Чому інтерв’ю Зеленських викликало стільки емоцій?

Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська під час інтерв'ю телемарафону «Єдині новини». 2 січня 2025 року

Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська дали спільне велике інтерв'ю журналістам телемарафону «Єдині новини». Радіо Свобода зібрало реакції на цю розмову та попросило політологів проаналізувати почуте.

Неформальна розмова тривалістю близько години вийшла в ефір ввечері 2 січня. Подружжя Зеленських разом відповідало на питання ведучих марафону Єгора Гордєєвa і Юлії Галушки. Можливо, через те, що теми про закінчення війни і виборів змінювались запитаннями про харчування і психолога, а може, через те, що питань до Зеленського в медійному середовищі назріло більше озвучених – там сприйняли цей ефір доволі неоднозначно.

Чому «лампове інтерв’ю» замість пресконференції?

Єгор Гордєєв, ведучий ранкового шоу каналу «1+1», поділився враженням від цієї розмови.

«Зеленські – неймовірно живі персонажі і від цього цікаві. Багато питань, мало часу і ніхто насправді не знає, як закінчиться війна», – написав Гордєєв на своїй сторінці в Фейсбуці.

Натомість журналістка Тетяна Даниленко вважає, що президент в цьому інтерв’ю представляє «клас людей, які надзвичайно високо оцінюють свої потуги на війні і дуже себе жаліють, які вважають, що немає різниці, де воювати – на фронті, на міжнародних конференціях, чи в процесі політичних інтриг».

На її думку, Зеленський не говорив від імені солдатів, волонтерів чи родин героїв в цьому інтерв’ю.

А от журналіст Сергій Руденко звернув увагу на формат підсумкової розмови президента із українським суспільством.

Мовляв, чому замість щорічної пресконференції президента України – лише інтерв’ю, запитує в дописі на Фейсбуці Руденко, ведучий телеканалу «Еспресо» й автор книги «Зеленський без гриму». На його думку, cхоже, це була заявка «Зеленського на участь у наступних президентських перегонах. Бо публічно він не підтвердив свою обіцянку 2019-го балотуватися лише один раз у президенти».

Питання формату вважає актуальним і Гала Скляревська, головна редакторка фахового видання «Детектор медіа». В коментарі для Радіо Свобода, експертка каже: якби пресконференція українським журналістам відбулася – до формату «різдвяного і лагідного інтерв’ю» не було би зауважень. А так у багатьох залишилось відчуття незавершеності.

Питання були, мабуть, завчасно погоджені
Ігор Рейтерович

«Показово виглядає відсутність в цьому інтерв’ю величезної кількості складних тем – від корупції до енергетичної безпеки, численних, не дуже зрозумілих кадрових рішень. Нагадаю, що минув майже рік з призначення Сирського головнокомандувачем. І логічно було спитати хоча б про те, як Зеленський оцінює його роботу», – вважає Скляревська.

Схожої думки і політолог Ігор Рейтерович.

У коментарі Радіо Свобода він каже, що від президента очікували більш звітного формату спілкування із суспільством. Натомість отримали розмову з питаннями, які за припущенням політолога, «були, мабуть, завчасно погоджені».

«Я розумію, чому це відбулося. Бо під час останньої пресконференції було помітно, що президенту не надто комфортно, особливо відповідати на явно непогоджені питання деяких засобів масової інформації», – каже Рейтерович, пригадуючи пресконференцію Зеленського від 27 серпня 2024 року.

Зеленський свариться з журналістами, тому вирішила обійтися без неприємного шоу
Гала Скляревська

Гала Скляревська також припускає, що комунікаційна команда Зеленського цього разу вирішила обійтися без масової зустрічі з журналістами, з огляду на той недавній досвід:

«Від самого початку президентства Зеленський публічно свариться з журналістами, які ставлять йому неузгоджені складні запитання. Тому, думаю, комунікаційна команда президента вирішила обійтися без цього неприємного і для учасників, і для глядачів шоу», – каже головна редакторка «Детектор медіа».

То збільшилась кількість СЗЧ чи навпаки?

Серед спільноти політиків і громадських діячів інтерв’ю теж обговорюють доволі жваво.

Правник Геннадій Друзенко, згадуючи новорічні інтерв’ю і поздоровлення Зеленського, провів паралель із спогадами гетьмана Скоропадського. Бо гетьман дорікав українському політикуму початку 20 століття надмірною театральністю. На думку Друзенка, через сто років мало що змінилося.

