Що дивитися на карантині? Фільми від Радіо Свобода

Під час презентації фільму Радіо Свобода «Малевич». 1 червня 2018

Дитячі садочки і школи зачинені, офіси переходять на віддалену роботу, громадський транспорт – за спеціальними перепустками, а людей просять виходити на вулицю лише за крайньої необхідності. Карантин у різних містах України набирає обертів. Тим часом чимало людей, які не мають можливості працювати дистанційно, намагаються не втрачати часу дарма і заповнити будні на самоізоляції чимось корисним. Радіо Свобода вже писало про безкоштовні онлайн-можливості для навчання і розвитку. А зараз пропонуємо 10 фільмів виробництва Радіо Свобода, які варто переглянути під час вимушеного карантину.

1. «Підірвати свободу»

Документальний фільм журналістів Руслана Тарасова та Дмитра Джулая розповідає про боротьбу радянських спецслужб із «ворожим голосом». Стеження, провокації, дискредитація, фейки і навіть терористичні акти ‒ це все довелося пережити українській редакції Радіо Свобода під час «Холодної війни».

2. «Київ – Лондон. From Ukraine With Cash». «Схеми»

Це – фільм від програми журналістських розслідувань «Схеми», який вже став класичним. «Київ – Лондон. From Ukraine With Cash» розповідає про те, чому у Великобританії легко відмити брудний капітал і як там опиняються українські гроші. На карантині фільм може здатися ностальгічним, адже журналісти Радіо Свобода Наталка Седлецька та Максим Савчук вирушили до британської столиці, коли ще можна було подорожувати. Там вони шукали нерухомість українських політиків і олігархів, які заробили свої гроші в Україні та на українцях.

3. Таємні українські угіддя олігарха-сепаратиста із самопроголошеної «ПМР». «Схеми»

Новинка. «Схеми» виявили, що «придністровський» олігарх Віктор Гушан обзаводиться угіддями на території України. Гушана називають «одним із основних бенефіціарів існування невизнаного «Придністров'я», підприємства якого наповнюють скарбницю самопроголошеної «ПМР» і з яких годуються проросійські сепаратисти, контрольовані з Росії.

«Схеми» – це спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу «UA:Перший». Тут – численні топові розслідування, які також вас можуть зацікавити.

4. «Фігуранти справи МН17: навколосвітня подорож замість лави підсудних». «Донбас Реалії»

9 березня 2020 року в Нідерландах розпочався відкритий судовий процес у справі збиття літака МН17, у справі – четверо підозрюваних. З частиною з них вдалося поспілкуватися журналістам проєкту «Донбас Реалії» для фільму «Фігуранти справи МН17: навколосвітня подорож замість лави підсудних». Чи визнають вони свою причетність до катастрофи «Боїнга 777»? Дивіться у фільмі Левка Стека:

5. «Донецьк»

Цей фільм – безпосереднє свідчення того, як живе Донецьк та його жителі в тилу бойовиків. Його головна героїня – Лідія, яка покинула Донецьк понад 5 років тому. У грудні 2019-го вона вперше за цей час повернулася у рідне місто, щоб відвідати родичів. Чотири місяці жінка знімала на телефон все, що могла. Справжні емоції тих, хто живе в окупації, унікальні зйомки і коментарі Лідії дають можливість уявити, наскільки змінився Донецьк і його жителі.

Журналісти проєкту «Донбас Реалії» продовжують інформувати про те, що відбувається на непідконтрольних Україні частинах Донбасу, а також про те, як розвивається ситуація у зв’язку з коронавірусом. Дивіться детальніше тут.

6. «Голодомор. Світ знав, але мовчав»

На початку 1930-х у містах радянської України базувалися консульства країн Заходу. Дипломати чи не щотижня надсилали офіційні депеші з тривожними повідомленнями про голод у більшовицькій Україні. А іноземні інженери, які працювали у Харкові, навіть зафіксували результати голоду на фотоплівку. Однак із європейських столиць жодної офіційної заяви на підтримку українців у 1930-ті так і не пролунало. Світлини ж із жертвами масового голоду в західній пресі надрукували вже після Другої світової війни. Чому?

