Громадяни РФ Ігор Гіркін та Сергій Дубінський; громадянин України Леонід Харченко. У листопаді 2022 року суд у Нідерландах визнав їх винними у смерті 298 людей, які 10 років тому перебували на борту літака рейсу МН17 у небі над окупованою Донеччиною. Громадянина РФ Олега Пулатова виправдали. За всі 10 років вивчення цієї справи нідерландський суд визначився лише з виконавцями. Лідер же Росії Путін та командування російських військ, хоч і обговорювались у різноманітних розслідуваннях, не дістали формального звинувачення.
Що наразі відомо про долю цих людей, а також куди подівся підозрюваний у справі Володимир Цемах? Розповідають Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).
Ігор Гіркін. Тюрма, але не за літак, а за нелояльність Путіну
Громадянин Російської Федерації, кадровий військовий, колишній офіцер ФСБ РФ – на момент знищення літака Гіркін був так званим «міністром оборони» угруповання «ДНР».
Суд у Нідерландах визнав росіянина винним у катастрофі літака рейсу МН17 та загибелі 298 людей, які перебували на борту. Ігор Гіркін отримав (заочно) довічний термін ув’язнення. Свою провину він заперечував.
Повномасштабне вторгнення
У жовтні 2022 року Гіркін поїхав на територію України, аби воювати на боці окупантів. Проте спроба була невдалою.
У районі міста Сватове на Луганщині він «намагався виконувати обов’язки начальника штабу батальйону». А 6 грудня 2022 року вже перебував у Москві.
Арешт і тюрма
Він неодноразово критикував очільника Кремля Володимира Путіна за рішення та дії під час війни в Україні.
Заткнися, Володимире ВолодимировичуІгор Гіркін
«Заткнися, Володимире Володимировичу, заткнися! Мовчи вже. І нам не буде за тебе соромно, і за те, що в нашій країні такий президент, і ворог не буде збиткуватися», – сказав Гіркін у відеозверненні від 20 березня 2023 року щодо застосування в Україні російських гіперзвукових ракет «Кинджал».
23 липня 2023 року стало відомо про те, що Гіркіна затримали у Росії за підозрою в екстремізмі. Приводом стали його дописи у Телеграмі.
За кілька днів після арешту російський політик Олексій Навальний назвав Ігоря Гіркіна, причетного в Україні до вбивств і катувань, «політичним в’язнем».
Спецпроєкт: Кати Слов’янська. Загін смерті викрито через шість років війни в Україні
Кримінальну справу проти Гіркіна засекретили.
Перебуваючи у СІЗО, підсудний оголосив про наміри брати участь у виборах президента Росії у 2024 році. Проте не вдалося зібрати необхідні підписи.
У січні 2024 року Ігоря Гіркіна засудили до 4 років колонії загального режиму.
10 квітня 2024 року дружина Гіркіна Мирослава Регінськ повідомила про те, що було прохання направити підсудного на військову службу. Мовляв, ще у січні у одній з військових частин кандидатуру Гіркіна затвердили на посаду командира взводу.
«Начальника пункту відбору на військову службу за контрактом попросили направити Стрєлкова для проходження військової служби. Цей документ буде додано до апеляційної скарги до суду», – повідомила Регінська.
Проте 27 червня Гіркіна вже етапували до колонії.
«Вирок Гіркіну є частиною ширшого переслідування тих, хто критикує Кремль і війну в Україні, і відображає авторитарніший характер життя в путінській Росії», – зазначили у британській розвідці.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Вирок MH17: що кажуть родичі загиблихСергій Дубінський. Дім на хуторі
Громадянин РФ (відомий також за псевдо «Хмурий», «Зубр», «Бізон», «Карахан», «Плохой солдат», «Сергей Петровский»), кадровий військовий, полковник запасу ГРУ РФ, керував так званим «ГРУ» угруповання «ДНР».
У 2015 році угруповання «ДНР» заборонило Сергію Дубінському в’їзд на територію Донеччини.
«Живе досить розкішно»
Дубінський живе, за російськими мірками, досить розкішноBellingcat
У лютому 2017 року міжнародна волонтерська спільнота InformNapalm опублікувала інформацію про самого «Хмурого» та геолокувала його будинок та адресу на хуторі Великий Лог Ростовської області Росії.
На початку 2018 року розслідувачі InformNapalm опублікували фото зсередини будинку та елементи декору довкола.
«Зараз Дубінський живе, за російськими мірками, досить розкішно – має будинок у тихому селі, де живе з родиною та катається на дорогому мотовсюдиході», – зазначило у розслідуванні про «Хмурого» видання Bellingcat.
8 квітня 2018 року журналісти Радіо Свобода хотіли поспілкуватися з Дубінським, проте він не пустив їх далі порогу свого дому.
Крим. Вирок в Україні
У жовтні 2019 року у соцмережах опублікували відео з відпочинку «Хмурого» у Криму спільно з одним із колишніх ватажків угруповання «ДНР» Ігорем Безлером (псевдо «Бєс»).
У жовтні 2020 року Дубінський звернувся до представників суду та прокуратури Нідерландів з пропозицією відповісти на їхні питання щодо МН17 на території Росії під поліграф і під відео.
Навесні 2021 року нідерландський журналіст Герт-Ян Денненкамп намагався навідати Дубінського у його будинку. Проте росіянин не захотів говорити.
В Україні у травні 2024 року Дубінського заочно засудили до 14 років позбавлення волі із конфіскацією майна за участь у терористичній організації та ведення агресивних воєнних дій проти цієї країни.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Перший вирок у справі MH17: що важливо знати про суд у НідерландахЛеонід Харченко. Теж арештували свої
Харченко (псевдо «Кріт») – громадянин України, уродженець Костянтинівки Донецької області, яку зараз мало не щодня обстрілюють російські війська.
У 15 років Харченка затримали як обвинуваченого за статтею «Зґвалтування групою осіб». Харченка засудили на 5 років, три з яких він відсидів у тюрмі.
Харченко командував так званим «2 відділом» так званого «ГРУ» угруповання «ДНР» і був у підпорядкуванні Сергія Дубінського.
У 2015 році Харченко переїхав з Донецька до російського Ростова, за рік повернувся до Донецька і продовжив воювати.
У 2018 році «звільнився» у «званні» «полковника» угруповання «ДНР», стверджували джерела російської служби ВВС.
У травні 2020 року Харченка арештували в Донецьку. Його звинуватили у «незаконному обшуку» та у «незаконному зберіганні зброї».
Проте, насправді, могли ізолювати, аби обвинуваченого по справі про збиття МН17 не викрали українські спецслужби, розповіли джерела російської служби ВВС.
Після арешту інформації про Харченка у відкритих джерелах ми не знайшли.
Олег Пулатов. Фіктивно вбитий
Пулатов (псевдо «Гюрза», «Халіф») – громадянин Російської Федерації. Підполковник запасу ПДВ ЗС РФ.
В угрупованні «ДНР» був заступником Дубінського.
У 2018 році Пулатова арештували в Луганську і утримували за ґратами 80 днів.
У вересні 2021 року у ЗМІ поширили інформацію про ніби смерть Пулатова. Згодом це спростував із посиланням на адвокатів «Гюрзи» журналіст Герт-Ян Денненкамп.
У профілі Пулатова в російській соцмережі VK останнє оновлення було 7 грудня 2022 року: опублікували фото людини у камуфляжі. На лівому плечі шеврон у вигляді латинської «V» у кольорах прапора РФ.
Володимир Цемах. Обміняний свідок
Цемах (псевдо «Борисич») – громадянин України, народився на Донеччині в Сніжному.
У 2014 році командував підрозділом ППО угруповання «ДНР» у Сніжному.
