«Потрапити у свій підрозділ». Як зараз працюють листи-відношення у ЗСУ: інструкція для військовозобов'язаних

Український ввійськовослужбовець запускає дрон на лінії фронту. Запорізька область. 26 травня 2024 року

Прийшов із відношенням від підрозділу – а з навчального центру потрапив до іншого. Якщо ви є військовозобов'язаним і маєте перспективу долучитися до ЗСУ, то точно чули про такі випадки. Раніше застосувати свої цивільні уміння в армії було дуже складно – і це постійно критикували. Зараз обрати собі фах і бригаду у війську стало набагато простіше – водночас для частини спеціальностей така можливість навпаки зникла, адже туди тепер набирають лише на контракт.

Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) пояснюють, як працює зараз система з листами-відношеннями у разі мобілізації: де їх брати, куди нести, в яких випадках на них можна покластися, а в яких – ні.

Микола: щоб змінити бригаду, пішов служити заново

«Перший раз я прийшов у ТЦК: «доброго дня, у нас тут війна, забирайте мене», – розповідає Донбас Реалії військовослужбовець Микола (ім’я змінено на його прохання). – І був мобілізований в одну «прекрасну» бригаду, з якою в мене максимально не склалося, тому що за фахом я – зв'язківець, а там був гранатометником, потім оператором ПТРК. Знаєте, досвід цікавий, але це трошки не моє».

Микола намагався перевестися і іншу бригаду, але зробити це не вдалося (для чинних військовослужбовців відношення працюють ще гірше, ніж для рекрутів, і цю тему Донбас Реалії незабаром розкриють в іншому матеріалі). Пізніше військовий звільнився з армії за сімейними обставинами, але згодом повернувся до лав ЗСУ. І вдруге прийшов вже з листом-відношенням.

Лист-відношення – це документ від імені командира частини про те, що частина готова вас взяти на службу на певну посаду. Відношення не скасовує похід до ТЦК. Навіть якщо підрозділ домовився з вами, мобілізація відбувається саме через центр територіальної комплектації армії.

Микола обрав бригаду за порадою друзів, шукав доступні там вакансії через профільні сайти (про них розповімо згодом). Зрештою, з відношенням від військової частини пішов у ТЦК та підписав контракт. Досвідом – задоволений.

Мобілізуючись без листа-відношення, людина практично не матиме змогу обрати роботу у війську, адже на бажану для вас посаду може не бути замовлення в конкретному ТЦК. І увагу там звернуть не на вашу цивільну професію, а швидше на ваш ВОС: військово-облікову спеціальність

«Негативні історії поширюються швидко і підсилені російським ІПСО»

Зараз багатьох військовозобов'язаних хвилює, чи зможуть вони потрапити у ЗСУ саме на такий вид діяльності, на якому розуміються. Розповіді тих, хто цей шлях уже пройшов, змушують їх в цьому сумніватись.

Зараз ситуація трохи краща. Всі, на кого ми оформляємо відношення, приходять до нас
військовослужбовець ЗСУ

«Восени в нас був такий випадок: не доїхав хлопчина до нас, перехопили. На жаль, загинув під Бахмутом. Зараз ситуація трохи краща. Всі, на кого ми оформлюємо відношення, приходять до нас», – ділиться з Донбас Реалії військовий з передової.

«Я під час співбесіди по телефону з військовим однієї бригади від нього відверто (за що дуже вдячний) почув, що вони не можуть гарантувати моє потрапляння з учбового центру саме до них», – розповідає інший співрозмовник Донбас Реалії, який зараз готується мобілізуватися.

«Повсякчас, – каже він, – є страх потрапити в штурмову роту, навіть якщо це тільки 30% від затребуваних наразі вакансій/спеціальностей. Багатьом, хто хотів би долучитися до війська, хотілося б бути корисним зі своїм досвідом і навичками. Наприклад, багато айтішників хотіли б долучитися до «айті-роти», але в них є знайомі, хто пішов цим шляхом, але опинилися зовсім не там. Негативні історії поширюються швидко і підсилені російським ІПСО. Відсутній чіткий прозорий механізм та інформування про нього з «кожної праски».

Коли відношення працює на 99%

Від березня 2024-го з відношеннями в ЗСУ відбулися великі зміни. Раніше це був не більше ніж рекомендаційний лист, і в ТЦК на нього зважали вкрай рідко.

