Протести в Грузії тривають на тлі загострення суспільного невдоволення проросійською політикою уряду. Мамука Мамулашвілі, командир «Грузинського легіону», який бере участь у російсько-українській війні на боці ЗСУ, називає це протистояння повторенням сценарію Майдану.
У своєму інтерв’ю Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода) він говорить про роль молоді у протестах, помилки Росії і чому перемога України – це ключ до свободи Грузії.
Від редакції: розмови про плани грузинських добровольців, які воюють на боці ЗСУ, приїхати на протести в Тбілісі, президентка Грузії Саломе Зурабішвілі назвала неправдивими. Як цитує її грузинська служба Радіо Свобода, «це провокація, спрямована проти цього протесту». Президентка зауважила, що серед мітингувальників можуть бути представники Служби держбезпеки, тому учасникам протестів слід бути обережними. Разом з тим раніше деякі добровольці заявили про бажання повернутися до Грузії, сказавши, що чекають на сигнал від Зурабішвілі. 3 грудня Грузинський легіон на своїй офіційній сторінці у Х назвав поширення цієї інформації роботою російської пропаганди. «Хоча ми повністю підтримуємо справедливе обурення грузинського народу щодо рішення грузинського уряду призупинити прогрес на шляху вступу до ЄС, наша боротьба продовжується тут, в Україні, де наш спільний ворог. Наша відданість перемозі України непохитна, і ми залишатимемося на передовій, доки ця мета не буде досягнута», йдеться у заяві.
– Що ви думаєте і як ви оцінюєте протести, які зараз відбуваються в Грузії?
– У Грузії відбувається ідентичний Майдану сценарій. У Грузії відбувається те саме, що відбувалося в Україні у 2014 році. Практично російські спецслужби, які проводять, назвімо це так, операції з відсторонення країни від європейської інтеграції, не навчилися того, що вільні народи дуже важко підкорити.
Російські спецслужби, які проводять операції з відсторонення країни від європейської інтеграції, не навчилися, що вільні народи дуже важко підкорити
Вільні народи важко повернути до Радянського Союзу, і вони раз-за-разом повторюють одну й ту ж помилку. У цьому випадку це така ж помилка. Я просто сподіваюся, що в Грузії не буде кровопролиття і грузинський уряд зробить це мирним шляхом.
Мирно піде і залишить легітимний уряд, який має бути обраний на виборах, яких зараз вимагає народ.
Це абсолютно ідентичний сценарій. Я пам’ятаю, як Янукович відмовився від євроінтеграції, відмовився йти демократичним шляхом, і після цього почалися майже такі ж заворушення суспільства. Один в один зараз відбувається те, що було в Україні.
– Чи є у вас відчуття, що Росія намагається використати ситуацію в Грузії у своїх інтересах?
– Так, звичайно, вони саме так і діють. Будуть намагатися це зробити, просто грузинське суспільство тотально антиросійське. І досить складно буде, на жаль, грузинському суспільству домогтися свого та призначити нові вибори, бо контрольована Росією влада, на мою думку, піде на кровопролиття грузинського народу.
– Яку роль молодь зараз відіграє у цих протестах?
– Основну роль якраз відіграє молодь, яка народилася за ці десятиліття після Радянського Союзу, яка народилася у вільній Грузії. І вони навіть не розуміють, чому мають бути в якійсь частині Росії або якось асоціюватися з Росією. Оця частина грузинського суспільства є найактивнішою.
Хоча я бачив і бабусь, які ходили й читали лекції цим спецназівцям, на чиєму боці вони мають бути. Але ці люди, я думаю, більше частина російського спецназу, ніж грузинського. Якщо не за прізвищами та іменами, то ментально – це точно.
На жаль, як поліція на Майдані тоді не розуміла, більшість поліції не розуміла, чому вони мають бути за народ, так не розуміють і сьогодні в Грузії. І, на жаль, раз за разом ця помилка повторюється.
