Україна, стримуючи набагато більшу і потужнішу армію Росії, показала НАТО і США, що вони... відстають. До такого висновку прийшли американські генерали у відставці та безпекові експерти, аналізуючи хід російсько-української війни для аналітичного центруAmerican Security Project («Проєкт американської безпеки»). Говорили вони і про можливі сценарії завершення війни. Деталі зібрав Голос Америки.
Те, яким чином Україна стримує агресію Росії, показує, що старі підходи до оборони вже втрачають свою ефективність.
Відбувається технологічна революція
На думку експертів, учасників дискусії, організованої аналітичного центру American Security Project, «дії українців у протистоянні російській війні, зокрема їхня інноваційність, демонструють країнам НАТО, як треба змінювати підходи» до оборони та дають цінні уроки щодо протистояння агресорам.
Йшлося зокрема про безпеку США та усіх країн НАТО в контексті то тенденцій, на які вказує перебіг російсько-української війни.
Ми багато чому вчимося в українців, вони чудові лідериМетью Воллін
І хоча протягом багатьох років Альянс працював над концепцією стратегічного бачення свого майбутнього (ініціативи НАТО-2030), але повномасштабна війна на тренах Європи показала, що реальність вже інша і підходи треба міняти, кажуть організатори дискусії.
«Під час війни в Україні можна побачити справжню технологічну революцію. Я думаю, що ми багато чому вчимося в українців, вони чудові лідери, у тому числі з огляду на заяву президента Зеленського про успішне випробування першої української балістичної ракети», – каже Метью Воллін, головний операційний директор ASP, експерт зі стратегії національної і ядерної безпеки та відносин США-Росія.
Майбутнє – за безпілотниками зі штучним інтелектом
Воллін також звернув увагу на нещодавню заяву колишнього голови Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі.
Міллі вважає, що поява у війні автономних центірів управління, заснованих на ШІ, здатних контролювати величезну кількість безпілотників, змінює військову доктрину сучасності.
Сучасна війна більше не про те, хто зможе зібрати найбільшу кількість людей чи поставити найкращі літаки, кораблі й танкиМіллі
«Війна завжди стимулювала інновації. Але сьогоднішні зміни надзвичайно швидкі, і вони матимуть набагато більший ефект. Сучасна війна більше не про те, хто зможе зібрати найбільшу кількість людей чи поставити найкращі літаки, кораблі й танки. Натомість у них все більше домінуватимуть автономні системи зброї та потужні алгоритми», – йдеться у статті за співавторства Міллі у виданні Foreign Affairs.
Крім того, Міллі застерігає Сполучені Штати, де він очолював військові сили до 2023 року:
«На жаль, це майбутнє, до якого Сполучені Штати залишаються неготовими… Їхні реактивні літаки, кораблі та танки не обладнані для захисту від натиску дронів. Військові ще не прийняли штучний інтелект. Пентагон не має майже достатньо ініціатив, спрямованих на виправлення цих недоліків, і його поточні зусилля просуваються надто повільно»
Як наголошує Міллі, російські військові відправили проти України багато безпілотників зі штучним інтелектом. А Китай оголосив про свою найбільшу військову реструктуризацію за майже десятиліття, з новим акцентом на розбудові технологічних сил.
Якщо США не вдасться очолити цю революцію, зловмисники, оснащені новими технологіями, охоче спробують атакувати СШАМіллі
«Якщо Сполучені Штати хочуть залишатися провідною світовою державою, їм доведеться швидко змінити курс. Країні необхідно реформувати структуру збройних сил… І їм потрібно краще навчити солдатів керувати безпілотниками та використовувати штучний інтелект», – наголосив Міллі з огляду на досвід війни на теренах України.
Колишній голова Об’єднаного комітету начальників штабів США також переконує:
«Якщо Сполученим Штатам не вдасться очолити цю революцію, зловмисники, оснащені новими технологіями, охоче спробують атакувати США. І можуть досягти успіху»
Дуглас Лют, генерал-лейтенант армії США у відставці озвучив ще одне зауваження до влади США у контексті України:
«Американські лідери іноді плескають один одного по спині про те, як багато ми зробили, але це потрібно вимірювати з огляду на те, скільки потрібно Україні, а не скільки ми надали»
За словами Люта, Україна продемонструвала, що є насамперед відповідальним військовим партнером для США та інших союзників.
Готуючись до війни з Китаєм
Під час дискусії учасники погодилися – одним з головних уроків з війни в Україні стало те, що «якість перемагає кількість», а до якісних факторів звичної війни слід включити здатність до інновацій, а також питання моралі, дисципліни, мотивованості і якостей лідерства, каже Метью Воллін.
Він також зауважив, що Україна і Росія мають подібні технологічні можливості, що призвело до глухого кута.
Як багато ми зробили потрібно вимірювати з огляду на те, скільки потрібно Україні, а не скільки ми надалиДуглас Лют
Так, наприклад, жодна зі сторін не може досягти переваги в повітрі через потужну протиповітряну оборону противника, а безпілотники у небаченому раніше масштабі, «забезпечують безпрецедентну розвідувальну здатність, доступну для обох сторін».
«Щоб вийти з глухого кута, Україна та її союзники повинні швидко впроваджувати інновації як у технологіях, так і в тактиці. Без оновленого духу інновацій, мотивованого цією війною, США та їхні союзники по всьому світу будуть не готові до перемоги в наступному конфлікті», – каже Воллін.
Він також наголошує, що інновації, до розвитку яких США не вдавалися протягом тривалого часу через «самовдоволеність наявними військовими потугами», зрештою можуть підготувати країну до потенційного прямого конфлікту з Китаєм.
Тепер Україна показує НАТО і США якою є сучасна війна, а сама ця російсько-українська війна, з огляду на зміну її технологічного аспекту, може завершитися «непередбачуваним чином».
Так, зокрема, українські дрони та системи знищили уже третину Чорноморського флоту Росії. А президент Зеленський на своїй пресконференції 27 серпня заявив, що Україна випробувала першу балістичну ракету власного виробництва.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Дрони зі штучним інтелектом: як вони змінюють хід війни ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: DPA: Росія планувала атакувати дронами базу НАТО в Німеччині, де стоять літаки AWACS ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Politico: українські посадовці в США представлять перелік цілей, які Київ хоче уразити у Росії