Російські війська не припиняють ведення наступальних дій у Східній операційній зоні з метою встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей та утримання сухопутного коридору з окупованим Кримом. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил України вранці 21 травня, на початку 87-ї доби повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Українські військові зауважують, що обстріли тривають вздовж всієї лінії зіткнення та у глибині оборони військ України у Донецькому операційному районі та на Слов’янському напрямку.
За цими ж даними, на Слов’янському напрямку військові РФ намагаються поновити наступальні дії – зокрема, для забезпечення форсування річки Сіверський Донець планують наведення переправи.
«На Лиманському напрямку окупанти планують відновити наступальні дії у напрямку Ямпіль – Сіверськ з форсуванням річки Сіверський Донець. Зокрема, у визначеному районі спостерігається зосередження спеціальної техніки для наведення понтонно-мостової переправи. Для посилення угруповання військ та активізації наступу окупанти здійснюють перекидання додаткових підрозділів», – йдеться в повідомленні.
(ЗСУ кілька разів нищили понтонні російські переправи через Сіверський Донець. Британська розвідка повідомила про значні втрати РФ при спробі перетнути Сіверський Донець.)
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Британська розвідка повідомила про значні втрати РФ при спробі перетнути Сіверський ДонецьНа Донецькому напрямку в ранковому зведенні Генштабу ЗСУ повідомляється про активні бойові дії на Сєвєродонецькому, Бахмутському, Авдіївському та Курахівському напрямках.
На Запорізькому напрямку – про вогневе ураження противником українських військ.
«На Криворізькому та Миколаївському напрямках противник не припиняє артилерійських обстрілів підрозділів наших військ. Відзначається додаткове розгортання підрозділів ствольної та реактивної артилерії», – йдеться у повідомленні.
Також у Генштабі повідомили про обстріли позицій Сил оборони у районах прикордонних українських населених пунктів на території Сумської та Чернігівської областей.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: РФ обладнує вогневі позиції і захисні споруди у прикордонних з Україною областях – Генштаб ЗСУ«На Слобожанському напрямку основні зусилля ворога зосереджуються на утриманні зайнятих рубежів. Противник завдавав авіаційних ударів по населеному пункту Циркуни. Найближчим часом очікується посилення угруповання військ на Харківському напрямку підрозділами зі складу 1-ї танкової армії Західного військового округу», – додають в Генштабі.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Обстріл Лозової прийшовся по «щойно реконструйованому будинку культури» – ЗеленськийНа Волинському та Поліському напрямках у цілому ситуація суттєвих змін не зазнала, утім, українські військові відзначають нарощування системи радіоелектронної розвідки та радіоелектронної боротьби у прикордонних з Україною районах.
На Південнобузькому і Таврійському напрямках російські війська основні зусилля зосереджують на утриманні зайнятих рубежів, веденні розвідки, інженерному обладнанні позицій і логістичному забезпечені військ, додають в українському Генштабі.
«У Маріуполі противник вживає заходів з відновлення функціонування порту. Зокрема, проводить розмінування припортової інфраструктури», – йдеться в повідомленні.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Маріуполі окупанти завершили розбирати руїни Драмтеатру і вивозити тіла загиблих – мерія ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Міноборони Росії заявило про взяття під контроль заводу «Азовсталь»Кораблі Чорноморського флоту РФ в акваторіях Чорного та Азовського морів «виконують завдання з ізоляції району ведення бойових дій, ведення розвідки та вогневої підтримки» на Приморському напрямку, зауважують в Генштабі.
І додають: «російські загарбники продовжують застосовувати тактику терору проти українського цивільного населення на тимчасово зайнятих територіях. Зокрема, перешкоджають евакуації людей з Херсонської області на підконтрольну Україні територію та відкриттю гуманітарних коридорів для ввезення продуктів харчування, медикаментів і евакуації людей похилого віку, хворих та дітей».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Продаємо майбутні тури до Чорнобаївки». Що відбувається з турбізнесом окупованого півдня?Впродовж минулої доби, підрахували в Генштабі, на Донецькому та Луганському напрямках українські війська відбили 11 російських атак, знищили 8 танків, 3 артилерійських системи, 10 одиниць бойової броньованої техніки, 3 спеціальних броньованих автомобілі та 6 одиниць автомобільної техніки армії РФ.
Підрозділи Протиповітряної оборони Сухопутних військ, додали в Генштабі, уразили два БпЛА оперативно-тактичного рівня, а зенітні ракетні підрозділи Повітряних сил знищили один БпЛА, крилату ракету та вразили одну ціль – поки що невстановленого типу (імовірно, гелікоптер).
У Генштабі зауважують, що загроза ракетних та авіаційних ударів по об’єктах України з території Білорусі зберігається.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Білорусі розгорнули «Точки-У» і «Смерчі», а в Чорнобаївку стягнули нову колону техніки РФ – ГенштабМасштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія, зокрема, окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацію», згодом – «захист Донбасу». А у вересні та на початку жовтня Росія здійснила спробу анексувати частково окуповані Запорізьку, Херсонську, Донецьку та Луганську області. Україна і Захід заявили, що ці дії незаконні. Генасамблея ООН 12 жовтня схвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії РФ окупованих територій України.
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури по всій території України.
На кінець жовтня Україна оцінювала втрати Росії у війні у понад 70 тисяч загиблих військових. У вересні Росія заявила, що її втрати менші від 6 тисяч загиблих. У червні президент Зеленський оцінив співвідношення втрат України і Росії як один до п'яти.
Не подолавши опір ЗСУ, вцілілі російські підрозділи на початку квітня вийшли з території Київської, Чернігівської і Сумської областей. А у вересні армія України внаслідок блискавичного контрнаступу звільнила майже усю окуповану до того частину Харківщини.
11 листопада українські Сили оборони витіснили російські сили з Херсона.
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей.
Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств та розслідуванні. РФ відкидає звинувачення у скоєнні воєнних злочинів.
Пізніше факти катувань та убивств українських громадян почали відкриватися чи не у всіх населених пунктах, які були звільнені з-під російської окупації. Зокрема, на Чернігівщині, Харківщині, Херсонщині.
З вересня 2022 року запеклі бої російсько-української війни ідуть на сході і на півдні України.
6 червня 2023 року була повністю зруйнована гребля Каховського водосховища (перебувала під контролем російської армії із початку березня 2022 року, а у жовтні була замінована окупантами), що призвело до затоплення великої території, людських жертв, знищення сільгоспугідь, забруднення Дніпра і Чорного моря. Україна назвала це екоцидом.
Загалом, за час повномастабної війни від 24 лютого 2022 року по кінець червня 2024 року ООН верифікувала дані про щонайменше 33 878 постраждалих цивільних, серед них 11 284 загиблих.
Реальна кількість втрат, зазначають експерти, набагато більша. Тільки під час блокади і бомбардування Маріуполя, як заявляє українська влада, могла загинути понад 20 тисяч людей.