Тиждень на Донбасі: можлива втрата Patriot, «за Путіна» під дулом автомата, перший український «Оскар»

Військовослужбовці батальйону «Вовки Да Вінчі» ЗСУ обстрілюють позиції російської армії із трофейної російської термобаричної ракетної установки ТОС-1А «Солнцепьок», 7 липня 2023 року

Коротко про головні події тижня, що важливі для українського Сходу.

Фронт

Вже другий тиждень поспіль Новопавлівський напрямок (за зведеннями Генерального штабу ЗСУ, це район Мар'їнки-Курахового та Вугледару-Великої Новосілки) російські війська штурмують найчастіше. Прорвати оборону ЗСУ вони намагалися тут за тиждень 177 разів. Навіщо Кремль посилив тиск на захід від Донецька напередодні президентських виборів у РФ – разом з експертами розбиралися журналісти Донбас Реалії (проєкт Радіо Свобода).

Не менш активно російські підрозділи намагалися просунутися західніше Авдіївки – 130 разів.

На Лиманському та Бахмутському напрямках агресор провів 69 та 41 штурм відповідно.

Читайте також: «Головні гравці». Історії українських добровольців, які віддали життя, зупиняючи Росію

Упродовж тижня війська Кремля просунулися у Новомихайлівці, Орлівці та Первомайському на захід від Авдіївки та Мар'їнки, повідомили аналітики проєкту DeepState. Тут військові експерти розбираються: чи зможуть російські війська дійти до берега річки Вовча, і що дозволило ЗСУ відносно стабілізувати фронт на цьому напрямку.

Про окупацію села Невельське (на захід від Донецька і на південь від Первомайського) повідомило Міноборони РФ 12 березня. Цю інформацію не підтвердили ні українські військові, ні незалежні аналітики. Радіо Донбас Реалії аналізує, для чого окупантам це невеличке село і як це може позначити на стані східного фронту.

Про імовірну втрату ЗСУ двох пускових установок ЗРК Patriot повідомив 9 березня вранці американський Forbes. За інформацією журналіста Юрія Бутусова, це сталося в районі Покровська на Донеччині. Загинули 9 українських військовослужбовців, зазначив Бутусов. Американський Інститут вивчення війни не побачив достовірних доказів того, що установки були втрачені. Офіційно Україна не коментувала це повідомлення, а наприкінці тижня командувач Повітряних сил Микола Олещук написав, що зенітні ракетні підрозділи, зокрема, і Patriot (не уточнено, цей або інший) продовжують виконувати завдання у визначених районах прифронтових територій. Розбираємося, наскільки критичною для ЗСУ могла бути ця втрата, і чи дозволить ураження ЗРК зміцнити панування в повітрі армії РФ.

Легіон «Свобода Росії», «Російський добровольчий корпус» та «Сибірський батальйон» повідомили 12 березня про прорив російського кордону. Аналітики міркують: чи означатиме це відкриття другого фронту на території РФ, чи рейд обмежиться декількома днями боїв.

Фортифікація

Російські війська протискають оборону ЗСУ на захід від Авдіївки, у тому числі, через недостатньо підготовлену лінію оборони.

На початку березня український уряд виділив понад 20 мільярдів гривень на будівництво оборонних споруд.

Тепер необхідно встигнути підготувати ешелоновану лінію оборони від Волині до Донбасу.

Читайте також: «Бої починалися о 6-7 ранку й ставали менш інтенсивними лише вночі»: прикордонник про перші бої за Мар'їнку

Голосування в окупації

Жителі Донецька та Луганська масово йдуть голосувати на нелегітимних виборах Володимира Путіна.

Принаймні, таку картинку малює кремлівська пропаганда, розповіла в ефірі Радіо Донбас Реалії журналістка Дар'я Куренная.

За її словами, місцеві жителі свідчать, що під час голосування на прибудинкових територіях перебувають по декілька військових.

Голосування вдома у присутності озброєного військового у тимчасово окупованому Сєвєродонецьку Луганської області

Кремль замінює населення на окупованих територіях

У Росії – одній із топ-країн світу за видобутком нафти, газу та золота – громадяни готові ризикувати життям і їхати працювати на окуповані території України. На Донбас та Запоріжжя рушають чиновники, лікарі, вчителі та інші фахівці з РФ. Одні шукають добре оплачувану роботу самостійно – через оголошення та рекрутингові фірми, інших привозять організовано у «відрядження» на вигідних умовах. Деякі з них прагнуть оселитися на тимчасово окупованих територіях назавжди та беруть сім'ї.

Аналіз дій Росії у цій сфері показує, що завезення людей має на меті, серед іншого, змінити склад населення на окупованих територіях України.

«Великий окупаційний корпус»: Росія замінює населення окупованих територій своїм?

«20 днів у Маріуполі»: перший «Оскар» для України

У ніч на 11 березня українському документальному фільму режисера Мстислава Чернова «20 днів у Маріуполі» присудили премію Американської кіноакадемії «Оскар».

Над фільмом також працювали фотограф Євген Малолєтка та продюсерка і журналістка Василиса Степаненко.

У фільмі йдеться про наслідки російської облоги Маріуполя. Серед них, – історія маріупольки Ольги Гусак, зокрема, про обстріл російськими військами пологового будинку у Маріуполі у 2022 році.

Ветеран із Краматорська здобув «золото» у США

5 золотих нагород у США на змаганнях із адаптивного плавання для ветеранів війни та поранених військових здобув житель Краматорська Артем Кайдан, повідомили в Донецькій ОДА.

«Артем Кайдан з 2016 року служив в Краматорському прикордонному загоні, після завершення контракту працював у Донецькій ОДА. А з початком російського повномасштабного вторгнення долучився до Сил Оборони України. 10 лютого 2023 року біля Бахмута отримав уламкове поранення в голову», – зазначив керівник Донеччини Вадим Філашкін.

Артем Кайдан (у центрі) із прапором Донеччини

ОСТАННІЙ ВИПУСК РАДІО ДОНБАС.РЕАЛІЇ:

Ми працюємо по обидва боки лінії розмежування. Пишіть нам на пошту Donbas_Radio@rferl.org, у фейсбук, телеграм або вайбер за номером +380951519505. Якщо ви пишете з окупованих територій, ваше ім'я не буде розкрите.