Мааз Билалов
Кадировські підрозділи перекидають на передову в Україні, а також їх почали використовувати для навчання російських солдатів на місці в зоні воєнних дій, стверджують джерела Міноборони Великобританії. За їхніми словами, це може бути продиктовано нестачею ресурсів у збройних силах РФ. Експерти, опитані редакцією Кавказ.Реалії російської служби Радіо Свобода, сумніваються в такій комбінації.
Одразу за повідомленням про відправку кадировців на передову голова уряду Чечні Магомед Даудов заявив про зустріч із заступником начальника Головного організаційно-мобілізаційного управління Генерального штабу ЗС РФ Володимиром Цимлянським. За його словами, вони обговорювали питання, «пов'язані з досягненням цілей та завдань спеціальної військової операції» (так офіційна російська влада називає війну в Україні). У ході цієї розмови, ймовірно, могло обговорюватися і рішення про передислокацію бійців із Чечні.
Але повідомлення про відправку кадировців на передову кавказознавець Томаш Баранець називає «більше пропагандистським ходом». Експерт незалежних дослідницьких організацій «Центру стратегічного аналізу» та «Інституту Центральної Європи» посилається до втрати на війні серед республік Північного Кавказу. За його словами, неможливо не помітити, що найбільше їх припадає на Північну Осетію та Дагестан, тоді як втрати Чечні значно менші.
За підрахунками редакції Кавказ.Реалії, у списку вбитих на війні числяться 1138 уродженців Дагестану, понад 580 уродженців Північної Осетії, близько 370 уродженців Чечні.
Навіть якщо підтвердиться інформація, що кадировців вирішили відправляти на передову, то навряд чи варто робити такі поспішні висновки про проблеми з живою силою. на свою користь», – вважає Баранець.
Один із аналітиків з Північного Кавказу, який відстежує дії кадировців на українському фронті з початку війни, Харольд Чемберс також поки не бачить доказів того, що чеченських бійців перекинули на передову. За його спостереженнями, кадировці не воювали на передовій навіть у Бахмуті, коли про заміну ПВК «Вагнер» на «Ахмат» було явно оголошено.
Вони тихо служили у важливих стратегічних пунктахЧемберс
«Я не бачу нічого того, що дозволило б говорити, що після атаки на Київ у перші дні війни, кадировці воювали б на передовій. Частини, пов'язані з Міноборони РФ із Чечні, воювали ближче до фронту, але не в «найгарячіших точках» Вони тихо служили у важливих стратегічних пунктах (на зразок Запорізької АЕС), але чи перебували вони дійсно на передовій – фото чи відео з точними перевіреним місцем розташування досі у відкритому доступі не було”, — каже Чемберс.
Керівник української експертної групи «Сова», доктор політичних наук, професор Михайло Сава у розмові з сайтом Кавказ. Реалії зазначає, що поки що підтверджень інформації про перекидання кадировців на передову немає: «Ще в червні їх використовували в Харківській області як загороджувальні загони. Але таке перекидання не виключене, ротації відбуваються регулярно по обидва боки лінії фронту».
Кадировських бійців називають «тікток-військами» – за перебування в тилу, звідки вони записували відео для соцмереж. Вони відрізняються від інших тим, що мають у своєму штаті багато відеооператорів, які знімають бойові репортажі на безпечній відстані від бойових дій, видаючи їх за передовий фронт. На численних відео кадировці нібито ведуть бої біля порожніх будівель або лісосмуг, де не видно противника і не чути вогню у відповідь.
Прізвисько закріпилося за всіма кадировцями в Україні, серед яких найбільш вагоме – це спецназ «Ахмат», окремий полк бригади Північно-Кавказького округу, який також входить до складу військ Національної гвардії Росії. Командиром підрозділу є генерал-майор поліції Апті
Є команда Кадирова – це кати чеченців, і є чеченці, яких забирають у полк у покарання за критику кадировського режимуСулейманов
Алаудінов, який також є заступником начальника головного управління з військово-політичної роботи Міноборони Росії.
Керівник проічкерійського руху в Європі Джамбулат Сулейманов зазначає, що хоча кадировцями прийнято називати сьогодні всіх, хто служить у полку «Ахмата», їх треба розрізняти.
«Є команда Кадирова – це кати чеченців, і є чеченці, яких забирають у полк під загрозою звинувачень у надуманих кримінальних справах або на знак покарання за критику кадировського режиму. Останніх давно відправляють на передову і серед них бувають втрати. Однак поки що не будуть великі втрати. серед наближених самого Кадирова вони нічого не відчують», – вважає Сулейманов.
Командирський склад «Ахмата» здебільшого складається з соратників Рамзана Кадирова, що не завжди передбачає наявність бойового досвіду.
Кадировці, за словами тих, хто служив у цьому підрозділі, далеко не чеченці, вони навіть не превалюють у чисельному відношенні. Насамперед йдеться про всіх, хто пройшов короткострокові курси у стінах «Російського університету спецназу». Кадиров та його пропаганда використовують таких добровольців у своїх звітах як чеченців. Будь-який житель Росії може звернутися до мерії Грозного: добровольцю сплатять усі витрати на дорогу до Грозного, після чого відправлять до Гудермеса на двотижневі збори, і потім відрядять в Україну.
Дислоковані в Чечні підрозділи Росгвардії, формально входячи до структури федерального відомства, фактично підпорядковуються особисто Кадирову. На думку військових експертів та очевидців, чеченські солдати перебувають на вже захопленій Росією території.
В американському Інституті вивчення війни (ISW) стверджували, що чеченські формування практично не беруть участі у бойових діях і використовуються в основному в тилу. Про це говорили уродженці Північного Кавказу, які воюють на боці України.
Чиновники, імами та командири у Чечні мають зобов'язання за кількістю завербованих на війну проти України людей – задля виконання цього «нормативу» місцевих жителів незаконно утримують у секретних в'язницях та погрожують розправою над родичами у разі відмови. На війну також відправляють рідних критиків Кадирова і «винних» у критиці влади в соціальних мережах.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Чеченські військові купують полонених українців для обміну на своїх товаришів по службі – Яценко ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як «дорогу на Крим» перетворюють у базу окупантів. Репортаж із заблокованого Мелітополя