Описані ситуації трапилися якраз до березня 2024 року. Тоді, якщо військком хотів, він міг відправити вас за рекомендацією від бригади. Але частіше – ні. Це відбувалося просто на кожному кроці.

Ми поспілкувалися з інструктором одного з найбільших навчальних центрів України, і він розповів, що до цього часу (ми спілкувались у травні 2024-го) – не зустрічав жодного мобілізованого з відношенням на руках. Ті, хто хоче в конкретний підрозділ, – йдуть на контракт, каже він.

Проте, з березня Генеральний штаб перетворив відношення на зобов'язуючий документ – відомство видало директиву щодо комплектування військових частин ЗСУ.

Це працює не для всіх посад, лише для частини. Але – як заявлено – стовідсотково.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Нові підходи до рекрутингу в армії: панацея чи спроба «оживити» мобілізацію?

Як пояснюють співрозмовники Донбас Реалії, Генштаб поділив підрозділи на пріоритетні і непріоритетні. Якщо ви пройшли співбесіду у пріоритетний підрозділ – відношення є обов'язковим для ТЦК і навчального центру: вас мають відправити саме туди, незалежно від того, мобілізуєтесь ви, а чи підписуєте контракт.

Якщо ж у непріоритетний, мобілізуватися туди тепер неможливо. Можна лише підписати контракт. Щоб потрапити у непріоритетний підрозділ на контракт, ви так само берете відношення, але його має окремо погодити Генеральний штаб.

З березня 2024 року з'явилися пріоритетні і непріоритетні підрозділи. До других можна приєднатися лише на контракт. В перших можлива і мобілізація, і контракт, і відношення працює гарантовано

«Якщо йдеться про непріоритетний підрозділ, спершу цей рекомендаційний лист і призначення людини в цей підрозділ мають погодити з вищим військовим керівництвом, по факту – це фінальне погодження відбувається в Генштабі, в Головному управлінні персоналу. Після такого погодження так само рекомендаційний лист обов'язковий до виконання», – розповідає Владислав Грезєв, засновник Lobby X.

Погодження контрактникам у непріоритетні підрозділи командування має робити з 16 до 20 числа кожного місяця, а на практиці, кажуть в Lobby Х, – це роблять щотижня. Процес варто пильнувати: без погодження з Генштабом відношення не працює. Ви ризикуєте не потрапити туди, куди домовились.

Як це контролювати? Питати командира.

«Якщо, наприклад, після проходження співбесіди виявилось, що це непріоритетна частина, а людині рекомендаційний лист видали тут же або наступного дня, то висока майже стовідсоткова ймовірність того, що не встигли погодити в Генштабі», – пояснює Владислав Грезєв.

До якої категорії належить підрозділ, можна дізнатися на співбесіді. Цього списку немає у відкритому доступі.

То це добре чи погано?

У рекрутинговому проєкті Lobby X Army, який є найбільшою базою військових вакансій, вважають, що загалом зміни відбуваються на краще. Адже раніше скористатися відношенням було дуже складно, а тепер – є чітка система.

Зрештою, без цих правил рекрутинг би взагалі не працював, бо людина, що пройшла на посаду, потрапляла би після навчального центру куди завгодно.

Водночас частині рекрутів ця зміна зірвала плани мобілізації.

Навчання українців на САУ AS90 на полігоні у Британії в 2023 році

«В лютому 2024 року я знайшов на сайті Lobby X Army вакансію, яка найкраще корелює з моїм цивільним досвідом, – розповідає Донбас Реалії киянин, який планує долучатися до ЗСУ. – Відправив резюме і вже за два дні мені відповіли з підрозділу. Запросили на співбесіду. Після неї мій майбутній командир та його помічник дали знати, що готові взяти мене на цю посаду. Невдовзі після співбесіди головкома замінили, і вся бюрократія зупинилась».

Хлопцю пропонували почекати, але до травня нічого не змінилось.

«Тепер, – каже він, – частина рекомендує мені мобілізуватися за відношенням. Але ніякої гарантії, що я потраплю саме до них після навчального центру, не дає. Схоже, що доля відношень вирішується в конкретному навчальному центрі за абсолютно рандомним принципом».

