«Спецоперація Covid-19»: для чого Путін відправив військових в Італію?

Російські військові завантажують обладнання й засоби дезінфекції у вантажні літаки для відправлення в Італію, 22 березня 2020 року

Російські літаки приземлилися на авіабазі однієї з країн-членів НАТО. Потім колона військової техніки Російської Федерації безперешкодно пересунулася територією на сотні кілометрів, а місцева влада і населення вітали і дякували військовослужбовцям. Це не сценарій фантастичного фільму, а реальність в охопленій коронавірусною інфекцією Італії. Росія вирішила допомогти країні в боротьбі з епідемією. Але чому для цього в Європу відправили військових і які приховані причини можуть стояти за цим рішенням? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

Більш ніж десять російських транспортних літаків Іл-76 сідають на авіабазі Пратика-ді-Маре, що неподалік від Рима. На борту – військові і спецтехніка Міноборони Російської Федерації. Мета такого десанту – допомога в боротьбі з епідемією коронавірусу італійцям.

Завдяки відносинам з Росією Італія сьогодні не одна
Луїджі Ді Майо

«Я хочу, що б ви це побачили, щоб ви зрозуміли – Італія не самотня. Саме завдяки відносинам з Росією Італія сьогодні не одна», – оголосив глава МЗС Італії Луїджі Ді Майо.

Допомогу відправили на північ країни, в провінцію Бергамо, яка стала одним з осередків епідемії в Італії. Для цього колона російської військової техніки зробила марш-кидок більш ніж на 600 кілометром територією країни.

По прибуттю в Бергамо виявилося, що головне завдання російських фахівців – не допомога хворим, а дезінфекція місцевих будинків для літніх.

Росіян постійно супроводжують телекамери. Для цього в Італію разом з військовими спеціально прилетіла знімальна група телеканалу Міноборони Російської Федерації «Звезда».

У той же час римська газета La Stampa з посиланням на високопоставлені джерела в Генштабі Італії повідомила, що 80% російських поставок для боротьби з коронавірусною інфекцією «абсолютно даремні або малокорисні».

Мова йде про 23 машини, які спеціалізуються на дезактивації. Тобто це просто мийки
Олег Катков

«Мова йде про 23 машини, які спеціалізуються на дезактивації. Тобто це просто мийки, які відмивають або якусь військову техніку, або дороги. А наскільки корисно взагалі проводити таку дезінфекцію, просто змиваючи пилюку, бо на більше ці машини не здатні – це окреме питання. Вони відправили, як самі сказали, понад сотню військових, з яких 66 – це військовослужбовці радіаційного, хімічного та біологічного захисту. Тобто вони – не медики. Інші – це працівники вищого військового навчального закладу – Військової медичної академії імені Кірова в Санкт-Петербурзі. Тобто це не практикуючі медики. Це люди, які будуть виключно аналізувати, як сама Італія в цих умовах долає коронавірус», – зазначає експерт-оглядач інформаційного агентства Defence Express Олег Катков.

Олег Катков

Італійські журналісти стурбовані тим, що гуманітарною допомогою займаються російські військові, а не медики, і вважають, що боротьба з коронавірусом може бути лише прикриттям.

Це була скоординована операція. Спочатку вони провели кампанію з дезінформації: Європа не робить нічого. Потім прийшла ця так звана «допомога» з Росії
Массіміліано Ді Паскуале

«Справа не тільки в допомозі, яку надіслала Росія. Це була скоординована операція. Спочатку вони провели кампанію з дезінформації. Головний посил – Європа не робить нічого, США не роблять нічого, НАТО не робить нічого, коли нам дуже потрібна допомога. Це головна тема в таких російських медіа, як, наприклад, Sputnik Italia. Потім прийшла ця так звана «допомога» з Росії, після чого, буквально за пару днів, в соціальних мережах почали швидко поширюватися гасла – «Ital-exit» і «геть з Європи». Звичайно, ми повинні побачити, що буде далі, але я думаю, що це дуже ризикована ситуація для італійської демократії», – пояснює італійський журналіст Массіміліано Ді Паскуале.

