Біля села Суха Кам'янка неподалік Ізюму на Харківщині евакуювали останки, ймовірно, чотирьох українських військових із вигорілого БТРа. Ексгумацію проводили пошуковці Асоціації дослідників військово-історичної спадщини «Плацдарм» – разом із ними перебував кореспондент Донбас.Реалії (проєкт Радіо Свобода) Сергій Горбатенко.
Як розповів керівник пошукового загону Олексій Юков, бій, у якому загинули захисники України, швидше за все, відбувся 25 березня 2022 року. Тоді група з двох БТРів по чотири військових у кожному вирушила в цей район для вогневої підтримки бійців та евакуації поранених.
Їх помітили військові РФ, відкрили вогонь і знищили. Екіпаж першої бронемашини встиг залишити БТР, однак їм не вдалось відступити. Тіла вбитих військових евакуювали вже після звільнення цієї території у вересні – Росія не дала зробити це раніше. Проте доля бійців із другого БТР лишалась невідомою.
Нещодавно з проханням перевірити рештки бронетехніки до «Плацдарму» звернулися родичі зниклих бійців, і пошуковий загін вирушив на обстеження бронемашини.
Бронемашина виявилась ущент вигорілою – російські війська влучили у боєкомплект, відбулась детонація і пожежа. Волонтерам вдалось виявити лише фрагменти кісток, деякі з них сплавились із металом.
«З алюмінієм прямо фрагмент черепної коробки сплавились. Дуже велика температура, і алюміній поплавився, разом із кістками став єдиним цілим… Жах», – каже Олексій Юков, знайшовши такий фрагмент сплавленої з металом кістки.
Ідентифікувати військових можна буде лише завдяки ДНК-експертизі. Роботу пошукового загону ускладнило і те, що мародери розтоптали частину кісток загиблих.
«Ті, хто тут знаходився до нас, збирали метал, і зруйнували фактично скелет, який тут знаходився. Але кісткові рештки ще наявні», – пояснив Юков.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Смітник-могила: як військові РФ кидають своїх в українській земліВін зазначив, що евакуація тіл загиблих для пошукового загону – їхній спосіб виконати свій борг перед захисниками України.
«Вони надали можливість жити нашим дітям, ходити по цій землі. Але яка ціна? Ціна – життя наших хлопців. Отак повертаються додому в кожну родину ті, хто загинув», – сказав керівник асоціації.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року пошуковці «Плацдарму» повернули родинам 800 тіл загиблих військових і цивільних українців. Робота триває щоденно.
ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:
Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.