Колишній міністр внутрішніх справ Білорусі Володимир Наумов розпочав будівництво великого центру для торгівлі сільськогосподарською продукцією в окупованому Маріуполі, де на початку війни був морг для російських військових.
Володимира Наумова підозрюють у причетності до зникнення політичних опонентів Олександра Лукашенка.
Про те, що він розпочав будівництво великого центру для торгівлі сільськогосподарською продукцією в окупованому Маріуполі, розповів Білоруській службі Радіо Свобода радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.
«Це територія, на якій раніше будувався великий сільськогосподарський ринок «Азовський», який належав тещі (колишнього українського президент-втікача – ред.) Януковича (матері його першої дружини Людмили — ред.). Його так і не відкрили через те, що був Майдан, а під час повномасштабного вторгнення росіяни зробили там морг, куди звозили тіла загиблих росіян, через нього пройшло близько 8 тисяч трупів», – сказав Петро Андрющенко.
За його словами, росіяни обрали це місце, тому що там були холодильні камери, куди звозили тіла військових, які наступали з Кримського півострова.
«Потім їх звідти вивозили на понад 6 місяців. Це фактично через паркан від мікрорайону «Невський», куди приїжджав Путін (у березні 2023 року — ред.). Тоді цей морг росіян ще діяв, але потім його розібрали, віддали, і зараз там будують «Агромол», – додав Петро Андрющенко.
Радник мера Маріуполя повідомив, що російська окупаційна влада планує побудувати другу частину цього «Агромолу» на місці повністю зруйнованого українського гіпермаркету «Епіцентр» – до війни він займав площу 22 кв. тис. кв. м і був другим за величиною після німецького будівельного гіпермаркету OBI.
За словами Петра Андрющенка, будівництво також веде російська компанія.
«Росіяни будують; місцеві люди, коли їх залучають, працюють різноробочими», – уточнив він.
Компанія Наумова отримала землю в Маріуполі площею 12 футбольних полів
Видання planbmedia повідомляло, що у квітні 2024 року підконтрольний Кремлю ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін своїм «розпорядженням» передав в оренду в Маріуполі російській компанії «Зорка Фуд» без проведення аукціону земельну ділянку площею 88 тис. 952 квадратних метри – «для реалізації масштабного інвестиційного проєкту, який передбачає будівництво агромолу».
Презентація цього проєкту під назвою «Чотири сезони» відбулася 30 вересня 2024 року, коли «залили куток будівлі першого агромолу». У церемонії взяв участь так званий голова підконтрольного Кремлю уряду угруповання «ДНР» Євген Солнцев, а також сам Володимир Наумов, якому належить 75% акцій компанії «Зорка Фуд». Її відкрили в Москві наприкінці 2021 року Юрій Пашкевич і Кирило Федотов, але зараз партнеркою Наумова вказана Тетяна Пашкевич, яка має 25% частки.
Основним видом діяльності компанії є оптова торгівля м’ясом та м’ясопродуктами, але після початку діяльності на окупованій частині Донеччини пріоритетом її діяльності стали зерно та комбікорми.
На початку 2023 року «Зорка Фуд» відкрила свою філію в Маріуполі. Там вона почала приймати пшеницю в Маріупольському морському порту. Водночас російське агентство ТАСС повідомило, що «перша компанія з Білорусі почала експорт зерна через порт Маріуполя».
За підсумками 2023 року виручка компанії зросла в 260,1 раза і досягла 202 мільйони російських рублів (приблизно 60,6 мільйона гривень). Крім того, «Зорка Фуд» скоротила в 5,9 раза збитки, які до приходу Наумова становили 44,1 млн російських рублів.
Видання повідомляло, що його син Захар, який раніше працював у МЗС Білорусі, також займається зерновим трейдингом. Він переїхав з батьком до Москви і в травні цього року зареєстрував там компанію «Венера Агро». У «Венери Агро» і «Зорки Фуд» один керівник – Анар Абасов.
Володимира Наумова підозрюють у причетності до зникнення опозиційного білоруського політика Віктора Гончара, ексміністра внутрішніх справ Білорусі Юрія Захаренка, бізнесмена Анатолія Красовського та телеоператора Дмитра Завадського. У зв’язку з цим у 2004 році Євросоюз включив його до санкційних списків. Також Наумов входить до числа небажаних осіб у США та Великій Британії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як у 1999-му зникали політичні опоненти Олександра Лукашенка? ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Що зі справами зниклих опонентів Лукашенка?