Із авіатехніків – у піхотинці: суспільний резонанс зірвав наміри влади?

Пілоти ВПС України позують для спільного фото 4 травня 2023 року. Вони сидять на штурмовику Су-25 на одній із баз на сході України

Брак людей на фронті змушує вище військове командування йти на непопулярні кроки. Один із них – перекидання у піхоту фахівців з інших родів військ. Це не нова і поширена практика в українській армії, але суспільством і військовими сприймається вона неоднозначно. Особливо якщо це стосується ППО, авіації чи підрозділів дронарів.

У Генштабі офіційно визнають факт перекидання фахівців із інших підрозділів у піхотинці, називаючи «вимушеним кроком». Але у випадку з ймовірним переведенням авіатехніків розголос набув таких масштабів, що в ситуацію особисто втрутився президент Зеленський. То що тепер?

Радіо Свобода зібрало інформацію про це.

На початку тижня кілька українських військовослужбовців із Повітряних сил публічно заявили, що авіаційних техніків, які роками навчалися обслуговувати літаки, перекидатимуть у піхоту. А це, за їхніми словами, загрожує знищенням «основи української авіації».

Раніше вже забрали 250 осіб, зараз планують перевести ще 218
Віталій Горжевський

«До нашої частини надійшла телеграма про переведення майже всіх техніків у піхоту, що означає, що ми залишимося без технічного персоналу, який обслуговує наші літаки. Раніше вже забрали 250 осіб, зараз планують перевести ще 218. Технічний склад фактично знищується, а без нас авіація не зможе функціонувати. Ми намагаємося зберегти бойову готовність, але без обслуговуючого персоналу це просто неможливо», – написав у Facebook військовий 114 бригади Віталій Горжевський.

Він опублікував відео, на якому вони з колегами просять про розголос. Потім, за словами військових, їх нібито попросили це відео видалити.

Штурмовий літак Су-25 Повітряних сил ЗСУ в небі над Донеччиною, 4 травня 2023 року

Літаки не будуть літати?

У коментарі для Радіо Свобода начальник групи цивільно-військового співробітництва 114-ї бригади Руслан Колішенко пояснив, що своїми діями військові намагаються підняти розголос навколо теми переведення у піхоту, і разом з цим наголосити на важливості авіаційно-технічного персоналу для бойової авіації.

«Вони (авіаційно-технічний персонал – ред.) повинні виконувати ті завдання, щодо яких вони компетентні і де вони максимально ефективні. На сьогоднішній день вони ідеально справляються зі своїми обов'язками і було б недоцільно, якби вони зараз у звичайних піхотних частинах обіймали посади, в яких нічого не розуміють», – вважає Руслан Колішенко.

Він каже, що розпорядження отримали кілька днів тому і воно стало болючим, адже торкнулося великої частини авіаційно-технічних спеціалістів, великої частини тих людей, які забезпечують польоти.

Це може призвести до того, що деякі літаки перестануть літати і виконувати свої бойові завдання
Руслан Колішенко

«Я можу просто сказати, що якщо ми дивимося на літак, який летить в небі, то це не просто металева машина, а це пілот, який нею керує, а навколо пілота ще дуже багато людей, які обслуговують цей літак. Кожну групу в літаку фактично обслуговує окрема група людей. Хто цей літак заправляє, хто цей літак проводить бойову готовність. Хтось його ремонтує, хтось за ним постійно доглядає і піклується, скажемо так.

Тому ці люди архіважливі. І якщо сьогодні їх забрати, то навантаження значно зросте, а в деяких групах просто не залишиться фахівців, які повинні це робити. А це в свою чергу може призвести до того, що деякі літаки перестануть літати або перестануть виконувати свої бойові завдання, або будуть менш ефективно їх виконувати»

Старший авіаційний технік Повітряних сил, з яким Радіо Свобода поспілкувалося на умовах анонімності, також підтвердив проблему перекидання персоналу з повітряних сил в піхоту, уточнивши, що «у нас були телеграми не просто з відрядженням у Сухопутні війська, а саме з виключенням зі списків частини». За його словами, авіатехніки не знають куди їх переводять. Але часто це ті люди, які мають фахову вищу освіту, яких держава готувала для служби в авіації.

Your browser doesn’t support HTML5

Військовий ЗСУ про переведення авіатехніків до піхоти (відео)

Загроза для майбутнього авіації

Колишній офіцер Повітряних сил, а нині заступник керівника компанії, яка займається виробництвом засобів РЕБ (радіоелектронної боротьби – ред.), Анатолій Храпчинський в інтерв’ю Радіо Свобода називає такі рішення з боку військового керівництва ситуативними. А відтак, вважає він, немає можливості стратегічно прорахувати ризики через переведення авіаційних фахівців у Сухопутні війська.

У нас немає паритету в повітряному просторі. І ми забираємо досвідчених фахівців, щоб вони займалися піхотною справою
Анатолій Храпчинський

«Ми маємо низку ризиків, які призведуть до втрати спеціалізованих кадрів, тобто це важливий аспект. Знову таки, зниження боєздатності повітряних сил, порушення бойової координації і ризики втрати стратегічної переваги. І так, треба зрозуміти, що в нас є нестача можливості закрити повітряний простір.