Дивіться у документальному фільмі Радіо Свобода про те, як світ не помічав масштабної трагедії в Україні протягом 1932-33 років.

7. «Я на своїй землі, а ви – окупанти». «Крим Реалії»

«Я на своїй землі, а ви – окупанти», – кричав Балух до російських силовиків, які прийшли до нього з обшуком. Це фільм про корінного кримчанина Володимира Балуха – громадського активіста і фермера. Він відмовився від російського громадянства, вивісив прапор України на своєму будинку у кримському селі. Його судив російський суд, на знак протесту Балух голодував понад 200 днів.

Яким він був сином, чоловіком і батьком? Що про Балуха знають в його рідному кримському селі? І як його захищали московські адвокати? Дивіться пронизливу історію українського патріота в анексованому Росією Криму у фільмі «Я на своїй землі, а ви – окупанти». Це унікальні кадри та інтерв'ю, які герої дали вперше в житті.

8. «Крим. Окуповані»

Цей фільм команда телепроєкту «Крим Реалії» готувала до п’ятої річниці анексії Криму Росією. Але він і досі не втрачає актуальності. Герої фільму – люди з проукраїнськими та проросійськими політичними поглядами. Як вони співіснують одне з одним, де хочуть жити – в Україні чи Росії? Дивіться тут:

«Крим Реалії» продовжують щоденно працювати для того, щоб доносити правдиву інформацію про анексований півострів як для його жителів, так і для всієї України. Тут – оперативні новини, аналітичні тексти і відео, а тут дивіться свіжі та архівні випуски телепроєкту.

9. «Сваловичі – село вдів» | #ВУКРАЇНІ

Фільм проєкту Радіо Свобода #ВУКРАЇНІ розповідає про село, в якому у 2017 році було лише 16 жителів. Всі вони – переважно жінки, глибоко пенсійного віку. Це село називають «селом вдів». Здається, Сваловичі – ідеальне місце, щоб перечекати карантин – сюди не їздить жоден пасажирський автобус. Єдиний зв'язок зі «світом» – це медсестра, яка добирається сюди раз на тиждень, і житель сусіднього села, який щосереди привозить сюди своїм авто «продуктовий магазин».

Цей фільм про відрізане від світу село на Волині, яке скоро може повністю зникнути. 80-річні бабусі там досі плавають на човнах і рибалять, а ще знімаються у голлівудському кіно.

#ВУКРАЇНІ – це документальний проєкт, який показує Україну так, як ще ніхто не показував. Команда проєкту їде туди, де ніколи не бачили телевізійників, і показує проблеми, про які бояться говорити.

10. «Малевич. Український квадрат»

«Мистецтво має не копіювати дійсність, а творити нову реальність». Документальний фільм Дмитра Джулая про Казимира Малевича – одного з найвидатніших художників ХХ століття. Маловідомі біографічні відомості, нові факти, спогади сучасників художника, коментарі світових дослідників дозволять по-новому подивитись на особистість великого супрематиста і розкриють його творчість в новому вимірі: українському.

11. «Чорнобиль горить. Що у зоні відчуження забирають час і вогонь?»

Масштабні пожежі в Чорнобильській зоні спалахували і раніше. Одна з них – на унікальних кадрах 1996 року. Тоді згоріло відселене село Товстий Ліс. А свідками цього стали його колишні жителі, які раз на рік, у поминальні дні, відвідували свої покинуті назавжди домівки та цвинтар, де поховані іхні рідні. Тоді вогонь знищив і пам‘ятку архітектури національного значення – дерев’яний храм, збудований 1760 року. Свято-Воскресенську церкву у стилі козацького бароко закликала зберегти чиновників та політиків Ліна Костенко, поетеса та публіцистка, якій цьогоріч виповнилося 90. Вона неодноразово брала участь у наукових експедиціях, аби врятувати пам'ятки культури українського Полісся від мародерів і нищення часом та стихією.

Більше фільмів та спецпроєктів виробництва Радіо Свобода, зокрема фільми про персонал Чорнобильської атомної електростанції, про Кузьму Скрябіна, про війну з корупцію а також про війну на Донбасі – можете подивитися у нашому спеціальному плейлисті.