Судовий процес проти Пола Манафорта, колишнього голови президентської кампанії Дональда Трампа та політичного консультанта Віктора Януковича, матиме наслідки для українських політиків. Він може стати приводом для поновлення слідства в Україні у справі щодо «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, припускають експерти. Утім, кажуть вони, саме через можливі наслідки українська влада може бути не зацікавлена у результативності такого розслідування.
Слідство щодо Пола Манафорта в США почалося, серед іншого, з матеріалів справи про «чорну бухгалтерію» Партії регіонів, яка розслідувалася в Україні. Хоч у Сполучених Штатах вже розпочався судовий процес, Київ похвалитися результатами не може. І це цілком очікувано, зауважує у коментарі Радіо Свобода директор Інституту практичної політики Богдана Бабич.
Влада не зацікавлена у розслідуванні тому, що в тій «комірній книзі», зокрема, є люди, з якими нинішнім представникам влади довелося домовитисяБогдана Бабич
«Влада не зацікавлена у розслідуванні тому, що в тій «комірній книзі», зокрема, є люди, з якими нинішнім представникам влади довелося домовитися. І витягувати це зайвий раз на світло не хочеться. Адже це черговий скандал. Ці люди знову хочуть йти у політику, і їм треба уникнути максимально негативу, який може бути від розслідування цієї справи. Але інформація все одно випливає. Ми все одно знаємо, з ким Манафорт співпрацював, ми знаємо історії про Льовочкіна, ми знаємо, що у нього (Манафорта – ред.) була зустріч з Гринівим, він пропонував свої послуги для кампанії Порошенка. Але інформація – це одне, а факти, які можна використовувати в суді, – це трошки інше. Справа буде розслідуватися. Найімовірніше, основні новини ми будемо чути зі Сполучених Штатів, бо наші намагатимуться замовчувати якомога більше», – вважає Бабич.
Політична корупція в Україні
Першопричиною суду над Полом Манафортом стала саме політична корупція в Україні, наполягає у дописі на своїй сторінці у фейсбуці колишній заступник голови СБУ Віктор Трепак.
«Звинувачення, висунуті Манафорту американськими прокурорами (зокрема, у відмиванні коштів та несплаті податків), є похідними (вторинними) від неї (політичної корупції в Україні – ред.)», – стверджує Трепак.
Водночас розслідування справи про «комірну книгу» регіоналів викрило б незаконну діяльність десятків українських політиків – як представників попередньої влади, так і представників чинної, вважає Віктор Трепак.
«Поховання справи щодо матеріалів «чорної бухгалтерії» Партії регіонів стало результатом приватно-політичних домовленостей і відбулося в інтересах Банкової та ключових фігурантів вказаних матеріалів», – заявляє колишній заступник голови СБУ.
Зворотній зв’язок
Утім, відсутність результатів розслідування справи про «чорну бухгалтерію» Партії регіонів не впливає на судовий процес проти Пола Манафорта. Крім того, справа Манафорта у будь-якому разі матиме наслідки для українського політикуму, зазначає у коментарі Радіо Свобода голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко.
Є сумніви, що вдасться довести пряму причетність Ахметова чи Льовочкіна. Ці два суб’єкти достатньо обережні людиВолодимир Фесенко
«І без «комірної книги» Партії регіонів розслідування по Манафорту вийшло на фазу суду, і ми бачимо багато цікавого. Інша річ, що зворотній зв’язок може бути. Зокрема, я гадаю, саме свідчення одного з помічників Манафорта – Ґейтса – можуть відновити розслідування по «комірній книзі», стати поштовхом для відновлення цього розслідування, для пояснення, яка ситуація з цим розслідуванням, що там відбувається. Те, що згадувалися оборудки наших впливових політиків і бізнесменів, то це також привід для розслідування: наскільки законними були виплати, про які згадувалося. Є сумніви, що вдасться довести пряму причетність Ахметова чи Льовочкіна (Клюєв і Янукович усе одно в Росії). Ці два суб’єкти достатньо обережні люди, навряд чи самі робили якісь підписи. Але розслідування може бути, і їм доведеться, як мінімум, витратити кошти на американських адвокатів. У мене є велика підозра, що нелегальні оборудки могли бути не тільки з Манафортом», – зауважує Фесенко.
30 жовтня минулого року Пол Манафорт здався ФБР. Манафортові та його діловому партнерові Ріку Ґейтсові висунули обвинувачення по 12 пунктах. Зокрема, їх обвинувачують у «змові проти США, змові з метою відмивання грошей, діях у ролі незареєстрованого іноземного агента, а також наданні неправдивих відомостей у межах закону про реєстрацію іноземних агентів (FARA) і неподанні звітів про закордонні банківські рахунки». Значна частина обвинувачення також пов’язана з діяльністю Манафорта в Україні.
Спеціальний прокурор Роберт Мюллер заявив, що Манафорт, який працював на колишнього президента України Януковича, своїми трудами на благо режиму заробив в Україні понад 60 мільйонів доларів. Пізніше на суді пролунала ще більша сума: понад 65 мільйонів.
9 червня 2017 року стало відомо, що САП припинила розслідування у кримінальній справі проти голови ЦВК Михайла Охендовського за фактами можливого отримання ним коштів з «чорної каси» Партії регіонів. При цьому інша частина матеріалів справи «чорної бухгалтерії» була передана за підслідністю в Департамент спецрозслідувань ГПУ.