Віталій Пономарьов Київ, 28 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Пам’ятаєте гірську гармату на п’єдесталі біля стації метро «Арсенальна» у Києві? Саме звідси 90 років тому гайдамаки та січові стрільці штурмували завод «Арсенал», захоплений червоногвардійцями. Своїм повстанням київські більшовики намагалися відтягнути з фронту українські частини, які обороняли Чернігівщину від вторгнення російської червоної армії. І їм це тоді вдалося.
Керівники більшовицького повстання на заводі «Арсенал» у січні 1918 року в Києві. 1-й зліва – Ян Гамарник, 4-й зліва – Андрій Іванов. Фото з фондів Центрального державного архіву кінофотофонодокументів України |
28 січня близько 4 тисяч червоногвардійців захопили завод «Арсенал», наступного дня – Поділ, Шулявку, Деміївку і залізничний вокзал. Проти них билися Курінь Січових Стрільців, підрозділи Вільного Козацтва та Чорноморський Курінь – загалом 3 тисячі вояків.
Гайдамаки врятували столицю
На четвертий день боїв до столиці з півночі пробився Гайдамацький кінний полк імені Гордієнка на чолі із Всеволодом Петровим. А 1 лютого зі сходу прибув Гайдамацький Кіш Слобідської України під командуванням Симона Петлюри.
Упродовж доби Січові Стрільці та гайдамаки звільнили центр міста та оточили «Арсенал». Увечері 2 лютого делегація від Центральної Ради запропонувала більшовикам скласти зброю і залишити «Арсенал», однак вони відмовилися.
Вранці 3 лютого гайдамаки почали штурм «Арсеналу» з боку теперішніх вулиць Грушевського, Мазепи та Московської. Ось як про цей бій згадував його учасник – полковник Володимир Сальський:
Серед цього пекла в звичайній сірій «салдацькій» шинелі та сивій шапці, з карабіном у руках ходив отаман Петлюра. З лагідною усмішкою підбадьорював він наступаючі лави: «Вперед, гайдамаки! По «Арсеналі» відпочивати!»
Пізно ввечері гайдамаки захопили територію «Арсеналу», однак у цехах бій точився до 3-ї години ночі.
4 лютого українські вояки оволоділи всім містом, причому вже ввечері запеклий бій спалахнув біля вокзалу та залізничних майстерень.
Того ж дня російська червона армія вийшла на лівий берег Дніпра навпроти Києва і почала обстріл столиці з 10 важких гармат.