«Він ніколи не скаржився», – розповіла одна жінка з російського Поволжя, яка побажала залишитися невідомою, про свого коханого, який загинув на війні в Україні 1 січня 2023 року.
«Він сказав нам, що все гаразд. В кінці грудня їх перевезли в Макіївку, а першого січня сталася трагедія»
Відразу після опівночі український ракетний обстріл влучив у гуртожиток профтехучилища у Макіївці Донецької області, де були розквартировані російські війська, переважно з Самарської області.
Десятки солдатів були вбиті під час цього одного з найбільш смертоносних ударів, які Україна завдала російським військам, що вторглися.
Через понад три місяці російські військові досі не говорять про те, що сталося і скільки саме солдатів було вбито.
Москва визнала інцидент лише через два дні, спочатку повідомивши про загибель 63 військових. 4 січня ця цифра зросла до 89. При цьому українські військові заявляли про до 400 загиблих і ще 300 поранених.
За кілька днів після удару Север.Реалии (проєкт Радіо Свобода) вдалося поговорити з родичами кількох військових, які перебували в будівлі.
«Будь ласка, не називайте його ім'я», – сказала одна жінка про свого чоловіка, який пережив удар.
«Я боюся. Він вижив дивом, зумів вибігти з будівлі навіть після першого вибуху. Він був оточений м’ясом, м’ясом і кров’ю – він просто повторював це знову і знову… Він не знає як він вижив. Багато хлопців з його частини загинуло, але він досі не знає, що сталося з багатьма з них»
Проте з 10 січня родичі мобілізованих солдатів, які перебували в Макіївці, неподалік Донецька, здебільшого відмовляються спілкуватися із ЗМІ.
Невідомі «модератори» на різних місцевих форумах у соцмережах попереджали людей про те, що не треба спілкуватися із журналістами.
Російські урядові та військові чиновники також не надали жодної додаткової інформації щодо того удару ЗСУ по гуртожитку-казармі у Макіївці.
- Офіційно назвали кількість загиблих – 89 військовослужбовців.
- Понад 56 тисяч громадян Росії підписали онлайн-петицію із закликом до Міноборони Росії повністю встановити всіх загиблих.
«Вдячний за будь-яку інформацію»
Однак Ідель.Реалії провело розслідування у відкритих джерелах, перевіривши соціальні мережі та інформаційні ресурси місцевих органів влади, щоб відстежити жертви війни, включно з жертвами нападу на Макіївку.
Радіо Свобода назвало імена 140 солдатів, які загинули під час інциденту.
- У багатьох випадках їхній вік, звання та рідні міста були визначені.
- Зі 140 бійців 139 були з Самарської області, і один – з Бурятії.
- Більшість убитих були мобілізовані після того, як наприкінці вересня президент Путін наказав провести мобілізацію до армії.
- Вік загиблих коливався від 21 до 50 років.
Російський уряд оприлюднив небагато інформації про свої втрати у війні.
21 вересня 2022 року військові повідомили, що з початку повномасштабного вторгнення сім місяців тому було вбито 5937 солдатів, і за останні півроку вони не надали жодних оновлень.
Західні експерти оцінюють загальну кількість убитих і поранених росіян у понад 200 тисяч осіб.
Ідель.Реалії ідентифікували 4125 загиблих російських військових лише з Приволзького федерального округу.
З них 401 був із Самарської області, тобто більше третини відомих втрат області припали на одну ніч у Макіївці.
64 із загиблих посмертно нагороджені орденом «За мужність».
Радіо Свобода намагалося поспілкуватися з родичами та знайомими загиблих бійців, але більшість відмовилися спілкуватися з журналістами.
Одна жінка сказала, що її друга вбили, а його тіло повернули лише в середині лютого.
«Я ніколи не зустрічала приємнішої людини», – сказала вона Радіо Свобода. «Він був дуже доброзичливим і охоче взяв участь у «спецоперації».
Вона додала, що зараз її брат перебуває на передовій в Україні – «там, де його бути не повинно».
Крім того, Радіо Свобода знайшла 18 сімей, які досі шукають інформацію про своїх родичів, які, на їх думку, дислокувалися в Макіївці під час удару українських ракет.
«Розшукують Петрова Дмитра Олександровича, 06.11.1979 р. р. Останній раз бачили в ПТУ м. Макіївки», – йдеться у дорисі від 19 березня у соцмережах. «Бійці винесли його на металевих дверях і повантажили в машину швидкої допомоги. Відтоді жодної інформації. Буду вдячний за будь-яку інформацію»
- Про удар по Макіївці першими повідомили російські пропагандистські канали. Зокрема, російський провоєнний канал «Царьград» повідомив, що в місцевих чатах кількість загиблих оцінюють «сотнями людей».
- Проросійський канал «Оперативные сводки» повідомив про 500 загиблих.
- Згодом Міноборони Росії визнало загибель 89 військових.
- За даними Управління стратегічних комунікацій Збройних сил України 1 січня у будівлі Політехнічного училища №19 Макіївки загинули 400 військовослужбовців РФ.