Вироблено в окупації: що везуть з Донбасу до Криму?

Виробництво продуктів харчування в окупованих Луганську і Донецьку. Чого там більше: новинок від угруповань «ЛНР» і «ДНР», які визнані в Україні терористичними, або виробників, які полюбилися жителям тимчасово окупованих територій Донбасу до появи бойовиків? Яка їжа і напої на столах у луганчан і донеччан? Відповіді, а також порівняння цін на продукти харчування у Донецьку, Луганську та в анексованому Криму – у матеріалі «Донбас.Реалії».

Смачно чи несмачно, дорого чи дешево – про їжу та напої місцевого виробництва у жителів окупованих Донецька і Луганська думки розділилися. Від нейтрального «нормально» та скарг щодо завеликих цін, до «харчового патріотизму».

«Я купую все, що зроблено в «ДНР», – заявила жителька Донецька.

Супермаркет «Семерочка» в Донецьку. Майонез-провансаль, 190 грамів: тут його можна придбати за 19 рублів – це близько 9 гривень; вершкове масло за 30 гривень, а півлітрову сметану – за 40.

Майонез, виготовлений в угрупованні «ДНР»

Крім того, за твердженням місцевих жителів, тут завжди «смачненький оселедець».

Ковбаски «Мисливські» ≈ 162 гривні;

«ДНРівська» горілка: «Пшенична» та «Російська» ≈ 39 гривень за півлітра;

«Жигулівське» пиво ≈ 22 гривні за літр;

Пиво «Легенда Донбасу» ≈ 18 гривень за два літри.

«Російське пиво взагалі несмачне. Українське пиво... це було давненько, вже й не пам'ятаю. А «ДНРівське» мене цілком влаштовує», – розповідає місцевий житель.

В цілому ж чимало людей на вулицях Донецька, яких опитали журналісти програми «Донбас.Реалії», відповіли, що їм до вподоби їжа і напої з маркуванням угруповання «ДНР».

– Звичайно. Сосиски, масло, цукерки, молоко. Все купую.
– Ну, «Шахтарську» курочку купила, «Пролетарські» яйця купуємо.
– Все подобається. І ковбаска, і молочне, і хліб, і булочки. Ціни теж дуже прийнятні.

Сосиски, виготовлені в угрупованні «ДНР»

Та є й такі, що незадоволені якістю продуктів під маркуванням «республіки», як називають своє угруповання бойовики Донбасу.

– Гидота! Всі українські продукти більш високої якості.

– Пробував російські та «ДНРівскі» товари. Українські кращі будуть. Водночас деякі впевнені: місцевій продукції пряма дорога до Європи.

«В першу чергу! І постаратися! Чим швидше, тим краще», – впевнена донеччанка.

Продуктовий набір у Луганську

У Луганську також немає єдиної думки щодо продуктів, вироблених під маркою «ЛНР». Але чи вистачає зарплат і пенсій від угруповання «ЛНР», щоб накрити стіл? Дехто з жителів Луганська запевнив, що вистачає, ще й з надлишком.

Дехто жаліється на те, що грошей на продуктовий набір не вистачає.

«Той, хто не оформлює (пенсію – ред.) «в Україні», може й голодний», – зауважує місцева жителька.

Жителі Луганська

У луганських супермаркетах під брендом так званої «ЛНР», крім класичного набору: яйця, масло, молоко, можна купити й продукцію популярного до окупації виробника ковбаси. Або організувати святковий стіл: шоколадний торт, морозиво і спиртне на будь-який смак – все місцевого виробництва.

Вареники з окупованого Донецька у Криму

Продукцію ізольованої частини Донбасу, виявилося, можна знайти не лише в Донецьку чи Луганську, але й в анексованому Криму. Наприклад, ті ж пельмені й вареники.

«Ось в Криму з'явилися такі вареники з окупованого Донецька. З картоплею. На кожній пачці є наклейка, на якій написано: «Імпортер в Росії. Місто: Ростов-на-Дону. Виробник: місто Донецьк. Що цікаво, написано «Україна», – розповідає житель Сімферополя.

Вареники з окупованого Донецька в Криму

Пачка вареників з Донецька коштує приблизно 35 гривень.

«На чеку я виявив цікаву річ: весь чек російською мовою, але вареники пробилися українською: «вареники з картоплею», – показує кримчанин.

Чек з сімферопольського супермаркета, де вареники українською мовою

Житель Сімферополя зауважує, що після приготування вареників у багатьох картоплі всередині не виявилося, тож і смак його не задовольнив. Жалкує, що на півострові немає українських продуктів.

За українськими продуктами сумують не тільки в анексованому Криму, але й на окупованій частині Донбасу.

«Я б із задоволенням купував українські продукти. Я б їв тільки українське і відгородився б взагалі від ординської Московії», – каже донеччанин.

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ «ДОНБАС.РЕАЛІЇ»: