
У шиїтському районі столиці Афганістану – Кабалу, 8 травня 2021 року у школі для дівчаток стався вибух.
Загинули 50 людей, переважно школярки. Ще понад сто людей отримали поранення.
Речник Міністерства внутрішніх справ Тарік Аріан заявив, що біля школи спочатку вибухнув автомобіль, а потім, коли учні почали вибігати на вулицю, здетонували ще дві бомби.
Відповідальності за вибух на себе наразі не взяв ніхто.
11 лютого 2019 року. Столбці, Білорусь
Учень 2003 року народження у школі білоруського райцентру Столбці напав із ножем на вчителя і учнів.
Від завданих ударів учитель та один учень померли, ще двоє отримали поранення. Зловмисника затримали.
4 листопада 2019 року. Благовєщенськ, Росія
У російському місті Благовєщенськ 4 листопада 2019 року студент четвертого курсу Амурського коледжу будівництва та житлово-комунального господарства влаштував стрілянину з рушниці в навчальному закладі.
Він убив одного учня, поранив трьох і наклав на себе руки.
Причиною події став конфлікт між однолітками. Серед неофіційних версій – цькування з боку однолітків і помста за дівчину.
19 січня 2018 року. Улан-Уде, Бурятія, Росія
Дев'ятикласник із сокирою та саморобною запальною сумішшю увірвався у школу в Улан-Уде. Він закинув суміш у один із класів, поранив школярів та вчительку.
Нападник намагався покінчити з життям: вдарив себе ножем у груди і вистрибнув із вікна третього поверху. Він залишився живий.
Із палаючої школи учнів евакуювали, до лікарні доставили сімох постраждалих, двоє з яких були у важкому стані.
17 жовтня 2018 року. Керч, окупований Крим
В окупованому Росією Криму 17 жовтня 2018 року внаслідок нападу у на політехнічний коледж у Керчі загинула 21 людина.
За версією Слідчого комітету Росії, усіх людей убив 18-річний студент Владислав Росляков, який потім «наклав на себе руки».
Президент Росії Володимир Путін назвав тоді цей інцидент «результатом глобалізації».
Your browser doesn’t support HTML5
3 лютого 2014 року. Москва, Росія
Десятикласник однієї із московських шкіл у лютому 2014 року убив викладача географії та взяв у заручники своїх однокласників. Підліток був озброєний карабіном і гвинтівкою, які взяв із сейфа свого батька. Загинула ще одна людина.
За даними адвоката нападника, підліток хотів у такий спосіб довести своїм однокласникам правдивість теорії соліпсизму і ілюзорності життя поза власною свідомістю. Після тривалих переговорів з поліцією і батьком підлітка – він здався поліції.
Суд визнав нападника неосудним і відправив на примусове психіатричне лікування.
14 грудня 2012 року. Ньютаун, США
У грудні 2012 року 20-річний нападник атакував початкову школу у місті Ньютаун. Спочатку він убив власну матір, яка була вчителькою у цій школі, а тоді пішов до навчального закладу.
Від його рук загинули 20 дітей (шестирічних і семирічних) та 6 працівників навчального закладу. Убивця вчинив самогубство.
Квітень 2009 року. Баку, Азербайджан
У квітні 2009 року син сільського вчителя напав на Азербайджанську державну нафтову академію. Із пістолета Макарова він убив 12 людей, а 13 отримали поранення.
Нападник учинив самогубство, коли його оточила поліція.
Server error
Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.
Будь ласка, використайте пошук
Вересень 2008 року. Каухайокі, Фінляндія
У вересні 2008 року учень коледжу фінського міста Каухайокі вчинив напад на школу, у якій вчився.
Із пістолета він убив 11 людей та поранив трьох. Серед убитих були і ті, кого він знав особисто.
20 квітня 1999 року. Колумбайн, США
Двоє учнів школи у американському місті Колумбайн у квітні 1999 року з вогнепальною зброю влаштували стрілянину у своєму навчальному закладі. Вони убили 13 людей і завдали поранення ще 21 людині. Потім застрелилися самі.
Обидва підлітки потрепали від булінгу, і у різних формах подавали сигнали про це. Також вони захоплювалися відеогрою Doom і на спеціальному сайті, створеному одни із них про цю гру, озвучували погрози щодо певних учнів школи Колумбайн.
Що кажуть експерти (коментарі, зібрані після інциденту в Керчі):
Загальні причини:
- жорстокість у родині;
- жорстокість у школі (булінг з боку однокласників і учителів);
- відсутність поваги до людського життя і свого власного;
- відсутність або ж викривленість гуманітарної освіти;
- релігійні культи і агресивні субкультури;
- політичні причини;
- тероризм
Олексій Васильєв, психолог-консультант:
– Чому стрілянина у школах буває, а в аптеках – ні? Кажуть, що це питання сформулював уперше американський психолог Беррес Скіннер. А відповідь така, що у школах «вчать», а в аптеках працює модель безумовного прийняття, бо будь-які рецепти там приймають без осуду.
Те, що на вигляд є «невмотивованим», насправді має свої причини і мотиви, от тільки «мстяться» не комусь конкретному, а «усім». Здебільшого це бажання піти, голосно «грюкнувши дверима», помстившись перед цим усьому світові через тих, хто просто у цей час у цьому місці. Напади, які ми сприймаємо як невмотивані, часто є символічною помстою усьому світу за те, що він не такий, яким би я хотів його бачити.
Олег Чабан, професор, завідувач кафедри медичної психології, психосоматичної медицини та психотерапії Національного медичного університету імені Богомольця:
– Кількість агресії у світі просто зашкалює. Порятунком може бути тільки зміна світогляду. Сучасні ж люди є «наповненими» технологічно, але «пустими» морально. Зараз настав час, коли стара модель виховання померла, а її замінив віртуальних світ, у якому немає моралі.
«Стрілялки», на яких виросло вже не одне покоління, притлумили відчуття цінності життя як такого. Причому як свого власного, так і життя інших людей.
Має бути запущений глобальний превентивний механізм, який постійно звужуватиме коло причин, що призводять до появи індивідів без моралі і цінностей.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Захистити Україну зможе лише освічена нація