Якою буде війна у разі відкритого нападу Росії на НАТО? (дослідження)

Ілюстраційне зображення компанії Shutterstock

Нове дослідження естонських аналітиків російської військової діяльності поблизу північних кордонів НАТО стверджує, що Росія розбудовує свою військову інфраструктуру на кордоні з Естонією, і готується до тривалої війни. Дослідження, яке опублікував тижневик Eesti Ekspress, описує також, як розвивалася б війна, якби РФ вирішила її почати. На це дослідження звертає увагу «Голос Америки».

«Ми працювали над цією статтею рік, проаналізували 24 бази російської армії поблизу кордонів з Балтією та Польщею і залучили військові джерела вищого рівня для оцінки наших висновків», – свідчить один зі співавторів розслідування Хольгер Роонемаа.

На основі аналізу супутникових знімків розслідувачі описують, що відбувається на військових базах Росії за естонським кордоном і наскільки велику загрозу вони становлять для Європи.

Війна Росії проти України виснажила ці бази, але останні знімки з космосу показують швидкий розвиток інфраструктури на кількох із них. А бази поруч із країнами Балтії та Фінляндією планується розширити в декілька разів у рамках поточних військових реформ Москви, пише естонський тижневик Eesti Ekspress.

А на Псковському військовому аеродромі, що за 35 кілометрів на південний схід від кордону Естонії з Росією, базуються підрозділи швидкого реагування, які «агресор використає, якщо буде потрібно захопити критичні об’єкти, як це було під час спроби захоплення Києва», припускають автори розслідування.

Акція протесту біля посольства Росії в Естонії проти агресії режиму Путіна щодо України та збиття над Донбасом «Боїнга». Таллінн, 27 серпня 2015 року

Очільник військової розвідки Естонії полковник Антс Ківіселг каже, що якби Путін напав на Естонію, щоб натиснути на НАТО, то завданнями цих підрозділів було б захоплення естонських військових баз або аеродромів, щоб розгорнути там російську ППО.

Без протиповітряної оборони росіяни в Балтії були б легкою мішенню для винищувачів п’ятого покоління НАТО, які можуть прилетіти дуже швидко. Саме тому, кажуть розслідувачі, армія Путіна прагнутиме транспортувати підрозділи ППО туди, звідки можна було б прикривати повітряний простір Балтійського моря – наприклад, на острови Готланд або Хійумаа.

Росіяни вже явно воюють з нами, навіть якщо ми самі цього не визнаємо... . А якщо реакції немає, це робить Росію сміливішою
Бен Годжес

На супутникових знімках видно, що частина обладнання на авіабазах Росії абсолютно нова.

«Це ставить під сумнів поширену думку про те, що російська армія має у своєму розпорядженні тільки запаси радянських часів», – констатують автори.

«Я не думаю, що Росія завтра нападе на Естонію», – сказав у коментарі до розслідування американський генерал у відставці Бен Годжес, колишній командувач Сухопутних сил США в Європі.

При цьому він вважає російську військову загрозу Естонії та іншим країнам Балтії не гіпотетичною, а цілком реальною, додають автори.

«Росіяни вже явно воюють з нами, навіть якщо ми самі цього не визнаємо, – цитує видання Годжеса, котрий говорить про знищення підводних кабелів, диверсії по всій Європі, порушення повітряного простору ракетами чи БПЛА, кібератаки та хакерські атаки. – Цими операціями Росія перевіряє Захід, щоб побачити, як ми відреагуємо. А якщо реакції немає, це робить Росію сміливішою».

Бен Годжес, генерал-лейтенант, командувач Сухопутних сил США в Європі у 2014–2017 роках

Розслідувачі зазначають: Естонія повинна бути готова до війни, якщо Україна програє.

Або, як формулює Годжес, «якщо Сполучені Штати, Німеччина, Франція та Велика Британія дозволять Україні програти проти Росії».

«У цьому випадку Росія змусить десятки тисяч українських солдатів воювати на своєму боці, заволодіє українською військовою технікою та за кілька років відновить резерви своєї армії», – додають автори розслідування.

А підтвердженням цього плану вважають, зокрема, і показники державного бюджету Росії.

