Ексголова МВС Білорусі Наумов будує ТЦ в окупованому Маріуполі на місці «моргу військових РФ»

Володимир Наумов, архівне фото

Колишній міністр внутрішніх справ Білорусі Володимир Наумов розпочав будівництво великого центру для торгівлі сільськогосподарською продукцією в окупованому Маріуполі, де на початку війни був морг для російських військових.

Володимира Наумова підозрюють у причетності до зникнення політичних опонентів Олександра Лукашенка.

Про те, що він розпочав будівництво великого центру для торгівлі сільськогосподарською продукцією в окупованому Маріуполі, розповів Білоруській службі Радіо Свобода радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

Петро Андрющенко

«Це територія, на якій раніше будувався великий сільськогосподарський ринок «Азовський», який належав тещі (колишнього українського президент-втікача – ред.) Януковича (матері його першої дружини Людмили — ред.). Його так і не відкрили через те, що був Майдан, а під час повномасштабного вторгнення росіяни зробили там морг, куди звозили тіла загиблих росіян, через нього пройшло близько 8 тисяч трупів», – сказав Петро Андрющенко.

За його словами, росіяни обрали це місце, тому що там були холодильні камери, куди звозили тіла військових, які наступали з Кримського півострова.

«Потім їх звідти вивозили на понад 6 місяців. Це фактично через паркан від мікрорайону «Невський», куди приїжджав Путін (у березні 2023 року — ред.). Тоді цей морг росіян ще діяв, але потім його розібрали, віддали, і зараз там будують «Агромол», – додав Петро Андрющенко.

Радник мера Маріуполя повідомив, що російська окупаційна влада планує побудувати другу частину цього «Агромолу» на місці повністю зруйнованого українського гіпермаркету «Епіцентр» – до війни він займав площу 22 кв. тис. кв. м і був другим за величиною після німецького будівельного гіпермаркету OBI.

За словами Петра Андрющенка, будівництво також веде російська компанія.

«Росіяни будують; місцеві люди, коли їх залучають, працюють різноробочими», – уточнив він.

Компанія Наумова отримала землю в Маріуполі площею 12 футбольних полів

Видання planbmedia повідомляло, що у квітні 2024 року підконтрольний Кремлю ватажок угруповання «ДНР» Денис Пушилін своїм «розпорядженням» передав в оренду в Маріуполі російській компанії «Зорка Фуд» без проведення аукціону земельну ділянку площею 88 тис. 952 квадратних метри – «для реалізації масштабного інвестиційного проєкту, який передбачає будівництво агромолу».

Презентація цього проєкту під назвою «Чотири сезони» відбулася 30 вересня 2024 року, коли «залили куток будівлі першого агромолу». У церемонії взяв участь так званий голова підконтрольного Кремлю уряду угруповання «ДНР» Євген Солнцев, а також сам Володимир Наумов, якому належить 75% акцій компанії «Зорка Фуд». Її відкрили в Москві наприкінці 2021 року Юрій Пашкевич і Кирило Федотов, але зараз партнеркою Наумова вказана Тетяна Пашкевич, яка має 25% частки.

Побудований Росією новий житловий квартал в Маріуполі. Ілюстративне фото

Основним видом діяльності компанії є оптова торгівля м’ясом та м’ясопродуктами, але після початку діяльності на окупованій частині Донеччини пріоритетом її діяльності стали зерно та комбікорми.

На початку 2023 року «Зорка Фуд» відкрила свою філію в Маріуполі. Там вона почала приймати пшеницю в Маріупольському морському порту. Водночас російське агентство ТАСС повідомило, що «перша компанія з Білорусі почала експорт зерна через порт Маріуполя».

За підсумками 2023 року виручка компанії зросла в 260,1 раза і досягла 202 мільйони російських рублів (приблизно 60,6 мільйона гривень). Крім того, «Зорка Фуд» скоротила в 5,9 раза збитки, які до приходу Наумова становили 44,1 млн російських рублів.

Видання повідомляло, що його син Захар, який раніше працював у МЗС Білорусі, також займається зерновим трейдингом. Він переїхав з батьком до Москви і в травні цього року зареєстрував там компанію «Венера Агро». У «Венери Агро» і «Зорки Фуд» один керівник – Анар Абасов.

Володимира Наумова підозрюють у причетності до зникнення опозиційного білоруського політика Віктора Гончара, ексміністра внутрішніх справ Білорусі Юрія Захаренка, бізнесмена Анатолія Красовського та телеоператора Дмитра Завадського. У зв’язку з цим у 2004 році Євросоюз включив його до санкційних списків. Також Наумов входить до числа небажаних осіб у США та Великій Британії.

10 років тому у Білорусі зникли діячі опозиції

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Як у 1999-му зникали політичні опоненти Олександра Лукашенка?
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Що зі справами зниклих опонентів Лукашенка?