Дружини та матері російських мобілізованих на війну проти України долучилися своїми одиночними і колективними акціями до акцій російської опозиції під час голосування на «виборах Путіна» в Росії, що пройшли 15-17 березня. Чому вони це зробили? Чого вимагають від російської влади? Про це вони розповіли проєкту Радіо Свобода – Сибирь. Реалии.
Дружини та матері мобілізованих, учасниці руху «Дорога додому» та інших російських антивоєнних ініціатив, ще напередодні виборів президента Росії почали публікувати у створених для цього телеграм-каналах стратегії, як із найбільшою ймовірністю цю владу змінити. Це перша відверто опозиційна акція родичок мобілізованих із початку кампанії за повернення їх чоловіків додому з війни проти України.
Жінки розповіли Сибір. Реалії, що тільки після фрази Путіна про безстрокову мобілізацію «аж до закінчення СВО» зрозуміли, що чинна влада в Росії їхніх чоловіків додому не поверне. Навпаки, їх почали звинувачувати у «розгойдуванні човна» та підтримці опозиції.
Тому, зрештою, дружини та матері російських солдатів почали об'єднувати зусилля і вирішили приєднатися до неї.
У пабліках учасниці руху родичок мобілізованих писали про те, як «правильно зіпсувати бюлетень» або як влаштувати видовищну акцію.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Журналісти встановили особи щонайменше 47,7 тисячі російських військових, які загинули на війні в Україні«Живими вони не повернуть нам чоловіків»
Ганна, одна з перших учасниць руху «Дорога додому» з Новосибірська:
– Ми вже потрапили під пресинг силовиків, то навіщо нам далі чекати?
Зрозуміли, що єдина надія для нас – якщо влада зміниться.
Єдина надія для нас – якщо влада змінитьсяГанна, дружина російського мобілізованого
Ви знаєте, до останнього сподівалися – ще коли по хатах стали поліцейські ходити (після спроби дружин мобілізованих погодити вуличні акції за їх повернення додому – ред.), думали, що просто до Путіна наші слова так і не дійшли, продовжували щось придумувати – нові петиції та нові розсилки на посадових осіб із адміністрації президента або Міноборони робити.
Але коли Путін прямо сказав, що у поверненні мобілізованих «необхідності немає», мовляв, вони там назавжди залишаться до кінця, а потім ще й указ підписав про безстрокову службу мобілізованих, по суті, прирівнявши їх до контрактників – стало вже й твердолобим очевидно: він живими їх звідти до кінця війни не випустить.
А коли вона скінчиться?! Ось і я не знаю...
За словами співрозмовниць Сибір. Реалії, навіть ті мобілізовані, що спочатку засуджували ініціативу їхніх дружин, щоб «їх не засуджували товариші по службі», тепер вже її підтримують.
Ольга, дружина мобілізованого з Іркутської області Росії:
– Навіть до наших чоловіків дійшло, що живими вони не повернуться. Два роки безперервної війни!
Хто взагалі такий щасливчик, щоб вижити?!
Ризикує своїм життям – і таке ставлення. І заради чого?!Ольга, дружина російського мобілізованого
Плюс мій побачив, як до них ставляться, як його викинули зі шпиталю із незагоєними ранами – хірург заявив, що витягувати кулю не буде, поки він служить.
Мовляв, гоїтися буде довше, наслідки незрозумілі – приходь, давай, після [закінчення війни], зробимо.
Мабуть, якщо виживеш, так?
У моєї подруги чоловік мобілізований досі компенсації за поранення не отримав. А в нього поранення в руку, він інвалідність потім має оформляти. Але зараз – типу здоровий, відмовляються визнати інвалідом, і грошей не отримає.
Уявляєте? Ризикує своїм життям – і таке ставлення. І заради чого?!
Дружини мобілізованих кажуть, що заяви місцевої влади, що з'явилися напередодні виборів, про нібито підвищення виплат учасникам війни їх анітрохи не хвилюють.
Світлана, дружина мобілізованого з Алтайського краю Росії:
– Мені як раніше було начхати на ці двісті тисяч, то хоч чотириста давайте – мені чоловік дорожчий.
Хочете, щоб ми були опозицією, будемо опозицієюСвітлана
Я розумію, що є зовсім заїжджені безгрошів'ям сім'ї, які ведуться, вони живуть, виживають, просто не підводячи голови, немає хвилинки подумати.
Але таким я сказала б: подивіться, як вони [чиновники] ці свої обіцянки виконують. Там же відмазки одна за одною.
Дай Боже, якщо половину від обіцяного отримаєте.
Бачить Бог, я взагалі в політику не лізла, слова проти не говорила, у повідомленнях постійно зауваження робила: дівчата, давайте без політики, тільки про чоловіків.
Але те, що вони почали нас переслідувати та змішувати нас з опозицією – то я, чесно, вирішила: а куди подітися?!. Хочете, щоб ми були опозицією, будемо опозицією.
Хто за нього з нас голосуватиме, якщо у своєму розумі?Світлана
І ми відкрито написали, що робити і як голосувати, щоб тільки з'явилася можливість повернути чоловіків додому.
Зрозуміло, що для цього нам потрібно вибрати будь-кого, крім Путіна. Хто за нього з нас голосуватиме, якщо у своєму розумі?
При цьому дружини мобілізованих кажуть, що розуміють: поки шансів немає, але переконані, що справа не тільки в офіційних результатах виборів.
«Вибирайте будь-яку стратегію»
Олена, дружина російського мобілізованого
– Оскільки нам уже ясно дали зрозуміти, що за чинної влади нічого з цього (повернення мобілізованих на війну – ред.) не станеться, ми почали відкрито закликати голосувати проти Путіна.
Я, наприклад, усім радила віддавати голос за найвідомішого з кандидатів людей – Даванкова. Так, він не виступав відкрито проти війни, як Дунцова та Надєждін, але хоча б написав у своїй програмі про «СВО», про закінчення цієї «операції».
Взагалі, казали, що варіантів багато – обирайте будь-який. Хто не згоден за «підставних» кандидатів у принципі голосувати, можна зіпсувати бюлетень, написавши в ньому прізвище Навального чи Надєждіна. Це кожен повинен сам вибрати.
Ми просто пояснюємо, що псувати бюлетень треба з розумом – не писати лише в одній графі прізвища вбитих чи виключених кандидатів, інакше зарахують за голос. Наприклад, якщо написати Надєждін, закресливши Путін і поставивши галочку і не вийшовши за поля його графи, можуть зарахувати голос Путіну.
Цього допустити не можна, тому терпляче все це в деталях пояснювали.
І казали, що електронно голосувати теж не треба, слід прийти на дільницю, взяти бюлетень, інакше ваш голос вкрадуть.
Дружини мобілізованих сказали журналістам, що вони «не дурні і розуміють, що підтасувати результати виборів можуть і на фінальному етапі», але просили усіх якось проявляти своє ставлення до цих виборів.
– Важливо зробити все, що в наших силах. І не слухати тих, хто каже, що це марно. Ніколи не знаєш, який крок стане найважливішим, що спрацює. Тому, дівчатка, пробуємо все! – каже Ольга.
Не можу закликати, можуть бути затримання, але давайте наберемося сміливості та прийдемо опівдні в неділю.
Хоча б побачимо одне одного. Зрозуміємо, що тих, хто не згоден із війною, багато. І покажемо, що багато нас. Так, ми про це теж писали у постах до виборів. Я особисто піду. Думаю, затримуватимуть, але дуже відомих людей, із передплатниками. Я пересічний виборець, просто дружина невоєнного, якого змусили стати військовим.
Тиск влади, «зеленка і підпали»
Російські президентські вибори в Росії, які вже назвали «виборами Путіна» відбулися на початку третього року широкомасштабної війни Росії проти України.
Володимир Путін після спеціально розроблених під нього змін в російську конституцію, зміг балотуватися на п'ятий термін. Усіх, хто міг скласти йому реальну конкуренцію, уже фізично знищили.
Та й кандидатів, які відкрито виступали проти війни, влада не зареєструвала.
Вибори в Росії незалежні спостерігачі та експерти оцінюють як невільні та нечесні, як вибори без вибору.
Низка депутатів Європарламенту та інших політиків закликали не визнавати результатів виборів президента Росії і, отже, легітимність Путіна.
Вони вказують як на проведене голосування на окупованих Росією українських територіях, так і на те, що фактично Путін є головним ініціатором війни проти України.
Тиск влади
Вранці 15 березня у різних регіонах Росії спостерігалися збої у роботі системи централізованого голосування працівників організацій.
ЗМІ та телеграм-канали повідомляли про численні випадки «звітування» російських виборців перед своїми роботодавцями. Стверджувалося, що бюджетникам рекомендували голосувати саме 15 березня.
