Клон McDonalds і «млинець-бургер»: вулична їжа в ОРДЛО

Ілюстративне фото

Шаурма, хот-доги, пиріжки або млинці. Яким фастфудом можна перекусити на вулицях Донецька і Луганська і не нашкодити здоров’ю? Як окупація вплинула на роботу дрібних підприємців? Що стало із захопленими бойовиками кафе і ресторанами, популярними ще до війни? Донецька альтернатива McDonalds та інша вулична їжа в непідконтрольних Україні містах – в матеріалі Донбас.Реалії.

Фастфуд на вулицях окупованих Донецька і Луганська. Опитані місцеві одностайні у своєму виборі: всі як один, кажуть що шаурма – їхня улюблена вулична їжа.

Ціни на східний фастфуд у Донецьку варіюються від 40 до 100 гривень у гривневому еквіваленті. У Луганську ж класичну шаурму можна придбати приблизно за 37 гривень.

Незважаючи на популярність цієї вуличної їжі, її споживачі неначе виправдовуються за те, що купують фастфуд.

Кіоск з шаурмою в Донецьку

– Коли вдома не встигаєш поїсти – доводиться купувати.
– Просто на роботі не вийшло пообідати, і ось довелося тут.
– Коли немає часу, а треба перекусити. Їсти хочеться, а додому їхати далеко.

Сімейний бізнес з Палестини

Один із донецьких кіосків шаурми має незвичну історію – його власник приїхав до Донецька з Палестини. Запевняє: виготовлення шаурми – це сімейна справа.

«У нас це – сімейний бізнес, ми займалися цим в Палестині. Я сам з Палестини. Приїхав сюди, коли був студентом, і продовжив займатися цим тут. Мені це подобається», – розповідає він. Та додає, що шаурма за його рецептом – найсмачніша.

Кіоск із шаурмою, який належить вихідцю із Палестини

«Там свій маринад м’яса, часниковий майонез. Своя рецептура є», – каже він.

До війни трохи краще було
Власник кіоску шаурми в Донецьку

За словами бізнесмена родом з Палестини, серед головних поціновувачів вуличної їжі – молодь, особливо студенти. Крім того, серед його клієнтів чимало водіїв, які зазвичай харчуються на ходу.

Про те, чи задоволений він тим, як просуваються справи, бізнесмен каже: «До війни трохи краще було».

Його колеги, що також займаються вуличною їжею у Донецьку, з ним погоджуються, що бізнес нині ведеться нелегко: «Дуже слабо. У людей грошей немає зараз».

Клон McDonalds у Донецьку

McDonalds у Донецьку більше немає. Натомість на його місці відкрили ресторан швидкого харчування «ДонМак». Щоправда, і приміщення, і обладнання та навіть дизайн упаковок підприємці з Донецька залишили колишніми, видавши це за свої ресторани.

Про відкриття «ДонМака» замість McDonalds на донецькому центральному ринку з гордістю заявили в навіть у так званому «міністерстві інформації ДНР».

«День, якого чекав кожен! У «Донецькій народній республіці» громадянам свої двері відчинив «ДонМак»!» – саме так раділи у «відомстві» бойовиків відкриттю плагіату на американську мережу швидкого харчування.

Той колишній смак. Тільки з новими емоціями, новими почуттями
Відвідувач «ДонМаку»

Більш того, у сюжетах місцевих телеканалів, що контролюються бойовиками, про «ДонМак» підкреслювали: смак залишився таким, як у McDonalds.

«Той колишній смак. Тільки з новими емоціями, новими почуттями», – коментував один із відвідувачів «ДонМаку» в день відкриття сепаратистському каналові.

Їжа в ресторані швидкого харчування «ДонМак» в окупованому Донецьку

Подача швидкої їжі дуже схожа на ту, що була в McDonalds: чізбургер, стандартна картопля фрі, упаковка з 6 наггетсів і навіть сирний соус американського виробника, який продавали раніше. Такий набір у «ДонМаку» коштує 124 гривні в українському еквіваленті.

На чеку, який дають у закладі, зазначений власник переробленого з McDonalds «ДонМака» – ООО «Гільдія». Там же українською мовою написано слово «решта», хоча сам чек – російською.

А що зі смаком? «У McDonalds смачніше. Наприклад, картопля – зовсім інший смак, менш приправлений. І в наггетсів зовсім інше панірування. А соус однаковий», – сказала у коментарі Донбас.Реалії відвідувачка закладу.

Пиріжки, сосиски, чебуреки, «млинець-бургер»

Вгамувати голод на вулицях Донецька можна і в звичній пиріжковій. Найбільш бюджетні пиріжки – з капустою, картоплею та горохом: 4 гривні 50 копійок. Біляші та чебуреки можна придбати за 9 гривень. А сосиски в тісті – за 11,50.

Пиріжки в Донецьку

Що ж до окупованого Луганська, то тут працює мережа точок швидкого харчування «Блинок». Ці млинці з різними начинками вже багато років дуже популярні у луганчан.

Досі навіть не змінилася упаковка – українською мовою. У Масляний тиждень млинці тут від 25 гривень. У звичайні дні можна поласувати млинцями за ціною від 21 гривні в українському еквіваленті.

Упаковка млинців українською мовою

Є в Луганську і ноу-хау: зокрема, «млинець-бургер» зі свинячо-яловичою котлетою та куркою.

«Найсмачніша їжа вдома»

Чимало точок вуличної їжі відкрилися вже під час окупації. Одні хоч і їдять, але визнають: фастфуд – шкідливий здоров’ю.

«У курсі, але там є м’ясо! Тож яка різниця взагалі?» – каже донеччанин.

Інші про шкоду швидкої їжі не чули.

– Мене це не хвилює. Я люблю фастфуд. Чому б і ні?
– Раз на місяць – не так й шкідливо, я думаю.
– Жити взагалі шкідливо!

Найсмачніша їжа – вдома
Житель Донецька

А є й такі, хто принципово не їсть фастфуд. Вони точно знають, де їжа найсмачніша.

«Найсмачніша їжа вдома», каже житель Донецька.

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ ДОНБАС.РЕАЛІЇ: