Російське видання «Ведомости» повідомило, що на окупованій Росією території Донецької області провайдери почали блокувати доступ до Google, Viber та Zoom і сповільнювати роботу YouTube: рішення про блокування ухвалили ще восени, але досі нібито фактично не виконували, пишуть російські журналісти. Однак, насправді жителі Донецька вже давно змушені заходити через VPN до найбільш поширених і звичних сервісів – Google, Viber і навіть Приват-24 (хоча чимало людей отримують пенсії від України та потребують цього сервісу). Наразі без проблем в окупації працює лише YouTube.
Радіо Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) розібралось, що відбувається.
Що написали «Ведомости»
«Ведомости» з посиланням на трьох неназваних співробітників різних місцевих операторів повідомили, що на території окупованої Донеччини почали блокувати Google, Viber та Zoom, а також сповільнювати роботу YouTube.
Крім того, користувачі ОС Android не можуть встановити додатки з Google Play, а у Viber з'явились проблеми із завантаженням зображень та відео.
Зазначається, що хоча розпорядження місцевим операторам направили ще у жовтні минулого року, вони лише зараз почали виконувати ці вимоги.
Що насправді?
Насправді, Google для українців в окупації «перекрили» ще у липні 2022 року – після анонсу блокування пошуковика голови окупаційної адміністрації Донецька Дениса Пушиліна. Він заявив, що «Гугл», мовляв, замішаний у «пропаганді» України та Заходу.
І хоча заява стосувалась лише пошуковика, проблеми з доступом почалися і до Facebook, Instagram, Viber та Zoom. Тоді ж, у липні, жителі регіону розповідали Радіо Донбас.Реалії, що без VPN скористатися Google та соцмережами, крім Телеграму, стало неможливо.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Українцям в окупації блокують «Приват24». Є спосіб вирішити проблемуЯк в окупованих містах Донбасу користуються сервісами зараз?
Здебільшого – через VPN-сервери. Аби перевірити, чи щось змінилось, ми зв’язалась з жителями окупованої території Донецької області.
«Гугл і Зум відкриваються лише через ВПН. Ютуб працює норм. У Вайбер лише текстові повідомлення пересилаються, фото та відео – лише через ВПН. Фб та Інстаграм теж тільки через ВПН. Більше того, навіть додаток Приват-24 тепер відкривається лише через ВПН», – написав нам житель Донецька.
Інший співрозмовник розповів, що може вільно використовувати Гугл та Вайбер без допомоги проксі-сервера. Але у Facebook можливо лише читати текст: не вантажаться фото і відео, та деякі коментарі. У Facebook Messenger наш співрозмовник не може нічого відправляти, а отримувати може лише «голий» текст без картинок.
«Месенджер не можу відправляти повідомлення. Мені надходять, але без фото і відео», – відписав він.
З Луганська повідомляють, що Вайбер без допомоги VPN відкривається «через раз».
Також на окупованих територіях чимало просто заблокованих інтернет-ресурсів. Серед них – і сайт Радіо Свобода.
Звісно, рівень блокувань і сповільнень трафіку не певних ресурсах залежить від провайдера.
Чекати більших проблем?
Крім того, «Ведомости» кажуть про те, що YouTube на окупованій території не блокуватиметься, а саме сповільнюватиметься. «Задум був не відключати, а погіршувати якість відео, розповів представник одного з місцевих операторів», – пише видання. Тож можливо, тепер попереду – ще і погіршення якості відеосервісу.
Цікаво, що віднедавна єдиний мобільний оператор окупованого Луганська «Лугаком» припинив надавати послугу мобільного інтернету. Таким чином, у жителів взагалі немає можливості вийти в інтернет поза вай-фаєм. Інформаційна ізоляція окупованих територій дедалі посилюється.
ЯК ОБХОДИТИ БЛОКУВАННЯ? ТУТ ІНСТРУКЦІЯ
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Битва за Донбас: головне 20 грудня (оновлюється) ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Новий масштабний наступ Росії таки розпочався чи ні? Пояснюємо ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Паспорт, ІПН, свідоцтво про народження: як відновити документи, якщо виїхали з окупаціїОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.