Люди, які живуть на окупованих частинах Донбасу, все рідше можуть дозволити собі дорогі покупки. «Донбас.Реалії» вирішили дізнатися, чи є по той бік лінії розмежування попит на один з найдорожчих зимових товарів – на натуральні шуби? Скільки зараз коштує така розкіш? І звідки хутро привозять на ринки окупованих міст?
Більшість шуб на ринку біля залізничного вокзалу в Донецьку виготовлені або у Китаї, або ж російського виробництва. Але знайшлися тут й шуби, які шили місцеві дизайнери ще до окупації. Зокрема, норкову шубу, «залишки» того, що в Донецьку виробляли до початку бойових дій, можна придбати за 90 тисяч рублів (приблизно 44 тисяч гривень).
Прямо на ринку продавці залюбки проводять майстер-клас: «Як вибрати якісну шубу».
«За зовнішнім виглядом, за підпушенням… Та найголовніше – це цільна пластина», – вчить продавчиня на місцевому ринку.
Чим більші у виробів хутряні шкурки, тим вища ціна. Найдорожчі шуби – з норки і песця. Їх можна знайти від 90 тисяч рублів (приблизно 44 тисячі гривень).
Проте останнім часом хутряний бізнес в окупованому Донецьку переживає не надто хороші часи. Бліц-опитування на вулицях міста показало: більшість донеччан не мають нагоди витрачати велику суму грошей на хутряні вироби.
«Завжди мріяла (про шубу – ред.), але не вийшло, вона ж не копійки коштує», – розповідає місцева жителька.
Простим донеччанам хутро нині не по кишені – зазвичай вони доношують те, що купили багато років тому. Ось що кажуть місцеві жителі:
– Немає можливості купити такі шуби.
– Зараз купує хто? Ті, кому батьки дають гроші. Може, десь в «міністерствах» самі заробляють. Просто молодь заробити не може.
Та й продавці на ринку жаліються: бізнес застопорився.
«Я за півтора місяця не продала жодної», – каже жінка, яка продає хутро на донецькому ринку, що недалеко від залізничного вокзалу.
Альтернативні варіанти
Шуби з хутра нутрії дешевші. Зазвичай на донецьких ринках їх можна знайти від 17 до 20 тисяч рублів (8 300 і 9 800 гривень).
«Купують. А що ви думаєте, у нас немає модниць? Є, звичайно. Жінки себе дуже люблять», – розповідає ще одна продавчиня.
Користуються попитом подовжені жилети і укорочені рукава. Такі вироби з хутра можна придбати приблизно за 11 300 гривень.
Жилети з хутряних шматочків на донецькому ринку можна знайти від п’яти з половиною тисяч в гривневому еквіваленті. Немає грошей на норку або песець – є шуби з мутона: трохи більше від 12 тисяч гривень.
«Це нормальна ціна. Затишненько взимку і тепленько», – запевняють на ринку.
Хутро і Луганськ
На центральному ринку окупованого Луганська хутро теж на будь-який смак.
«Великий вибір у нас норки. Є і чорна, є і натуральна «махагон», з капюшоном. Від 50 тисяч. Санкт-Петербург», – описують асортимент продавці на центральному ринку Луганська.
Люди на ринку в окупованому Луганську кажуть: шуби носять, подекуди ті, яким чимало років, а подекуди й нові.
– А нам, що дали «у спадок» – і носимо!
– Купила нещодавно «стриженого бобра».
Але є й такі, як в Донецьку, так й у Луганську, для кого шуба – виключно парадний варіант.
«У мене – норкова довга шуба. Для того, щоб в магазин сходити, на ринок – не обов’язково одягати шубу», – розповідає донеччанка.
«На ринок вийшла – навіщо мені шубу зараз вдягати?», – дивується інша жителька Донецька.
Крім того, чимало людей на запитання «Донбас.Реалії» відповіли, що хутро не носять.
ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»