Оточення українських вояків у районі Іловайська під час розв’язаної Росією війни значною мірою зумовлене «невведенням воєнного стану, помилковими діями політичного і військового керівництва» України. Про це йдеться у проміжному звіті Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради. ТСК вважає, що «основними причинами, які призвели до Іловайської трагедії, є неналежна організація оборони країни як системи», зокрема, політичних заходів щодо захисту держави у ході збройної агресії. Під час іловайських подій президентом України і верховним головнокомандувачем ЗСУ був нинішній опозиційний діяч Петро Порошенко. Які політичні наслідки можуть чекати на нього після такого звіту ТСК?
ТСК – про «політичні наслідки» Іловайська
Тимчасова слідча комісія парламенту, яку очолює депутатка від пропрезидентської партії «Слуга народу» Мар'яна Безугла, оприлюднила проміжний звіт щодо причин оточення українських вояків у районі Іловайська. За висновками ТСК, оприлюдненими на сайті Верховної Ради, «основними причинами, які призвели до Іловайської трагедії, є неналежна організація оборони країни як системи політичних, економічних, соціальних, військових, інформаційних, правових, організаційних та інших заходів щодо захисту держави в умовах збройної агресії».
ТСК назвала чинники, які «значною мірою» зумовили іловайські події:
- невведення воєнного стану, що призвело до дезорганізації управління військовими діями;
- помилкові кадрові рішення і дії політичного і військового керівництва;
- невжиття політичним і військовим керівництвом вичерпних заходів щодо деблокування іловайського угруповання та організації коридору для виведення українських військ з оточення, результатом яких стала втрата сотень людських життів.
І ТСК констатує, що «Іловайська трагедія мала не лише важкі військові, але й не менш важкі політичні наслідки» для України. Комісія має на увазі Мінські домовленості, які неоднозначно сприймаються, а також ухвалення у вересні 2014 року закону про так званий «особливий статус» ОРДЛО.
Муженко – про «політичне рішення» під час Іловайська
Бої за місто Іловайськ Донецької області відбувалися в серпні 2014 року і завершилися поразкою українських сил. Тоді загинули 368 українських військових, поранених було понад 400, близько 300 потрапили в полон.
Під час іловайських подій Генштаб ЗСУ очолював генерал Віктор Муженко. Після своєї відставки в ексклюзивному інтерв’ю проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії» він зазначив: основну роль в оточенні українських військ у районі Іловайська відіграло пряме вторгнення регулярної армії Росії. Коли оточення відбулося і після того, як 27 серпня 2014 року президент Росії Володимир Путін гарантував надання українським воякам коридору для виходу, Муженко узгоджував з російськими командувачами, зокрема з начальником Генштабу Збройних сил РФ Валерієм Герасимовим деталі виходу.
Всупереч даним росіянами обіцянкам під час проходження коридором українські колони були розстріляні агресором.
Військові ці питання не вирішуютьВіктор Муженко
Як і хто в Україні ухвалював рішення почати узгодження деталей виходу з російськими командувачами? Муженко відповів, що це було політичне рішення, а не рішення військових.
«Військові ці питання не вирішують. Було поставлене завдання провести відповідні переговори, вже узгодити саму процедуру і, скажімо так, конкретику щодо відповідних маршрутів по виходу», – сказав Віктор Муженко.
Журналіст проєкту «Донбас Реалії» Левко Стек уточнив у генерала: «Я правильно розумію, що рішення вести перемовини з росіянами і виходити по узгоджених маршрутах приймалося президентом?». Відповідь Муженка: «Мені завдання поставив президент провести переговори з росіянами щодо, скажімо так, самого вже механізму виходу цих колон».
Порошенку в мінус
Висновки Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради щодо іловайських подій можуть бути найбільш болючими саме для тодішнього керівництва України в особі Петра Порошенка. Таку думку висловив у коментарі Донбас Реалії політолог Петро Олещук.
Розслідування щодо Іловайська може це перекреслитиПетро Олещук
«Основа політики Порошенка, його політичного позиціонування – він є очільником патріотичного сегменту української політики, він є найбільш патріотичним президентом. І, відповідно, його гасло на минулих президентських виборах – «Армія. Мова. Віра». І удари саме по цих ідеологічних стовпах Порошенка будуть для нього найбільш болючими. Щодо Іловайська – це армія. Порошенко тривалий час вибудовував своє політичне позиціонування навколо того, що саме завдяки його керівництву вдалося відродити армію, зупинити ворога. А, наприклад, розслідування щодо Іловайська може це перекреслити. Принаймні частково», – зазначив Петро Олещук.
Порошенку в плюс
Натомість політолог Ігор Рейтерович у коментарі проєкту «Донбас Реалії» спрогнозував, що звіт ТСК сильно по Петрові Порошенку та його політичних позиціях не вдарить. А якщо звіт і матиме вплив – це може не послабити, а зміцнити позиції колишнього верховного головнокомандувача, каже експерт.
Невведення воєнного стану Порошенком дозволило потім прийти Зеленському до владиІгор Рейтерович
«Якщо цю тему правильно підхопити і розкрутити, то це навіть може піти у плюс Порошенку. Йдеться про оцінку нинішньою владою дій своїх попередників. Зокрема, у звіті ТСК говориться про «невведення воєнного стану» тощо. Але невведення воєнного стану Порошенком дозволило потім прийти Зеленському до влади. Якби справді в Україні у серпні 2014 року запровадили воєнний стан, то гарантій проведення потім вільних, демократичних виборів абсолютно не було б», – зауважує Ігор Рейтерович.
Зі свого боку Петро Порошенко коментував іловайські події в інтерв’ю «Українській правді», оприлюдненому 1 серпня 2019 року.
«Коли ми говоримо про Іловайськ чи про Дебальцеве, дайте собі звіт, що там були тільки російські солдати. І скажіть правду про це суспільству…Якщо згадати, з чого ми почали, через що пройшли, і хтось буде мати сміливість сказати, що це є поразка, я точно з цим не погоджуся. Наголошую, що ми зруйнували план Путіна, як би банально це не звучало, знищити Україну, наказати нас за Революцію гідності. Ми маємо зараз іншу державу» – сказав Порошенко.
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради оприлюднила проміжний звіт іловайських подій. ТСК обіцяє продовжити роботу із перевірки подій та обставин, які стали підставою для проведення такого розслідування.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
(Радіо Донбас.Реалії працює по обидва боки лінії розмежування. Якщо ви живете в ОРДЛО і хочете поділитися своєю історією – пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук чи телефонуйте на автовідповідач 0800300403 (безкоштовно). Ваше ім'я не буде розкрите).
Your browser doesn’t support HTML5