У нас немає паритету в повітряному просторі. І ми кажемо про те, що ми забираємо досвідчених фахівців для того, щоб вони займалися піхотною справою. А тут ми кажемо про фахівців, які навчалися. Щоб стати інженером треба як мінімум 4 роки базової освіти. Потім ти отримуєш доступ до експлуатації різних типів літаків. Все це потребує постійного обслуговування», – зазначає Храпчинський.

Президент України Володимир Зеленський на тлі винищувача F-16 у День Повітряних сил ЗСУ. Київська область, 4 серпня 2024 року

Полковник Військово-повітряних Сил України, льотчик-випробувач 1-го класу Олександр Лиходід заявив в коментарі Радіо Свобода, що для утримування і обслуговування літака необхідно мати з десяток вузькопрофільних фахівців. Процес їхнього навчання непростий, здебільшого це випускники Харківського національного університету Повітряних сил. Тож, він просто не вірить у те, що перекидання таких спеціалістів у піхоту взагалі могло б відбутися.

Сирський – він піхотинець йому треба в окопи загнати як більше людей
Олександр Лиходід

«Сирський – він піхотинець йому треба в окопи загнати як більше людей. Ця вся інформація може в виді приказу дійшла до командування Повітряних сил і на цьому вона зупинилася. Бо з Повітряних сил відправляти технічний склад, який обслуговує літаки, зараз у воєнний час, це неймовірно. Вони розуміють, що нічого з цього не вийде», – каже Олександр Лиходід.

Утім, за його словами, брак піхотинців можна було б заповнювати за рахунок тих військових з Повітряних сил, яких на посадах можуть замінити цивільні. Наприклад, водії та працівники складів.

Винищувачі F-16 під час відзначення Дня Повітряних сил України. Київщина, 4 серпня 2024 року

Зеленський заборонив?

Зважаючи на резонанс щодо перекидання вузькопрофільних фахівців з авіації у піхоту, Генштаб і Повітряні Сили вийшли з офіційними поясненнями.

У повідомленні Генштабу вказано, що гостродефіцитних спеціалістів інженерно-авіаційної служби Повітряних Сил, які обслуговують літаки у піхотні підрозділи переводити не планувалося і не планується.

Ситуація на фронті дійсно вимагає непростих рішень від вищого військового керівництва
Анатолія Кривоножка

Крім того, у Повітряних силах додали, що не йдеться і про переведення людей, які навчалися за кордоном. Але визнали, що переведення певної кількості військовослужбовців у сухопутні підрозділи відбувається.

«Ситуація на фронті дійсно вимагає непростих рішень від вищого військового керівництва, зокрема це стосується і переведення в підрозділи інших родів та видів ЗСУ військовослужбовців Повітряних Сил. Повітряні Сили уже не перший рік посилюють бойових побратимів на передовій, передусім це стосується підрозділів, які готуються на базі Зведеної стрілецької бригади Повітряних Сил, і воюють на найгарячіших напрямках фронту. Крім того, відповідно до прийнятих рішень, Повітряні Сили поетапно переводять в сухопутні підрозділи визначену кількість особового складу для посилення бригад на лінії фронту», – сказано у дописі в.о. командувача Повітряних сил ЗС України генерал-лейтенант Анатолія Кривоножка.

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен сидять у винищувачі F-16 на авіабазі Скрідструп у місті Воєнс, Данія, 20 серпня 2023 року

Відреагував на розголос і президент. У вечірньому зверненні він повідомив, що доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам для виконання бойових завдань – нашій авіації, ППО та мобільним вогневим групам.

Поруч з тим, експерт Анатолій Храпчинський наголошує: проблема нестачі особового складу в сухопутних бригадах давня. Про неї говорять понад рік. Але розв'язують цю проблему лише публічними заявами посадовців, вважає Храпчинський.
На його думку, реальних дій щодо вдосконалення системи призову немає. Та й рекрутингу, яким бригади напряму залучають людей до війська, недостатньо.

«Спроби повернутися назад і зробити такі дії будуть у будь-якому випадку. Бо є складна ситуація на лінії бойового зіткнення. Нестача особового складу, деякі військові підрозділи на 40, на 20 відсотків лише укомплектовані. Тому тут є загроза постійна. Те, що ми побачили в інформаційному полі не означає, що через пів року ми знову не порушимо те саме питання», – резюмує Храпчинський.

  • У листопаді 2024 року видання The New York Times написало, що, за оцінкою влади США, Україні вистачить військових на ведення війни упродовж 6-12 місяців. І це, мовляв, є головною проблемою.
  • Україні доведеться ухвалити самостійне рішення про зниження мобілізаційного віку до 18 років, сказав в інтерв'ю Bloomberg 13 січня 2025 року радник із нацбезпеки адміністрації президента СШАвважає Джейк Салліван.
  • На запитання про це 15 січня президент України Зеленський відповів, що у ЗСУ є майже 100 бригад, кожна з яких «щодня потребує доукомплектовання технікою – броньованою, артилерійською».

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: «Перевели в піхоту»: як військові фахівці потрапляють в окоп і чому це проблема для ЗСУ
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Генштаб ЗСУ відреагував на твердження ЗМІ про «переведення ППО в піхоту»