Фіцо зрадів пропозиції Путіна і вже готується їхати до Москви

Архівна світлина. Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо і керівник Росії Володимир Путін (праворуч). Москва, 25 серпня 2016 року

(Рубрика «Точка зору»)

Стало відомо, що словацький прем’єр Роберт Фіцо не вдома чи із сусідньою Чехією або й Україною, а з Росією готується відзначати 80-ліття Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Не приховуючи задоволення, чільний політик Словаччини оголосив, що «Свято перемоги» готується відзначити в Москві.

Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо повідомив, що прийняв запрошення керівника Росії Володимира Путіна святкувати День перемоги в Москві, до того ж прийняв це запрошення, як наголосив він, «із задоволенням».

Це не перша заява словацького прем’єра на підтримку політики Путіна

«Задоволенням» словацький прем’єр одразу поділився на своїй фейсбучній сторінці: «Уряд СР (Словацької Республіка – ред.) суттєво підтримує настанови боротьби проти фашизму, історичну правду про Другу світову війну та роль, яку в ній відіграла Червона армія... В дусі наведеного є природньо, що я як голова уряду СР маю виключний інтерес взяти участь в офіційному святкуванні перемоги над фашизмом, яке відбудеться 9 травня 2025 року в Москві. Із задоволенням прийняв офіційне запрошення президента Російської Федерації В. Путіна взяти участь у цих визначних торжествах, що й зроблю».

Це не перша заява словацького прем’єра на підтримку політики Росії, зокрема, Володимира Путіна. Не так давно, 30 жовтня Роберт Фіцо взяв участь у програмі телеканалу «Россия 1», в якій критично висловився до політики Європейського союзу щодо України.

«Гарантії безпеки» для Росії

За його словами: «Немає жодної раціональної основи в тому, що Росія була зацікавлена в конфлікті з усім світом», адже не тільки Україна, але й Росія «потребують власних гарантій безпеки».

Опозиція назагал критично ставиться до проросійської політики Роберта Фіцо

Російська журналіста Ольга Скабєєва назвала інтерв’ю з Робертом Фіцом «вийнятковим», наголосивши при цьому, що розмовляла з «лідером країни НАТО та ЄС». До того ж словацький прем’єр вже тоді повідомив, що Свято перемоги готується зустрічати в Москві.

Опозиція назагал критично ставиться до проросійської політики Роберта Фіца. Зокрема, на словацькій політичній сцені немає єдиної позиції щодо вступу України до НАТО.

Якщо президент Петер Пеллегріні дотримується думки, що всі члени Північноатлантичного альянсу повинні одноголосно підтримати вступ Україну до НАТО, то Робер Фіцо наполягає на нейтралному статусі України.

«Словаччина потребує нейтральну Україну. Словаччина почуватиметься в небезпеці на своїх теренах у випадку, якщо б Україна стала членською країною НАТО», – зазначив Робер Фіцо.

Плакат із зображенням керівника РФ Володимира Путіна і прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо (праворуч) на мітингу в Братиславі, 17 листопада 2024 року

Критики політики уряду Роберта Фіцо

Проти проросійської політики уряду Роберта Фіцо виступив і голова руху «Звичайні люди», колишній прем’єр-міністр Ігор Матовіч. Зокрема, він не поділяє наміру Фіцо відзначати Свято перемоги в Москві.

Серед критиків також голова опозиційної сили – партії «Свобода і солідарність» Браніслав Грелінг. «Стосовно наших західних партнерів поїздка Роберта Фіцо до Росії стане сигналом, що Словаччина не хоче далі бути складовою демократичних західних країн, а підтримує воюючого агресора, яким є Росія», – заявив лідер опозиції.

На думку лідера найсильнішої опозиційної партії «Прогресивна Словаччина», заступника голови Національної ради (парламенту Словаччини) Міхала Шімечка, візитом до Москви Робер Фіцо хотів би «закінчити свою дипломатичну ізоляцію чи відвернути увагу від владної коаліції, котра розпадається».

Якщо все ж таки візит прем’єра до Москви відбудеться, Роберт Фіцо може стати першим керівником Словаччини і першим серед західноєвропейських лідерів, який після масштабної агресії Росії проти України прибуде до Росії з офіційним візитом.

До того ж головні російські урочистості присвячені відзначенню 80-ліття Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відбудуться в Москві за радянською традицією – 9 травня 2025 року.

Україна ж День пам’яті та перемоги у Другій світовій війні відзначатиме 8 травня, того самого дня, як ця історична подія значиться в календарях Чехії, Словаччини, Польщі, Угорщини, Німеччини, багатьох інших країн Європи.

Учень Орбана?

Як зауважують словацькі ЗМІ, політика Роберта Фіцо останнім часом «наслідує орбанівську модель»

Словацький коментатор Мартін Бегул зазначає, що Роберту Фіцо «нічого втрачати». «Хіба що підтвердити наліпку, котру він вже давно має. Захід його вже давно не сприиймає як модерного пролівого політика, але як неліберального проросійського популіста», – наголошує Бегул.

Як зауважують словацькі ЗМІ, політика Роберта Фіцо останнім часом «наслідує орбанівську модель» (модель очільника Угорщини Віктора Орбана – ред.). Про це свідчить намагання оволодіти громадським телебаченням, зокрема, приборкати RTVS – державну національну організацію суспільного мовлення «Радіо і телебачення Словаччини». В Угорщині «більшість приватних ЗМІ є під контролем олігархів близьких до влади».

У МЗС України прокоментували заяву Роберта Фіцо про його намір поїхати на парад 9 травня до Москви. Речник МЗС Георгій Тихий зауважив, що агресією проти України Кремль розтоптав пам’ять про спільну боротьбу з нацизмом у Другій світовій війні і втратив моральне право взагалі претендувати на спадщину перемоги над нацизмом. У Другій світовій війні загинуло від 8 до 10 млн українців (майже чверть тогочасного населення України), а в 1944 році кожен третій військовослужбовець Червоної армії був вихідцем з України. «Тому в нас питання: що це за відзначення лише в Москві й ігнорування взагалі ролі України у Другій світовій війні? Може, перед Москвою варто заїхати в Херсон, Запоріжжя, Харків, Київ і в ті міста, якими фронти Другої світової прокотилися спочатку із заходу на схід, а потім зі сходу на захід? Ми просто нагадуємо ці факти», – зазначив речник МЗС.

Оксана Пеленська – дослідниця, багаторічна співробітниця Радіо Свобода

Думки, висловлені в рубриці «Точка зору», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Румунський «Джокер» і путінська Росія. Вибори в Румунії стали несподіванкою для усіх
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: У Словаччині публічні особи протестують проти проросійської політики прем’єра Фіцо
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Україна зовсім не може бути членом НАТО» – прем’єр Словаччини і «друг Китаю» Роберт Фіцо