Як мінімум у кількох регіонах влада тиснула на волонтерів, які проводили екзитполи біля дільниць. У Петербурзі затримали волонтерів штабу Бориса Надеждіна Івана Зуєва та ще одну дівчину з бейджами «Громадянської ініціативи». Із Зуєвим правоохоронці провели «бесіду», під час якої заявили, що позбавляють волонтера права проголосувати на виборах. За інформацією «ОВД-Інфо», також Зуєва питали, чи не хоче він піти служити до армії. Затриману дівчину доставили до відділку поліції, звідки пізніше відпустили без протоколу.
У Ханти-Мансійську біля виборчої дільниці затримали Поліну Змановську, яка проводила опитування від партії «Громадянська ініціатива» (від неї і висувався Надєждін – єдиний антивоєнний кандидат). Зманівську залишили ночувати у відділку поліції. Її звинувачують у підробці документів, пише «ОВД-Інфо». Про тиск на організаторів екзитполів також повідомляється із Казані.
Також влада попередила про те, що може вважати порушенням закону участь в акції «Полудень проти Путіна» – прихильники Олексія Навального закликали людей 17 березня прийти на дільниці одночасно опівдні, щоб висловити негласний протест.
Заливали і палили
Повідомляється мінімум випадки, коли у виборчі скриньки вилили зеленку або подібний барвник. Один із них стався у Москві, коли жінка вилила в урну зеленку. Наразі стосовно неї порушили кримінальну справу за статтею про перешкоджання здійсненню виборчих прав, повідомляє московський СК.
Аналогічні випадки сталися у Борисоглібську Воронезькій області, Ростовській області, Волгоградській області, Новосибірську, Карачаєво-Черкесії, а також у Сімферополі в анексованому Криму.
Російська ЦВК закликала «посилити охорону» урн. Голова комісії Елла Памфілова заявила, що у діях затриманих є «елементи тероризму», оскільки нібито ними «керують з-за кордону», зокрема, на думку Памфілової, із України.
- 15 березня одна із дружин мобілізованих у Москві спалила бюлетень, попередньо вписавши фразу «Поверніть чоловіка» у графі із кандидатом Володимиром Путіним в кабінці для голосування.
Відео події з'явилося під постом про те, що у Москві жінка підпалила кабінку для голосування, її затримали і проти неї порушили кримінальну справу.
Перший коментар із таким відео розмістила у «ВКонтакті» користувачка під ніком «Сабіна Олександрівна». Видання «База» стверджує, що це сталося на дільниці у московському районі Мар'їно.
- Інцидент із підпалом стався також у Когалимі Тюменської області. Там жінка намагалася підпалити урну з бюлетенями запальної сумішшю. Інцидент стався на ДВК №484 .
- У Петербурзі, як пише «Фонтанка», було затримано 21-річну місцеву жительку після того, як вона кинула «коктейль Молотова» на ганок школи, де відкрито дві виборчі дільниці. Вона була затримана та заявила, що отримала «завдання» від якогось українського телеграм-каналу, їй нібито обіцяли заплатити.
- У Благовіщенську суд заарештував на п'ять діб Валерія Денисовича через відео із закликом прийти голосувати опівдні 17 березня. Про це вона сама розповіла «ОВС-Інфо». Денисовича визнали винною за статтею про організацію публічного заходу без подання повідомлення.
- На одному з ДВК у Челябінську спробували підірвати петарду. Підозрюваного затримали, повідомила місцева влада.
- Ще один підпал урни для голосування відбувся в Іванові, у школі №32.
- У Митищах на виборчій дільниці №1699 літня жінка облила бензином стіл у кабінці для голосування та підпалила його.
- У російському Єкатеринбурзі затримали жінку, яка не встигла вилити рідину в скриньку для голосування.
- Запобігти псуванню бюлетенів вдалося і на виборчій дільниці у селі Майма Республіки Алтай. Місцева мешканка намагалася вилити зеленку в скриньку, але члени виборчої комісії та поліцейський встигли її затримати.
- У Калініградській області Росії на дільниці №151 у Зеленоградську жінка встигла вилити зеленку в урну. Її затримали вже після того
Російська ЦВК заявила, що всі подібні випадки не вплинули на перебіг і підсумки виборів і повідомила, що «Володимир Путін здобуває перемогу на виборах президента РФ, набравши 87,3% голосів після підрахунку 99% протоколів».
Ім'я автора цієї публікації не зазначено через загрозу кримінального переслідування згідно із законом про небажані організації в Росії.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Полудень проти Путіна»: російська опозиція по всьому світу проголосувала в один час ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зеленський: «жодної легітимності» у виборів президента Росії немає ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кім Чен Ин і Мадуро привітали Путіна з переобранням