«Замість театральності зʼявилася «кіношність», – пише правник і співзасновник Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова.

Зеленський в інтерв'ю сказав, що кількість СЗЧ зменшилась. Але є експерти, які кажуть, що це не так. На фото президент під час поїздки на Донеччину в червні 2023 року

Для Друзенка найважливішим в інтерв’ю видалась частина стосовно випадків самовільного залишення частини військовослужбовцями, або СЗЧ.

У відповідь на тезу Зеленського, що мовляв з жовтня кількість СЗЧ зменшилась, Друзенко написав:

«Офіційні дані: за листопад 2024 року за статтями 407, 408 КК України було зареєстровано 19 тисяч нових кримінальних проваджень, точніше – 18 984. Для порівняння: за жовтень 2024 року в Україні зареєстровано 9 487 кримінальних проваджень, а в січні 2024 року за цими статтями було розпочато 3 448 кримінальних проваджень. Динаміка вражає. Усього з лютого 2022 року до 1 грудня 2024 року зареєстровано 114 280 (це не помилка, саме так: сто чотирнадцять тисяч двісті вісімдесят) кримінальних проваджень за фактами самовільного залишення військових частин».

Виглядало навіть не як «тепла ванна», а як якась спа-процедура для подружжя Зеленських
Андрій Осадчук

Проблема СЗЧ була чи не єдиною дражливою темою для президента під час цього інтерв'ю, сказав у коментарі Радіо Свобода Андрій Осадчук, перший заступник голови парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності, народний депутат із фракції «Голос».

«Там буквально декілька хвилин, і фактично причиною СЗЧ президент назвав втому. Він не вимовив слово «мобілізація»»

Все інтерв'ю, на думку Осадчука, виглядало навіть не як «тепла ванна», а як якась спа-процедура для подружжя Зеленських. І, звичайно, в основному розмова йшла про якісь приємні речі».

Народний депутат каже, що його не дивує, що президент Зеленського не спитали про боротьбу з корупцією.

«Всі ці корупційні скандали, які ми споглядаємо цей рік, як і попередні роки, вони ж всі є наслідком слабких державних інституцій. І це напевно одне із «найбільших» досягнень ери Зеленського, що, на жаль, не вдалося і близько зміцнити державні інституції, які і продукують низький рівень управлінських практик, низьку якість управління, і в результаті маємо корупцію. Тому Зеленському, звичайно, про це неприємно говорити...»

Адже, наголошує Андрій Осадчук, у «цій архітектурі влади, яка існує в Україні останні 6 років, все опирається на рішення, які ухвалюються в Офісі президента, а тим більше кадрові рішення, які одноосібно приймаються в Офісі президента».

Тож, вважає народний депутат, якщо Зеленський є відповідальним за призначення всіх ключових державних управлінців, а ці державні управлінці, виявляється, регулярно не справляються з роботою чи вчиняють корупційні злочини, то й відповідальність за це лягає на президента.

Це передвиборчі якісь танці
Андрій Осадчук

Також, на думку Осадчука, інтерв'ю із Зеленськими було таким «занадто компліментарним», бо це «передвиборчі якісь танці».

«Взагалі сама постановка цього інтерв'ю, його режисура і драматургія, вона чисто є така передвиборча»

Депутатка з опозиційної «Європейської солідарності» Ірина Геращенко теж написала пост з гострою критикою ефіру. Вона помітила у відповідях президента «нахабство».

«Пане Зеленський, час обіцянок давно минув. Прийшов час звітувати. За кожен ваш президентський рік і день. За кожне рішення і крок. Питання про вибори Верховному Головнокомандуючому, в якого летить фронт, дійсно звучать дико…», – пише Геращенко.

Натомість, народна депутатка від фракції «Слуга народу» Ліза Богуцька, з огляду на те, що вона написала на своїй сторінці у фейсбуці, вважає різку критику інтерв'ю президентського подружжя невиправданою.

Це родина зі справжніми людськими і людяними емоціями. Вони відчувають наш біль
Ліза Богуцька

«Подивилась інтерв'ю наших Президента і Першої Леді. І от що. За весь час від Виборів в 19 році я жодного разу не пошкодувала за свій вибір. І пишаюсь цим. Так. Я пишаюсь нашим Президентом і його дружиною.

