Зруйновані війною історичні будівлі України у 3D форматі цифрує французький експерт (фотогалерея)
Французький інженер та спеціаліст із збору 3D-даних Емманюель Дюран за допомогою свого лазерного сканера 26 травня 2022 року наніс на карту архітектуру Кархівської пожежної частини 1887 року, намагаючись зберегти те, що нищиться російськими обстрілами і бомбардуваннями у Харкові.
Дюран витратив два дні на картування «дивовижного» місця та завоював довіру співробітників місцевої пожежної служби. Вони були настільки вражені фінальним виглядом його 3D-рендерінгу, що провели йому приватну екскурсію місцевим музеєм. Волонтерство у цій діяльності «приносить багато радості», сказав Дюран AFP
Свій сканер біля старої харківської пожежної частини, збудованої у 1887 році, Дюран встановлює за допомогою крана. «Сканер записує 500 000 точок в секунду. Ми отримаємо 10 мільйонів точок з цього місця. Потім ми змінимо місце розташування і обійдемо всю будівлю, ззовні і всередині. Всього мільярд точок», – пояснює він.
Дюран знімає руїни пошкодженої Харківської пожежної частини. Технологія особливо корисна для визначення місць, де можуть бути виконані аварійні роботи для стабілізації конструкції. Дюран вдячний за те, що українська НУО «Ініціатива реагування на надзвичайні ситуації в галузі спадщини» надала йому свою допомогу, щоб забезпечити можливість швидко та безпечно працювати в багатьох місцях України, де російська армія руйнує пам'ятки архітектури.
Після завершення сканування Дюран відновить структуру в цифровому вигляді, об’єднавши всі дані на комп’ютері «як головоломку». Результатом є бездоганна цифрова копія, яку можна крутити в будь-якому напрямку та розділяти на частини з точністю до п’яти міліметрів.
«Це дозволяє нам спланувати будівлю на майбутнє. Це може допомогти нам визначити, чи щось перемістилося, а це важливо з погляду безпеки, і побачити, що можна відновити, а що ні. Це також корисно з історичної точки зору погляду», – каже Дюран.
За два дні роботи були створені комплексні креслення, які можуть використовуватися різними професіоналами, включаючи архітекторів та інженерів, які зможуть детально вивчити пошкодження, а також істориків, які матимуть 3D-модель для використання в музеях для майбутніх поколінь.
3D-зображення історичної пожежної частини Харкова з висоти пташиного польоту. Його можна повертати, збільшувати та переглядати в міліметричних деталях.
Детальний огляд збитків, завданих історичній пам'ятці, старовинній споруді пожежної частини у Харкові.
Оскільки Дюран працює сам на себе, він може вибирати проєкти, над якими хоче працювати. Так було із вибухом у порту Бейрута. «Дуже важливо зафіксувати сцену, якої більше не існує, оскільки її потрібно очистити для доступу в цифровому вигляді», – каже він. «Ця робота призначена для історії, архітектури, музеїв та криміналістичної експертизи, – продовжує Дюран, – а, можливо, й більше, в міру розвитку технологій».
Дюран використовує свій 3D-лазер для сканування цієї обстріляної церкви в Чернігівській області України, яка використовувалася як база російськими військами.
«Коли вони дякують, це додає радості в моє життя», — каже Дюран, ділячись своїми знаннями з українськими колегами, які стикаються з величезними труднощами у своїй роботі.