Чи потрібен прямий потяг «Київ – Донецьк»? Відповідають міністр, експерти та жителі міст

Українська влада не виключає ймовірність відновлення сполучення

Коли знову з’явиться потяг «Київ – Донецьк»? Пасажирське сполучення з непідконтрольними Україні територіями залізницею повністю припинилося влітку 2014 року, вантажне – у 2017-му. Але українська влада не виключає ймовірність відновлення сполучення. Чи є така можливість зараз? Які будуть наслідки? Про це – у матеріалі журналістів спеціального проєкту Радіо Свобода «Донбас Реалії».

Луганськ, літо 2014 року. Великі черги на залізничному вокзалі. Люди поспішають залишити охоплене війною місто.

Наприкінці липня 2014-го пасажирське сполучення «великої України» з Луганськом і Донецьком повністю припинилося. Про можливість відновлення поїздів у зоні конфлікту не так давно заговорили військові.

Розведення на трьох ділянках – це можливість відновлення залізничного сполучення
Богдан Бондар

«Ми маємо розуміння щодо розведення на трьох запропонованих українською стороною ділянках. Це перш за все – залізничний міст в районі населеного пункту Станиця Луганська, Новоселівка – друга і третя ділянка – в районі КПВВ «Гнутове»... Це можливість в подальшому відновлення залізничного сполучення, і в тому числі перевезення як пасажирів, так і різного роду гуманітарних вантажів», – зазначає заступник командувача операції Об’єднаних сил Богдан Бондар.

Богдан Бондар

Не виключає відновлення залізничного сполучення з Донецьком і очільник українського Міністерства закордонних справ Вадим Пристайко.

Чи потрібен потяг «Київ – Донецьк»? Відповідають у Києві

Чи потрібен зараз потяг «Київ – Донецьк?» – таке запитання ми поставили перехожим на київському залізничному вокзалі.

«В принципі, я вважаю, що Донецьк – це наша частина України, тому думаю, що потрібен», – відповів чоловік.

«Думаю, що ні. Мені здається, якщо це непідконтрольна нашій владі територія, тому й не потрібно», – відповів інший перехожий.

«Якщо це непідконтрольна нашій владі територія, тому й не потрібно»

«– Якщо будуть їздити люди, то звичайно потрібен.

– ​А те, що ця територія непідконтрольна, чи це може бути небезпечно?

– Не знаю…», – зазначив чоловік.

«Якщо будуть їздити люди, то звичайно потрібен»

«– А ви маєте на увазі прямо в місто Донецьк? Думаю, що так, бо люди їздять і їм незручно. Там «Майорський» блокпост є, і люди чекають по чотири години, уявляєте? Він приїхав, він чекає одну машину, поки вона наб’ється, це п’ять осіб, і вони чекають чотири години, щоб доїхати.

– Ну а питання безпеки? Адже в 2014-му скасували потяги, тому що війна йшла, були обстріли.

– Я думаю, такі дії будуть тільки спонукати народ – один же народ – що з цього, що з того боку. Тому що це поїзд, і люди будуть думати про безпеку. Може, там його мама їде або хтось із родичів, або з нашого боку. Навіщо стріляти?» – відповів чоловік.

«Думаю, що так, бо люди їздять і їм незручно»

«Мабуть. Тільки не зараз…. Як оцю межу перетинати фронтову в сьогоднішніх умовах? Просто не розумію», – каже чоловік.

«Хай наші люди сюди їдуть, а бойовики нехай там залишаються, вони ж не проїдуть! У нас прикордонники там є. Тому нехай буде поїзд», – зазначив чоловік.

«Хай наші люди сюди їдуть, а бойовики нехай там залишаються»

«З одного боку, так, бо людям треба їздити. А з іншого боку, все-таки можуть бути терористичні акти, як із боку «сепарів», так і з нашого. Тому думаю, що ні.

– А як це «з нашого боку терористичні акти»?

– Ну, ДРГ і так далі», – відповів чоловік.

Що кажуть у профільному міністерстві?

Поки не вирішене питання безпеки, ніякого залізничного сполучення з непідконтрольними Києву територіями не буде, кажуть в Міністерстві інфраструктури України.

