«Росія експлуатує вразливості наших демократій» – політолог про «гібридний наступ» РФ у Східній Європі

Антиурядові протестувальники тримають фото побитих поліцейськими мітингарів під час масових демонстрацій проти рішення уряду Грузії відкласти переговори про вступ до ЄС. Тбілісі, 7 грудня 2024 року

Генрі Ріджуелл

Цього року Східна Європа стала ареною боротьби за вплив між Заходом та Росією. Це було особливо помітно в умовах виборів, що пройшли у кількох країнах, які раніше перебували під владою або впливом СРСР. Багато хто звинувачує Москву у втручанні в європейську демократію, що посилило напруженість, яка і без того була високою після російського вторгнення в Україну 2022 року.

Про те, як у колишніх радянських республіках та країнах східного блоку минули вибори, і чому вони супроводжувалися звинуваченнями Москви у її втручанні, детальніше – російська служба Голосу Америки.

Демонстрація на знак протесту проти законопроєкту про «іноземних агентів» і на підтримку членства Грузії в Європейському Союзі. Тбілісі, 24 травня 2024 року

Грузія

Навесні десятки тисяч грузинів вийшли на вулиці Тбілісі, протестуючи проти закону про «іноземних агентів», який зобов'язує організації, які одержують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватися та піддаватися детальним перевіркам.

Противники назвали закон «російським», порівнюючи його з аналогічними актами, якими користується уряд Володимира Путіна для придушення політичної опозиції та незалежних ЗМІ.

Протести перетворилися на боротьбу за визначення майбутнього Грузії: чи має вона прагнути інтеграції із Заходом чи зближення з Росією. Цей конфлікт триває на вулицях Тбілісі і сьогодні.

Опозиційні партії покладали надії на зміну влади на загальних виборах у жовтні, проте правляча партія «Грузинська мрія» здобула перемогу, набравши понад 53% голосів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Не звинувачуйте інших» – посольство США розкритикувало «Грузинську мрію» через кроки, які викликали протести

Спостерігачі звинуватили «Грузинську мрію» у масштабних порушеннях, включаючи «вкидання бюлетенів, напади на спостерігачів, видалення представників ЗМІ та спостерігачів з виборчих дільниць, відхилення скарг спостерігачів, залякування виборців».

Правляча партія стверджує, що вибори відбулися чесно. Уряд призупинив переговори про вступ Грузії до ЄС.

Багато громадян Грузії побоюються, що їхні надії на майбутнє із Заходом згасають. У листопаді протестувальники знову вийшли на вулиці, вимагаючи повторних виборів.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Опозиція Грузії оголосила про невизнання виборів президента – заява

«Я просто хочу, щоб ми дивилися у бік Європи, а не поверталися в ту яму, з якої щойно вибралися», – сказала студентка Саломі Бахтадзе.

Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе залишається непохитним. «Ми абсолютно віддані повній нейтралізації радикальної опозиції», – заявив він на прес-конференції 6 грудня.

Молдова, президентські вибори, перший тур. Кишинів, 20 жовтня 2024 року

Молдова

Напружені президентські вибори у жовтні також відбулися у Молдові, ще одній колишній радянській республіці.

Незважаючи на численні свідчення втручання Москви, які та відкидає, проєвропейська президентка Мая Санду перемогла в другому турі голосування в листопаді, після того, як виборці з мінімальною перевагою проголосували за закріплення курсу на членство в ЄС у конституції.

Чинна президентка Молдови та кандидатка у президенти Мая Санду святкує зі штабом та прихильниками попередні результати другого туру президентських виборів у Кишиневі, 3 листопада 2024 року

«Сьогодні, дорогі громадяни Молдови, ви зробили урок демократії», – сказала Санду після перемоги.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Переобрання Санду в Молдові є доказом «провалу» Росії – Байден

Румунія

У сусідній Румунії кандидат ультраправих сил Келін Джорджеску, який виступає проти допомоги Україні з боку Заходу, несподівано переміг у першому турі президентських виборів у листопаді, набравши 23% голосів. Опитування перед голосуванням показували, що його підтримка не перевищувала 10%.

Багатотисячна акція на підтримку демократії у столиці Румунії напередодні другого туру президентських виборів, що були заплановані на 8 грудня. Бухарест. 5 грудня 2024 року

Конституційний суд Румунії анулював результати після того, як служби безпеки виявили передбачувану кампанію дезінформації у соціальних мережах на підтримку Джорджеску, відповідальність за яку приписали Росії. Москва знову відкинула звинувачення у втручанні.

«Кампанію цього кандидата підтримувала іноземна держава, чиї інтереси суперечать інтересам Румунії», – заявив чинний президент Клаус Йоханніс у телезверненні 6 грудня. Дата повторних виборів поки що не призначена.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Румунії перед другим туром президентських виборів відбувся проєвропейський марш

Втручання у вибори

Росія веде кампанію втручання у європейську демократію, проте ситуація складніша, вважає політолог із Орхуського університету в Данії Костін Чобану.

«Є свідчення, що Росія намагалася використати свої інструменти для просування Джорджеску, але ми поки що не знаємо, чи була пряма координація зусиль між його штабом та Москвою», – зазначив Чобану в інтерв'ю «Голосу Америки».

Росія експлуатує вразливості наших демократій, використовуючи особливості роботи соціальних мереж. Однак не можна сказати, що все, що відбувається в наших суспільствах – все невдоволення та гнів – є результатом російських гібридних тактик».

«Я акцентував би увагу на внутрішній вразливості: іноді існує розрив між елітою і населенням, і Росія просто намагається його розширити», – додав він.

Це «масований гібридний наступ» на Європу так написав міністр закордонних справ України Андрій Сибіга у мережі Х 11 грудня про події у Грузії, Молдові та Румунії.

«Вона (Росія – ред.) використовує всі гібридні інструменти – від пропаганди та кібератак до підривної діяльності та саботажу, втручання у внутрішні справи та спроб дестабілізувати цілі країни... Грузія, Молдова та Румунія – це найсвіжіші випадки, але гібридні зусилля Росії активні від Західної Європи до Балканських та Балтійських країн», – йдеться у дописі.

Із негайних кроків, які запропонував очільник МЗС України: заблокувати російську пропаганду, посилити зусилля поліції і контррозвідки, зміцнити кіберзахист і посилити Шенгенську візову політику для громадян Росії.

Андрій Сибіга закликав всі європейські уряди та суспільства обʼєднати зусилля для стримування впливу Росії.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Урок Румунії для України і Європи загалом
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Лідери ЄС на саміті підтримають Україну та Молдову і засудять владу Грузії – проєкт резолюції
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Російський крах румунських виборів. Документи спецслужб засвідчили можливе втручання Росії