Росія витратила цього року на війну у сім разів більше від держбюджету Естонії

Зокрема те, що у 2024 році року Росія витратиа на війну, в сім разів більше, ніж державний бюджет Естонії, або 115 мільярдів євро.

Драматичне збільшення витрат Росії на оборону говорить про те, що Росія очікує війни, яка триватиме й після наступного року
Антс Ківіселг

А місяць тому Кремль оприлюднив новий бюджетний план, згідно з яким у 2025 році військові витрати повинні бути збільшені до 129 мільярдів євро.

При цьому 85% військових витрат засекречено.

«Драматичне збільшення витрат Росії на оборону говорить про те, що Росія очікує війни, яка триватиме й після наступного року, – сказав полковник Антс Ківіселг. – Чи це відбудеться в Україні чи в іншому регіоні – це інше питання, але РФ однозначно до цього готується».

Найбільш вірогідним сценарієм розслідувачі вважають спробу Росії захопити невелику територію з метою висування вимог Заходу, як заручника. Це потенційно могло б посіяти страх у суспільствах і розділило б союзників по НАТО на кілька таборів навколо питання про те, яку військову відповідь слід вважати пропорційною.

Гіпотетичний сценарій: російські війська йдуть до Литви, Латвії чи Естонії, окупують їхню частину і запитують: «Ви справді хочете розпочати через це ядерну війну?»
Бен Годжес

Цю думку підтримує і Годжес, вважаючи, що Росія ставить собі за мету розвалити НАТО – показати, що Північноатлантичний альянс і його члени насправді не готові прийти на допомогу кожній країні.

«Ви можете уявити собі гіпотетичний сценарій, коли російські війська йдуть до Литви, Латвії чи Естонії, окупують їхню частину, а потім зупиняються і запитують: «Ви справді хочете розпочати через це ядерну війну?» І якщо відповідь буде негативною будь-кого, це був би кінець статті 5 НАТО», – пояснює Годжес.

Проблемою для НАТО може стати очікування консенсусу щодо відповіді Росії

Колишній командир дивізії генерал Вейко-Велло Палм застерігає НАТО від потенційних помилок у справі протистояння Росії.

Перша помилка полягала б у тому, якби західні політики дозволили б Естонії завдавати ударів лише по тих місцях, з яких Росія завдає удару, а не по Росії загалом. Другою помилкою Заходу було б обмеження на те, наскільки глибоко вглиб Росії йому дозволили б атакувати у відповідь – побоюючись ескалації.

Тим часом Росія нарощує військову потужність і на території Калінінграду. Основна увага приділяється кораблям, літакам і ракетним системам, здатним нести ядерні боєголовки.

Огорожа з колючого дроту на кордоні Польщі з російським ексклавом Калінінградською областю, 3 листопада 2022 року. Польща у 2023 році заявила про намір збудувати електронне загородження на кордоні з цим російським ексклавом

В разі війни загроза, що виходить з Калінінграда, буде ліквідована однією з перших
Видання Eesti Ekspress

Протягом останніх 10 років з часу окупації Криму бункер ядерної зброї поблизу села Куликово Калінінградської області зазнав капітальної реконструкції, мовиться у статті.

Росія модернізувала умови зберігання тактичних ядерних боєзарядів у Калінінграді в 2015–2017 роках. За даними Польщі, там можна зберігати до 100 тактичних ядерних боєголовок.

«Безсумнівно, що в разі війни загроза, що виходить з Калінінграда, буде ліквідована однією з перших. Однак гібридні операції, які ще не вимагають застосування статті 5, є набагато сірішою сферою», – пише Eesti Ekspress.

А генерал у відставці Бен Годжес нагадує про ще одну складність – хоч НАТО і готове до удару у відповідь технічно та у військовому плані, однак, коли мова йде про напад на суверенну територію Росії, навіть для захисту країни-члена НАТО, потрібним є консенсусне політичне рішення.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Не такий страшний чорт, як його малюють». Все що треба знати про війська КНДР на війні в Україні
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: НАТО має розглянути можливість удару по військах КНДР в Україні – конгресмен Тернер
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Гарріс чи Трамп. Який вплив це матиме на Україну?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: СЗЧ: чому військовослужбовці кидають армію і як вирішити проблему?