– Як, на вашу думку, можуть розвиватися події у найближчі місяці?
– Я впевнений, що протестувальники не збираються відступати. Як можуть розвиватися події – це залежить від влади, яка практично окупувала грузинську політику. І я можу сказати тільки, що у мене є надія на те, що вони не наважаться пролити грузинську кров.
Грузія через це проходила, проходила через кілька революцій, через громадянську війну, і нічого доброго це Грузії не принесло.
Тож позиція «Грузинського легіону» така, що ми всіляко підтримуємо грузинське суспільство, грузинський народ у їхній боротьбі, але якісь радикальні заходи використовувати чи радикально висловлюватися, я думаю, абсолютно недоречно. Це внутрішня боротьба грузинського суспільства, я впевнений, у них цілком достатньо сил, щоб вони змогли подолати це протистояння з росіянами, яке, на жаль, прийшло в їхнє суспільство.
Your browser doesn’t support HTML5
– На вашу думку, які уроки зараз грузинський народ може винести для себе з тих майданівських подій, які були в Україні?
– Знаєте, грузинський уряд дуже часто лякає грузинське суспільство Майданом. На Майдані, на жаль, загинули люди, але українці здобули свободу. Свободу від Росії за весь пострадянський період.
Ось що здобули українці. Я думаю, цим не варто маніпулювати та лякати грузин, бо Грузія, я сподіваюся, без крові, без сутичок все одно здобуде перемогу, все одно звільниться від російського впливу. І приклад Майдану позитивний, тому що в цьому прикладі Україна здобула свободу.
– Що б ви хотіли зараз передати грузинському народу?
– Я хочу передати тій суперактивній частині, що вони супербійці, і для мене це герої. Це для мене прирівнюється до громадянського героїзму – те, що вони роблять сьогодні. Вони голими руками чинять опір озброєним поліцейським і спецпризначенцям.
І я впевнений, що вони переможуть у цій боротьбі.
– А що б ви хотіли сказати міжнародній спільноті, щоб привернути її увагу до подій у Грузії?
– На жаль, світова спільнота не звернула достатньої уваги навіть на Україну під час боротьби на Майдані, і через це загинуло стільки людей. Я сподіваюся, що зараз вони звернуть достатню увагу на Грузію, бо це вже не перший раз, коли Грузія проходить через подібне.
Підтримайте грузинський народ, запровадьте санкції проти російського олігарха Іванішвілі (засновник та почесний голова правлячої партії Грузії «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі – ред.), його команди, членів його сім’ї, і Грузія зможе без крові, без кровопролиття звільнитися від російського впливу.
– Чи впливають зараз події у вашій країні на мотивацію бійців «Грузинського легіону»? Що вони про це думають?
– Я вам можу сказати одне: скільки б я не проходив поруч із хлопцями, які воюють, вони усі сидять у телефонах і дивляться, що відбувається там, у епіцентрі подій.
Коли Росія буде зломлена в Україні, у неї не буде жодної можливості впливати на Грузію
Усі дуже уважно стежать за подіями, бо члени наших сімей, наші друзі – усі зараз перебувають на протестних акціях, стоять на вулицях і намагаються здобути незалежність Грузії.
Не в мотивації справа, а в розумінні того, що основна битва відбувається в Україні. Коли Росія буде зломлена в Україні, у неї не буде жодної можливості впливати на Грузію. І всі це прекрасно розуміють, що вони зараз у тому місці, де сьогодні захищають Грузію.
Протести розпочалися у столиці Тбілісі та інших містах Грузії 28 листопада після того, як уряд вирішив призупинити переговори з Євросоюзом про членство до кінця 2028 року, а також відмовитися від бюджетних грантів ЄС до того моменту. Незважаючи на це, у «Грузинській мрії» продовжують стверджувати, що їхньою метою залишається вступ Грузії до Євросоюзу до 2030 року. |