«Виглядають напруженими». Репортаж про російську базу в Сирії (фотогалерея)
Російський військовий автомобіль біля в'їзду на авіабазу Хмеймім. Сирія, 15 грудня 2024 року
Це фото – одне зі свіжих кадрів, знятих біля цієї російської бази Умітом Бектасом, турецьким фотокореспондентом, який працює в агенції Reuters. Він розповів Радіо Свобода про ситуацію на цьому військовому об'єкті Росії у Сирії
Російський транспортний літак злітає з бази Хмеймім, а за ним летить бойовий вертоліт. 15 грудня 2024 року.
Бектас каже, що на базі багато літаків, але навколо на вулицях «дуже тихо... Видно візочки, крісло колісне, яке валяється, багато розкиданих речей на дорозі. Це створює відчуття, що [щось сталося], коли повстанці прибули на базу»
Російський солдат охороняє броньовану військову машину, у якої відмовив двигун. Біля авіабази Хмеймім. 15 грудня 2024 року.
Колишній президент Сирії Башар Асад у письмовій заяві, в якій описує свою втечу з країни через наступ повстанців, стверджує, що спочатку його вивезли з Дамаска на базу Хмеймім. Звідти 8 грудня його переправили до Росії. Перед цим ця російська авіабаза «зазнала атаки безпілотників»
Російський стрілець на башті бронемашини на під'їзді до авіабази Хмеймім.
«Спілкуватися із російськими солдатами неможливо», – розповідає фотограф Бектас.
«Вони не відповідають на запитання і не підпускають до себе близько. Вони мають напружений вигляд, але не злий, вони не застосовують жодного насильства або чогось подібного», – додає він. – «Вони зберігають холоднокровність»
Місцевий житель проїжджає повз російську колону біля авіабази Хмеймім.
«Місцеві жителі просто спостерігають», – розповідає Бектас про ситуацію довкола авіабази Хмеймім, яка після падіння режиму Асада залишилася без зовнішньої військової охорони свого периметра.
«У селі поблизу авіабази багато магазинів із вивісками російською мовою», – розповідає фотограф. – «Проте всі вони зараз зачинені. Російські солдати не виходять на вулицю поодинці, пересуваються на броньованих автомобілях, чи чомусь подібному»
Російські військовослужбовці встановлюють на водонапірній башті на території бази Хмеймім щось схоже на систему відеоспостереження.
За словами Бектаса, окрім цієї системи відеоспостереження, яку він зафіксував в момент її монтажу, на авіабазі також є «система спостереження «око в небі», на кшталт дирижабля на даху авіабази, для спостереження за периметром»
Політ російського винищувача над авіабазою Хмеймім.
«Коли приземляється чи злітає великий вантажний літак, у повітря спочатку підіймається винищувач, який охороняє авіабазу кружляючи над нею», – розповідає Бектас
Російський військовий охороняє конвой, який зламався на дорозі поблизу авіабази Хмеймім.
Бектас каже, що «прибуває багато конвоїв. Дехто чекає на транспорт або щось подібне.Також на [на території бази] можна побачити нові намети»
Російський бойовий гелікоптер патрулює базу Хмеймім.
Бектас каже, що поки не є зрозумілим, чи російські війська, які прибули на базу Хмеймім з позицій по всій країні, залишаться там, чи вони чекають, поки їх вивезуть літаками із Сирії
Російський транспортний літак іде на посадку на авіабазі Хмеймім.
Для Бектаса найбільшим здивуванням у новій реальності був той факт, що він взагалі може працювати поблизу російської авіабази. «У минулому було б неможливо поїхати до Латакії та робити подібні фото. Тебе б затримали в перші хвилини», – розповідає фотограф
Російський бронетранспортер прибуває на авіабазу Хмеймім.
«Цікаво бути там без будь-якого контролю, без будь-якого тиску», – каже Бектас. Перед початком роботи, фотограф поговорив з повстанцями поблизу бази, щоб попередити їх про свою присутність. «Ти знаходиш відносно високу будівлю, стоїш там чотири години і фотографуєш. Те, що було неможливим, тепер стало реальним», – розповів він
Російський бойовий вертоліт пролітає над авіабазою Хмеймім.
16 грудня верховна представниця Європейського союзу з питань зовнішньої політики Кая Каллас зазначила, що на нових лідерів Сирії в Дамаску можуть чинити тиск, щоб вони закрили російські бази в Сирії задля визнання Євросоюзом нового уряду цієї країни. «Багато міністрів закордонних справ порушили це питання, щоб сказати що, знаєте, це має бути умовою для нового керівництва, щоб вони також позбулися російського впливу там», – повідомила Каллас журналістам
Російський бронетранспортер біля авіабази Хмеймім.
Старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Бен Дубоу заявив 13 грудня в інтерв'ю Радіо Свобода, що члени тимчасового уряду Сирії «висловили готовність співпрацювати з Росією і позитивно відгукуються про неї, порівняно з Іраном». Він додає, що «це новіша тенденція, яка відповідає їхнім спробам демонструвати поміркованість і міжнародну легітимність»