Читайте також: Чи може рекрутинг замінити мобілізацію? Розповідає очільник Lobby X Владислав Грезєв

У випадку цього співрозмовника так сталося тому, що його посада після березня 2024-го стала непріоритетною. Так, його вже готові були мобілізувати туди, але за новими правилами це більше неможливо. Йому доведеться або підписати контракт, або шукати іншу вакансію.

Військовослужбовець Сил ТрО Максим Грабовський, який зміг мобілізуватися саме на бажану посаду й у бажану бригаду за листом-відношенням, розповідає, як йому це вдалося: «Я намагався піти до війська кілька разів, але мене не брали за станом здоров’я. Потім мій колишній колега порадив мене у свою бригаду помічником керівника служби зі зв’язків із громадськістю».

Вони надіслали мені відношення і сказали такого-то числа з’явитися до ТЦК
Максим Грабовський, військовослужбовець Сил ТрО

Штатним розкладом посада Максима не була передбачена, тому, за згодою обох сторін, йому запропонували посаду зв’язківця. Підрозділ запропонував йому саме мобілізуватися, адже по здоров’ю на контракт він не підійшов.

«Вони надіслали мені відношення «Новою поштою» і, я так розумію, що якісь документи вони без моєї участі оформили і сказали такого-то числа з’явитися до ТЦК. Правда, я тоді був в Києві, а ТЦК тієї частини, куди я мав іти, – в Дніпропетровській області, і я поїхав туди. Далі мене скерували на навчання, десь більше місяця тривало навчання і потім уже приїхав до своєї частини», – описує алгоритм мобілізації Максим.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Пішла на фронт у 50-т, щоб помститися за сина. Історія «Мальви», яка керувала бронетанковою службою

Де брати відношення

Листи-відношення видаються на вакансії, на які ви пройшли співбесіду. Ці вакансії можна знайти:

  • в базі вакансій Lobby X Army (партнер Міністерства оборони);
  • на Work.ua, OLX.ua, robota.ua, на вкладці «Вакансії від сил оборони» в Державній службі зайнятості;
  • в рекрутингових центрах конкретних бригад, такі є в «Азову»,«Вовків Да Вінчі»,«3-ї штурмової», «Холодного яру» тощо;
  • у рекрутингових центрах від Міністерства оборони. Вони відкриваються на базі центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів). Їх у першому півріччі планують відкрити 27 у різних регіонах України.

«Сьогодні Lobby X має понад 110 тисяч запитів від добровольців на військові вакансії, з нами співпрацює понад 600 різних підрозділів і в них налічується близько 4 тисяч різних вакансій. Щонайменше 10 тисяч людей із нашою допомогою потрапили у військо», – розповідає засновник Lobby X Владислав Грезєв.

Схема така: ви проходите співбесіду, вас беруть, дають відношення, з ним ідете до ТЦК, потім – у навчальний центр, а звідти – у свою частину.

Чому ще лист-відношення можуть проігнорувати

Інколи мобілізація по відношенню може зірватися просто через людський фактор. Хтось не читав директиву Генштабу, ігнорує її. Такі ситуації зазвичай можна виправити, але потрібно тримати зв'язок з вашим роботодавцем: бригада має вас «вести».

«Коли ми говоримо про можливість добровольця долучитися до військової служби в конкретну частину на конкретну посаду без укладання контракту, тут усе ще є питання, оскільки статус мобілізованого сам по собі передбачає, що це держава визначає, де твоє місце в обороні, визначає, чим ти будеш займатися, де будеш служити. Поєднати це з вибором і проконтролювати, щоб такий мобілізований дійсно дійшов до обраної частини на обрану посаду – непросто», – говорить уповноважений представник Міністерства оборони з питань рекрутингу Олексій Бежевець.

Сергій Філімонов, командир батальйону «Вовки Да Вінчі», де проводиться рекрутинг, говорить, що фахівці підрозділу намагаються супроводжувати своїх рекрутів на всіх етапах:

«Людина проходить все одно через ТЦК, через військкомат, через навчальний центр. Є базова військова підготовка – людина має її пройти. Ми робимо все для того, щоб наші інструктора тут дали знання перед тим, як рекрути відправляться в навчальний центр, по-друге, щоб наші представники в навчальних центрах відслідкували. Це важкий процес, який, я сподіваюся, ми зможемо із часом владнати, і це піде на користь всій армії і всім підрозділам».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Міноборони кажуть, що українці за три дні відправили понад 2000 резюме в ЗСУ

«Коли ми говоримо про мобілізованих, то незважаючи на те, що така особа може мати рекомендаційний лист від військової частини, такий мобілізований рухається від цивільного життя до військового разом з іншими мобілізованими. І механізмів розділяти ці дві категорії – мобілізований без рекомендаційного листа і мобілізований зі згодою військової частини – непросто, для навчального центру вони всі фактично однакові – мобілізовані», – пояснює Олексій Бежевець.