По-справжньому оцінять вклад Володимира і Олени в реальну Незалежність України через багато років. Зараз є ті, хто ненавидить це подружжя. Є ті, хто обожнюють. Але точно варто сказати, що це родина зі справжніми людськими і людяними емоціями. Вони живуть разом з українцями, а не окремо від них. Відчувають наш біль, потреби, бажання. Просто відчувають українців. Військових, їх родини... дітей...»

Але другий строк таки буде?

Найбільш обговорюваною темою із інтерв'ю президента Зеленського стало питання про вибори.

Відповідаючи на репліку про вибори, президент зауважив, що, мовляв, цю тему піднімають лише в Росії і подекуди в Україні. При чому, за словами Зеленського, в Україні про вибори говорять із побоюванням, бо які ж вибори під час війни? А в Росії дуже хочуть цього, щоб «качати трек із нелегітимністю української влади».

На пряме питання чи зважився би він балотуватися на другий президентський термін, Зеленський відповів, що не знає, як закінчиться ця війна.

«Якщо я зроблю більше, ніж я можу – напевно, тоді я буду дивитись на це (ред. рішення балотуватись повторно) більш позитивно».

Він, з великою ймовірністю, участь в цих виборах буде брати
Ігор Рейтерович

Політолог Ігор Рейтерович вважає цю відповідь майже прозорою.

«Якщо ти до виборів говориш, що приходиш на один термін, а зараз ти зводиш все до мовляв «якщо мені вдасться закінчити війну цю війну»… Він з великою ймовірністю участь в цих виборах буде брати», – каже експерт. Додатковим доказом політолог називає і зміну риторики з уст першої леді: «До Нового року було інтерв'ю Олени Зеленської, де вона говорила про те, що президент втомився, погано себе почуває. І їй, мовляв, не дуже подобається ідея з другим терміном. А тут вона сказала, що якщо він вирішить, то я його підтримаю».

Про давню обіцянку Зеленського обмежитися лише одним президеньським строком – згадують у ці дні майже всі.

Політолог Євген Магда теж наводить ті слова Зеленського і додає, що він політично би виграв, якби наголосив у цій розмові, що буде на посаді один термін.

«Нинішні його ітерації у цьому напрямі не посилюють, а послаблюють його позиції як в Україні, так і за кордоном», – вважає Магда.

Все залежатиме від обставин і рейтингу?

А ось політолог Володимир Фесенко зауважує, що висновки робити рано і наголошує, що Зеленський не перший раз торкається питання виборів.

Фесенко наводить приклад інтерв'ю Зеленського португальському виданню RTP за 2023-ій рік. Тоді його запитували дослівно майже те саме.

Яка буде реакція суспільства, які будуть його особисті рейтинги? Хто буде конкурентом на виборах?
Володимир Фесенко

«І він тоді теж сказав, що не знає. Якщо вибори будуть під час війни, він піде на вибори, а якщо ні, ну, подумаю», – нагадує політолог, але каже, що теж бачить зацікавленість команди Зеленського у другому терміні.

Фесенко вважає, що все залежатиме від рейтингу.

«Зеленський, до речі, натякнув, що це залежить від того, як війна завершиться. От, яка буде реакція суспільства, які будуть його особисті рейтинги? Хто буде конкурентом на виборах? Зокрема, я думаю, що тут чинник Залужного буде теж велике значення мати», – сказав Володимир Фесенко у коментарі Радіо Свобода.

«Жарт: побачив президента – і пішов»

Є і ті, хто має про ефір лише позитивне враження, як Андрій Ставніцер, засновник організації Superhumans – центру реабілітації, протезування для постраждалих від війни. У себе на сторінці він запостив уривок з інтерв'ю, де Володимир Зеленський розповідав історію про чоловіка, який проходив реабілітацію їхньому центрі. Андрій подякував Олені Зеленській і написав про «чарівну силу» українських фахівців.

А Зеленський розповів, що він їздив до цього центру і сфотографувався там із бійцем, який не ходив. І от перед інтерв'ю йому надіслали відео, як солдат робить перші кроки.

«Це, безумовно, заслуга лікарів», – каже Зеленський. Мова про непростий випадок, з яким нічого не могли вдіяти американські лікарі, але боєць тепер ходить.

І це дуже приємна звістка, наголосив президент. І процитував повідомлення, з яким йому про це повідомили: «Він пише: «Наш внутрішній жарт – побачив президента і пішов».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Він може допомогти нам зупинити Путіна». Головне з інтерв’ю Зеленського