Твіт російського сенатора Олексія Пушкова

Прикладом такої дезінформації, спрямованої проти НАТО і ЄС, може бути твіт російського сенатора Олексія Пушкова, в якому той заявив, що «Польща не пропустила російські літаки» з гуманітарною допомогою для Італії через свій повітряний простір. У Варшаві ці заяви спростували, після чого Пушков видалив повідомлення.

Це спроба внести політичний розкол і дестабілізувати Європейський союз
Дмитро Орєшкін

«Так, це спроба внести політичний розкол і дестабілізувати Європейський союз. Це блакитна мрія частини кремлівських стратегів. Так, Італія – така специфічна кватирка, через яку з Кремля намагаються влізти в Європу і там ситуацію трошки розгойдати», – каже російський політолог Дмитро Орєшкін.

Один з відеороликів, який також тиражує російська пропаганда: житель передмістя Мілана, столиці постраждалої від коронавірусу Ломбардії, знімає прапор Євросоюзу і встановлює поруч з італійським прапор Російської Федерації.

Путін змінює зараз «обличчя» і надягає маску такого раціонального, прагматичного лідера
Дмитро Орєшкін

«Це означає, що Путін змінює зараз «обличчя» і одягає маску такого раціонального, прагматичного лідера, який не збирається більше займатися ніякими експансіями. Військова частина скінчилася. Ми тепер мирні і доброзичливі, зжерши Крим, налагоджуємо дружні відносини з Заходом», – каже Дмитро Орєшкін.

Дмитро Орєшкін

Ще одна прихована мета, про яку говорять експерти, це спроба росіян вплинути на скасування санкцій ЄС. Термін їхньої дії закінчується в червні цього року. Прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте вже не раз заявляв про те, що антиросійські санкції шкодять Італії і його країна працює над їх скасуванням.

«У нас уряд близький до російської позиції, але разом з тим опозиція в Італії, на чолі з Маттео Сальвіні, також проросійська. Тому зараз дуже складна ситуація для ліберальних сил, для проєвропейських сил, для тих, хто підтримує НАТО», – наголошує Массіміліано Ді Паскуале.

Массіміліано Ді Паскуале

«Вони тоді можуть виходити з ініціативами: зняття, послаблення санкцій, якісь дружні стосунки. Чому ви проти? Чому ви проти, якщо ми так допомагаємо? І суспільство певної країни чи Європи скаже: так, дійсно, вони ж такі гарні, такі добрі, чому ми так чинимо? І будуть вимагати від своїх лідерів, яких вони обрали, щоб вони змінили своє ставлення до Кремля, до нинішнього політичного режиму», – зазначає голова правління «Центру комунікаційно-контентної безпеки» Валерій Король.

Після Італії Російська Федерація відправила літак з медичним обладнанням для боротьби з коронавірусом у США. 11 транспортних літаків з російськими військовими фахівцями і технікою, які повинні протистояти епідемії, попрямували також в Сербію.

«Ан-124» з медичним обладнанням та матеріалами з Росії в аеропорту ім. Джона Кеннеді в Нью-Йорку, 1 квітня 2020 року

Операцію збройні сили Російської Федерації, політичний режим Російської Федерації, провів бездоганно
Валерій Король


«Вони абсолютно успішні, креативні в роботі з публічним простором. Ті ноу-хау, які вони продукують, на жаль, з боку ЄС, НАТО і взагалі західної демократії нічого не можуть протиставити. Я вважаю, що операцію збройні сили Російської Федерації, політичний режим Російської Федерації, провів бездоганно. Оплески, як то кажуть, у залі», – констатує Валерій Король.

Наприкінці березня Росія дійсно внесла резолюцію про скасування санкцій, що заважають країнам боротися з пандемією коронавірусу, на розгляд Генасамблеї ООН. Але ініціативу заблокували. Проти виступили Україна, Велика Британія, США, ЄС і Грузія.

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ ДОНБАС.РЕАЛІЇ: