На руїнах будинку неподалік зруйнованого Донецького аеропорту, де поруч іще тривали сутички українських військових і російських гібридних сил, Сам’юел Едер ішов і уважно дивився під ноги, щоб не натрапити на міну. І тут його увагу привернув дивний предмет.
У зруйнованому будинку, де після початку війни 2014 року були покинуті сотні фотоплівок.
Едер, який колись займався фотографією на фотоплівках, впізнав його: це був фотозбільшувач для друку фотографій із плівки. Фотожурналіст із Австралії скоро зрозумів, що стоїть серед решток фотолабораторії ще радянських часів.
Сам’юел Едер (п) під час роботи в Україні.
Із дозволу українського офіцера, який супроводжував на лінії фронту Едера і його подругу, вони почали перебирати розвалини давно покинутої фотолабораторії. Обидва скоро знайшли тисячі негативів і кольорових слайдів із життя на Донбасі й деінде в колишньому СРСР до нинішньої війни.
Частина з сотень фотоплівок «Свема», які вироблялися в Шостці на Сумщині ще з часів УРСР, що були врятовані з будинку.
Едер забрав ті фото зі зруйнованого будинку – і австралієць вважає, що цей крок був виправданий. Як сказав він Радіо Свобода, якби він не забрав ці сотні плівок, щоб відсканувати й оцифрувати їх, вони скоро були б просто знищені. «Тисячі людей утекли з цього міста, їм довелося покинути свої спогади на погибель, і, можливо, ми зможемо відновити хоч частину того, що відібрала війна», – каже він.
Едер сподівається, що публікація фотографій допоможе йому повернути покинуті негативи і слайди їхнім власникам. Ця добірка фото, оприлюднених тут уперше, не була ніяк ідентифікована, але Українська служба Радіо Свобода змогла визначити деякі з місць на Донбасі чи в Росії. Більшість фотографій, схоже, – ще з радянських часів.
Молодята з гостями весілля біля меморіалу «Твоїм визволителям, Донбасе» в Донецьку.
Український народний хор в Опитному. В цьому селищі біля Донецького аеропорту, що лежить на лінії фронту, колись жило майже тисячу людей.
Українські народні танці у виконанні школярів в Опитному. Сьогодні в селищі лишилося менш ніж 50 людей, майже всі його будинки пошкоджені чи й зруйновані внаслідок обстрілів.
У меморіальному комплексі «Мамаєв курган» у Волгограді, Росія.
Більшість фотографій зроблена на 35-міліметрову плівку, але деякі, як-от ця, школярочки з модним портфелем-«дипломатом», зняті в форматі 6×6 см – такі фотоапарати були недешевим задоволенням у радянські часи.
Багато плівок були пошкоджені – часом чи опадами.
Рядовий і старший сержант Радянської армії. Уніформи такого зразка використовували від часів Другої світової війни й аж до самого початку 1970-х.
Груповий портрет на тлі Большого театру в Москві, ймовірно, десь 1970-і роки.
Похорони дитини, місце і час не відомі.
Ресторан і супермаркет «Острава» у Волгограді, Росія. Зараз у цій будівлі банк.
Ті самі молодята, що були біля меморіалу в Донецьку – десь по дорозі.
Ветерани «Великої Вітчизняної війни», ймовірно, під час святкування радянського Дня перемоги.
На цьому віддзеркаленому фото – колгоспники (чи працівники радгоспу) десь на Донеччині.
Піскарьовське меморіальне кладовище в Санкт-Петербурзі, колишньому Ленінграді, Росія.
Перед пам’ятником Богданові Хмельницькому в Києві.
Школа в селищі Опитному, ймовірно, ще в радянські часи
Ця сама школа в 2019 році, фото Сам’юела Едера.
Знайдені плівки, розкладені в кімнаті в готельчику в Україні. Як каже Едер, те, що опубліковано вище, – тільки «верхівка айсберга», і ще лишається відсканувати десятки тисяч знімків. Він збирається опублікувати їх на своєму сайті наступними днями.
Як каже австралієць, кожен, хто впізнає себе чи близьких на цих фото, може сконтактувати з ним безпосередньо.
У роботі над публікацією брали участь також Українська служба Радіо Свобода і Мерхат Шаріпжан.