Марія Щур Прага, 7 січня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – За попередніми підрахунками, президентом Грузії знову стає Міхеїл Саакашвілі. За нього віддали свої голоси близько 52% виборців. Однак опозиція не погоджується з таким результатом позачергових виборів. Ïї лідери називають вибори сфальсифікованими і закликають своїх прихильників до акцій протесту. Міжнародні спостерігачі ж, натомість, вважають, що вибори у Грузії стали «тріумфом демократії».
(AFP) |
Під час мітингу, який вчора зібрав близько 10 тисяч прихильників опозиції, Леван Ґачечіладзе пообіцяв домагатися справедливості законним шляхом. Різдвяне богослужіння тимчасово примирило політичних супротивників, які стояли поруч у головному соборі Грузії.
Західні оглядачі вважають вибори «вільними і чесними»
Позиції нинішнього президента Грузії зміцнилися, коли міжнародні оглядачі привітали президентські вибори у Грузії як «вільні і чесні», хоча і відзначили деякі порушення. Голова місії Організації з Безпеки і Співпраці в Європі Елссі Гестінґс назвав вибори «чинним вираженням волі грузинського народу» і закликав опозицію поважати висновок спостерігачів.
«Всі кандидати могли вільно проводити свою кампанію по цілій країні. Ми особливо задоволені спокійною і мирною атмосферою протягом вчорашніх виборів. За кількома винятками неспокою і насильства, грузинський народ міг вільно висловитися біля виборчих урн», – сказав американський сенатор Елссі Гестінґс, який очолює місію спостерігачів ОБСЄ на грузинських виборах.
На спільній прес-конференції голова делегації Європейського Парламенту Марі Анн Іслер-Беґін зазначила, що були зафіксовані деякі порушення. Вона закликала грузинську владу зробити негайні висновки перед виборами до парламенту.
Питання щодо перенесення парламентських виборів з осені на весну цього року та питання щодо вступу Грузії до НАТО також були внесені у бюлетені для голосування, однак, як відповіли на них грузини, ще не відомо.
Офіційна Москва незадоволена
Намагання Грузії стати членом Північноатлантичного Альянсу вносить напруження у її відносини з Росією. Офіційна Москва назвала висновки спостерігачів ОБСЄ «поверхневими» та «поспішними».
Нинішні вибори багато оглядачів розглядало як іспит грузинської демократії після того, як влада Міхеїла Сакашвілі розігнала мирні протести опозиції у листопаді, чим зіпсувала свій імідж у світі. Тепер оглядачі сподіваються, що навіть якщо опозиція і протестуватиме, влада не буде розганяти її силою.
Матеріали до теми:
«Вибори в Грузії були хорошим кроком у напрямку до демократії», – наголошує західна дослідниця «Вибори в Грузії передбачувані – Саакашвілі має підтримку 61% виборців». (Інтерв’ю з Президентом Центру близькосхідних досліджень Олександром Богомоловим) Міхеїл Саакашвілі: президент з добрими намірами, але з поганим втіленням цих намірів За посаду Президента Грузії змагатимуться сім кандидатів Ніно Бурджанадзе: Грузія все це переживе