Микола, історію якого ми розповідали на початку цього матеріалу, підписав саме контракт, щоб бути певним, що потрапить на обрану посаду.

«Якщо ти хочеш зіграти в казино – то мобілізуйся, якщо хочеш якоїсь певності в тому, куди ти потрапиш, що ти будеш робити, краще підпиши контракт», – така його філософія.

Проте, повторимо: успішно піти з відношенням по мобілізації цілком можливо, якщо ваш підрозділ – пріоритетний. Сам зараз відбуваються зміни, спрямовані на те, щоб збоїв було менше.

Людський фактор: чому ще з вибором вакансії можуть бути проблеми

Відношення можуть працювати ідеально, але толку з того, коли кадровик ваше бідне резюме банально не відкриє?
Олег, військовозобов'язаний

«Я пропоную в нашому супернаелектризованому суспільстві дивитися на проблеми більш комплексно і розглядати пучок проблем з відношеннями – як одну з ланок великого ланцюжка. Відношення можуть працювати ідеально, але толку з того, коли кадровик, стройовик, НПЗшник, хто там займається вашим бідним резюме, чи вірніше не займається – його банально не відкриє?» – ділиться Олег, який зараз обирає собі вакансію у війську або цивільну посаду, пов’язану з MilTech – інноваційним збройовим виробництвом.

«Чому, – каже він, – я знаю, що не відкривали – бо я подавався на аналітичні вакансії, у мене були там декілька посилань, і через сервіси аналітики я міг подивитися, хто переходить за цими посиланнями і чи переходять взагалі».

З Олегом дуже швидко зв'язались рекрутери стосовно однієї спеціальності, але майже проігнорували по кількох інших.

«Але один із свіжостворених підрозділів – вона «красунчики»: перетелефонували, перепросили, сказали, що закрили місце – але запропонували кілька інших посад, більш технічних. Розумію, що я цілюся в ті посади, які досить екзотичні, тому по них не можна нічого міряти, і якби я подавався на, умовно, кулеметника, то кількість відкритих листів була б набагато більшою».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Людині треба дати змогу шукати свого командира»: Сергій Філімонов з «Вовків Да Вінчі» про рекрутинг до війська

Ще одна причина не потрапити за бажаною спеціальністю – це ваші реальні вміння. Одного бажання бути оператором дронів чи снайпером – мало, потрібно ще фізично бути для цього готовим та мати потрібні здібності.

Є й правда ситуації, коли людина не здатна виконувати ту роботу, до якої прагне
Сергій Філімонов, командир «Вовків Да Вінчі»

«Є й правда ситуації, коли людина не здатна виконувати ту роботу, до якої прагне. Часто приходять із бажанням бути снайпером, дронником, вони думають, що це легше, безпечніше і можна десь «пропетляти». А насправді – ні, дронники – це пріоритетна ціль, снайпери – це важка робота. «Хочу бути артилеристом»... а побачивши море цифр – він розуміє, що там математика, отже, не хоче, бо не може», – ділиться практичним досвідом командир «Вовків Да Вінчі» Сергій Філімонов.

Що в підсумку? Відношення працюють набагато «гарантованіше», ніж це було ще в 2023-му. Водночас для частини вакансій вони навпаки зникли, адже зникла й сама можливість потрапити туди через мобілізацію: це стало можливо лише у разі підписання контракту. У Міністерстві оборони констатують – безпомилково, як годинник, листи-відношення працюють лише для контрактників. Проблему із мобілізованими держава ще вирішує.

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Росія використовує скандали довкола ТЦК в Україні, проводячи свою ІПСО
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Найбагатший солдат України» – засновник бригади «Хартія» про ТЦК, мобілізацію та роль піхоти на фронті
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Буханкоцид» – це просто one love». Як ЗСУ стримують російські штурми біля Часового Яру