27 червня 2019 року у підсумку спецоперації Цемаха вивезли з окупованого Сніжного українські спецслужби спільно з бійцями 74-го окремого розвідбату ЗСУ. Під час спецоперації один розвідник загинув, ще один втратив ногу.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як насправді вивозили Цемаха. Розповідає учасник операції. ЕксклюзивЗначення Цемаха і його свідчень
17 липня 2019 року тодішній секретар РНБО України Олександр Данилюк зазначив, що свідчення Цемаха «стануть ще одним доказом проти Росії та підконтрольних їй бойовиків».
Фактично Володимир Цемах на той час був єдиним доступним фізично для слідства, а згодом і суду, свідком збиття МН17.
«Якщо його заява, зроблена у 2015 році, про те, що 17 липня 2014 р. він допомагав ховати установку «Бук» та частину її екіпажу, виявиться правдою, то він стане важливим свідком або, можливо, навіть обвинуваченим у сприянні злочину та перешкоді розслідуванню», – зазначили у Bellingcat щодо арешту «Борисича».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кремль навіть не знав, хто це такий – експерт про Цемаха (рос.)Прокуратура Нідерландів та 40 депутатів Європарламенту зверталися до України з проханням не передавати підозрюваного Росії.
«Він може розповісти, хто ті особи, які дозволили статися цьому, дозволили, щоб був переданий «Бук» із цілою командою. Він може назвати імена членів цієї команди. Нідерландські слідчі хочуть почути імена людей, які віддавали накази, а не солдатів. Він зможе пролити світло на так званих кураторів із Москви, які надавали інструкції», – наголосив дослідник Bellingcat Христо Грозєв.
На його думку, в інтересах Кремля, аби жоден свідок (і Цемах зокрема) фізично не з’явився на процесі, адже «відсутність цього свідка завдасть значної шкоди легітимності в очах світу самої судової процедури, судового процесу. Принаймні, саме на цьому буде наполягати Кремль».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Передача Цемаха Росії буде помилкою України – західні експертиДивним називає факт обміну Цемаха журналіст Герт-Ян Деннекамп, оскільки той був громадянином України, і спецслужби доклали чималих зусиль, аби вивезти свідка авіатрощі.
Проте 5 вересня Київський апеляційний суд звільнив його з-під варти під особисте зобов’язання, а 7 вересня 2019 року Цемаха передали Кремлю під час обміну полоненими.
Президент України Володимир Зеленський підтвердив, що його перед передачею допитали.
«З ним (Цемахом – ред.) спілкувалася міжднародна слідчо-оперативна група. З ним спілкувалися українські прокурори. Думаю, українська прокуратура порадила президенту не обмінювати його. Але президент проігнорував цю пораду і обміняв його, і я думаю, що для нього тоді було важливіше повернути українських моряків, ніж залишити когось, хто був би, можливо, був важливим для справи МН17, – зазначив нідерландський журналіст у коментарі Радіо Свобода. – Розслідування зараз призупинено. Більше ніхто насправді не шукає відповідей. Тому що відповіді в Росії і люди, які знають головні відповіді на питання: хто вирішив відправити «Бук» в Україну, хто вирішив його застосувати і хто насправді випустив ракети? Ці відповіді в Росії».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як насправді вивозили Цемаха. Розповідає учасник операції. Ексклюзив11 вересня 2019 року Нідерланди перекваліфікували статус Цемаха зі свідка по справі МН17 на підозрюваного.
19 листопада 2019 року, у відповідь на запит про передачу Володимира Цемаха Нідерландам, тамтешня прокуратура отримала відповідь: запит не може бути задоволений, оскільки у Росії немає інформації про місцеперебування «Борисича».
У 2020 році з’явилася інформація про вбивство Цемаха у Москві. Проте його донька Марія повідомила Громадському радіо, що її батько живий і перебуває на тимчасово окупованій території Донецької області.
17 липня 2014 року Boeing 777 авіакомпанії Malaysia Airlines виконував плановий рейс MH17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. Літак збила ракета, випущена з російського ЗРК «Бук». Літак впав у районі села Грабове на території, підконтрольній військам РФ. Загинули 298 людей. У десяті роковини трагедії Європейський Союз закликав РФ визнати відповідальність за збиття літака та співпрацювати з правосуддям.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.