Загальна сума збитків через агресію – понад 9 мільярдів гривень
Владислав Криклій

«Наразі прогнозувати щось бодай на один день наперед доволі важко зі стороною, яка постійно обманює. Тому вести якісь перемовини, жорсткі рамкові домовленості, мені здається, це ніби себе обманювати. Крім того, треба розуміти, які ми отримали збитки в результаті агресії і в результаті того, що зробили з українською інфраструктурою на тимчасово окупованій території. За приблизними підрахунками, там залишились 30 тисяч вантажних вагонів, понад 500 пасажирських потягів. І загальна сума збитків – понад 9 мільярдів гривень», – зазначив міністр інфраструктури України Владислав Криклій.

Владислав Криклій

На непідконтрольній Києву частині Донбасу відкривати шлях в бік Києва теж не поспішають. Вугілля і метал вже давно, хоч і нелегально, залізницею вивозять до Росії. В підтримуваному Росією угрупованні «ДНР» погрожують навіть відкрити пасажирське сполучення з Москвою.

«Коли саме підуть поїзди в Росію з «республіки» в «міністерстві транспорту» сказати точно поки не можуть, як і назвати вартість квитків», – мовиться на телеканалі бойовиків.

Вугілля і метал з окупованої частини Донбасу вже давно, хоч і нелегально, залізницею вивозять до Росії

По залізниці проходить велика кількість вантажів військового призначення
Олексій Кущ


«Ми бачимо об’єднання «залізниць» «ДНР» і «ЛНР» в єдину «структуру». Фактично це об’єднання відбувається під ковпаком російських силових структур, що цілком зрозуміло, оскільки по залізниці проходить велика кількість вантажів військового і подвійного призначення. Тобто переміщаються паливо, боєприпаси, техніка, особовий склад. Вся ця інформація засекречена, тому вона знаходиться під умовним ковпаком ФСБ», – зазначає фінансовий аналітик Олексій Кущ.

Чи потрібен потяг «Київ – Донецьк»? Думки жителів в окупації

У Донецьку на привокзальній площі людей зараз небагато. Звідси відправляється тільки приміська електричка в Оленівку. Чи потрібен донеччанам прямий поїзд до Києва?

«Думаю, так... Тому що багато людей їздять туди. У будь-якому випадку їздять, як і їздили. Я думаю, особливо нічого не змінилося. Як були там родичі, друзі, так і залишилися. Мені здається, що потрібен», – зазначила донеччанка.

«Думаю, так. Як були там родичі, друзі, так і залишилися»

«А ви думаєте, що хтось хоче до Києва поїхати? Там зараз така напружена ситуація. Думаю, що ні», – відповіла жінка.

«Мені важко відповісти. Настільки ми небажані люди в Києві! Не люблять нас, донеччан», – відповіла літня жінка.

«Мені важко відповісти. Настільки ми небажані люди в Києві!»

«Мені хочеться, щоб у нас налагодилося життя і залізничний рух був такий, як і до війни – єдине», – сказала жінка.

«Звичайно, у багатьох – родичі у Києві або дорогою до Києва. У мене особисто там родичів немає, я сам з Росії», – зазначив росіянин.

«У Київ? Ні в якому разі! Відловлювати зайвих диверсантів? Навіщо?» – каже чоловік.

«Ні в якому разі! Відловлювати зайвих диверсантів?»

«Думаю, все-таки якийсь вагон кудись причепити можна. Тому що є ж родичі в Києві. Вважаю, хоча б раз на тиждень, але щось повинно ходити», – каже жінка.

Відновлення залізничного сполучення: перспективи

Залізничне сполучення є важливим елементом реінтеграції
Олексій Кущ

«Пасажирське, вантажне залізничне сполучення є дуже важливим елементом реінтеграції. Але це може бути тільки одним з елементів цілісної програми з реінтеграції цих територій, тому що інакше це буде викликати безліч запитань і таку ж кількість спекуляцій», – переконаний Олексій Кущ.

Олексій Кущ

Запускати прямі потяги прямо зараз не готові ні в Донецьку, ні в Києві. Але в Міністерстві інфраструктури розповіли, що у них є плани відновити залізничні колії на підконтрольній Україні частині Донбасу. Зокрема, гілку «Сєвєродонецьк – Станиця Луганська». Зараз вона обривається на залізничному мосту, який в майбутньому може стати ще однією точкою розведення військ.

ДИВІТЬСЯ ПОВНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ ДОНБАС.РЕАЛІЇ: