Він вже ввійшов в історію як тренер, якому вдалося перервати прокляття групових етапів на чемпіонатах Європи. Він продовжує залишатися одним з найкращих українських футболістів в історії. Проте Андрія Шевченка може й не було б в українському футболі, адже батько був проти такого захоплення. Радіо Свобода зібрало цікаві факти з життя тренера збірної України з футболу, який вже увійшов в історію.
1. Народився в селі
Андрій Шевченко народився в селі Двірківщина Яготинського району Київської області. Цей населений пункт навряд чи ви зможете знайти на мапі. З часом батьки переїхали до Києва, а «Шева» залишився зіркою села. Там навіть була місцева команда ФК «Андрій Шевченко».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Вибачте, а що там в Росії?», «уроки Шеви» та «Щастя є!» Україна історично пробивається до чвертьфіналу Євро-20202. Спочатку не потрапив до дитячої школи київського «Динамо»
На відборі до школи «Динамо» на Шевченка не звернули увагу. Лише потім, на турнірах, його помітив тренер Олександр Шпаков, який і запропонував хлопцеві спробувати ще раз. До речі, саме цей тренер залишив Шевченка у футболі. Адже його батько Микола Григорович – вісьйковий. Він був проти захоплення сина футболом і мріяв, щоб Шевченко-молодший отримав гідну освіту.
Домовилися по-чоловічому – батько, тренер та Андрій, – якщо жодних поганих оцінок, то граєш, але якщо не встигатимеш в навчанні, про футбол можна забути. Шевченко встигав все робити і в школі, і спорті.
Коли вибухнув четвертий реактор на ЧАЕС «усіх дітей від 6 до 15 років забрали та відвезли, – згадує Шевченко. – Я опинився один спершу на Азовському, а потім на Чорному морі, в 1500 кілометрах від будинку».
3. Починав правим півзахисником
У київському «Динамо» Шевченко дебютував у 18 років. Спочатку він грав на позиції правого півзахисника, а зовсім не форварда.
4. Хет-трік на «Камп-Ноу»
5 листопада 1997 року відбувся матч-відповідь у рамках Ліги чемпіонів, де «Динамо» грало проти титулованої «Барселони». У першому матчі «каталонців» вже було знищено в Києві з рахунком 0:3. Проте на «Камп Ноу» «Барселона» знову не змогла протистояти команді Лобановського – 0:4, три голи забив Андрій Шевченко, а четвертий – Сергій Ребров.
5. Перший українець, який виграв Лігу чемпіонів
У 2003 році Шевченко забив вирішальний гол у серії післяматчевих пенальті туринському «Ювентусу», що допомогло «Мілану» виграти Лігу чемпіонів.
Гол і перемогу Андрій присвятив пам'яті Валерія Лобановського, який до тріумфу свого талановитого учня не дожив всього рік. Кожен з чемпіонів має право привезти срібну амфору – трофей Ліги чемпіонів – до себе на батьківщину на три дні. Прилетівши з Кубком чемпіонів до Києва, Шевченко спочатку поїхав на Байкове кладовище та до пам'ятника свого вчителя.
6. Володар «Золотого м'яча»
У 2004 році Андрій Шевченко став володарем «Золотого м’яча». І це третій український гравець, якого було названо найращим футболістом Європи, також це звання здобували Олег Блохін та Ігор Бєланов.
7. «Шева» на івриті
На івриті слово «Шева» означає число сім. Вболівальники з Ізраїлю часто кажуть, що це доля, адже велику кількість голів Шевченко забив саме під цим номером. Проте варто нагадати, що починав Андрій Шевченко грати у футболці з №9 на спині. Саме під цим номером він забив свій перший гол у Лізі чемпіонів – у 1994 році у ворота «Баварії» (Німеччина).
8. Не побитий рекорд
«Шева» досі найкращий бомбардир збірної України в історії. На його рахунку 48 голів. Крім того, він тричі става найкращим бомбардиром Ліги чемпіонів, двічі – чемпіонату Італії.
9. Не прощався із футболом
Офіційно кросівки на цвях Шевченко на вішав. Про своє закінчення кар'єри чинного гравця він не оголошував. Не було прощального матчу чи спеціальних прес-конференцій. Проте Шевченко пішов у політику – на парламентські вибори в команді Наталії Королевської. Партія набрала лише 1,58% голосів і не пройшла до Верховної Ради. Після цього Шевченко до політики більше не заявлявся.
10. Шевченко – фартовий тренер
Спершу спробував себе у ролі асистента головного тренера Михайла Фоменка, а після його звільнення Шевченко сам очолив збірну України. Цю новину спочатку сприйняли не дуже добре: по-перше, «Шева» – кум президента Української асоціації футболу. По-друге, не завжди хороший гравець – це якісний тренер. Мовляв, спочатку треба пройти рівень дитячих команд, клубів, молодіжних збірних, а вже потім національну команду.
Але вже перша перемога не забарилася. Під керівництвом Андрія Шевченка збірна України стала першою у групі в Лізі Нації. Потім сенсаційний вихід України на Євро-2020, а далі – історична перемога та чвертьфінал. І якщо за вихід до 1/8 фіналу українські вболівальники дякують Швеції, то за цю гру – тільки рідній збірній.
11. Двічі переміг шведів, двічі вивів команду до історичних чвертьфіналів
На чемпіонаті Європи у 2012 році попри травмовану спину Шевченко зіграв на максимум у матчі проти збірної Швеції. Його два м'ячі у ворота шведів принесли перемогу збірній України із рахунком 2:1. Через 9 років знову українська команда виграє у збірної Швеції з тим же рахунком, проте Шевченко очолює вже «синьо-жовтих», як тренер. Він – перший тренер збірної України, який вивів команду у плей-оф та дійшов з нею уже до чвертьфіналу.
У 2006 році збірна України дебютувала на чемпіонаті світу з футболу. Команда Олега Блохіна у першому матчі поступилася іспанцям, але їй вдалося пробитися до 1/8 фіналу, перегравши Саудівську Аравію та Туніс. у 1/8 фіналу у серії післяматчевих пенальті здолали Швейцарію. Тоді капітаном команди був Андрій Шевченко. І це – до 2021 року – був єдиний чвертьфінал, де грала національна збірна України з футболу.
У свій другий чвертьфінал «синьо-жовтих» уже привів Шевченко, не як капітан, а як тренер.
12. Книга-автобіографія
У 2021 році було опубліковано книгу «Forza Gentile. La mia vita, il mio calcio» (Тиха сила. Моє життя, мій футбол). Це автобіографія Шевченка, написана у співпраці з журналістом Алессандро Альчато. У ній розповідається про цікаві факти з життя легендарного українського футболіста, головного тренера збірної України не лише в спорті, але в особистому житті.
Андрій Шевченко разом з Крістен Пазік виховує чотирьох синів – Джордана, Крістіана, Александра та Райдер-Габріеля.