Валентина Одарченко Рівне, 26 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Передноворіччя не дало розхолодитися рівненським археологам. Знахідка у центрі Острога змусила їх здивуватися і взятися до роботи. Загалом рік 2007-й був сповнений знахідками, які дозволяють по-іншому поглянути на історію волинських міст.
Давня монета. Таких знахідок тут чимало |
(RadioSvoboda.Ua) |
Працюють археологи |
(RadioSvoboda.Ua) |
Наштовхнулися на середньовічні склепіння
Поштовхом до нових археологічних розкопок стало будівництво гуманітарного корпусу Національного університету «Острозька академія». Розпочавши земляні роботи, будівельники з археологами наштовхнулися на середньовічні склепіння – кажуть, це були підвали якоїсь великої споруди – ймовірно, контрактового дому, адже тут була розташована Ринкова площа. Цікаво, що про цю споруду в історичних описах жодної згадки, але ще глибші розкопки дають знахідки аж до 9 століття і спонукають робити висновки про те, що Острог був центром Волинської землі з давньоруських часів.
Середньовічні підземелля відкрилися в самісінькому центрі Острога |
(RadioSvoboda.Ua) |
Богдан Прищепа: У нас два варіанти: або припинити все, сказати «ми не можемо» – і тоді вони загонять сюди екскаватор, все це виберуть, ніхто нічого не побачить… Ні тих монет, ні залізних наконечників, нічого іншого – все це буде втрачене. Або ось так приїжджати. Працювати серед зими, хоч некомфортно…
Радіо Свобода: Виходить, що у вас роботи побільше, бо будуються в центрах міст…
Богдан Прищепа: рік, що минає, на Рівненщині можна назвати археологічним |
(RadioSvoboda.Ua) |
Знахідки в центрі Рівного і Дубна
Саме будівництво в центрі Рівного і Дубна наштовхнуло археологів у нинішньому році на сенсаційні знахідки – давньоруське городище на місці Рівного і залишки давньої культури у центрі Дубна.
Богдан Прищепа: «В об’єктах 16 століття ми знайшли цілу серію цікавих речей побутових або знаряддя – сокири, лопати... Найцікавіша печатка, вирізана з м’якої крейдяної породи – мергелю. Фахівці сказали, що вона пов’язана з єврейською общиною. В Україні подібної речі ще не знаходили».
А ще були розкопки на місці майбутнього промислового об’єкту у Городку під Рівним – тут досліджували городище; і розкопки спільно зі столичною експедицією в Хрінниках Млинівського району, де поряд з поселенням готів упродовж довгих віків наклалися нашарування багатьох інших культур.
Знайдене в Острозі хочуть законсервувати на місці і «музеєфікувати»
Нині основна увага дослідників зосереджена на Острозі. Заступник начальника експедиції Василь Чекурков переймається практичним результатом розкопок. Він зазначає, що віднайдені речі розповідатимуть про себе більше не в музеях, а саме у цих підвалах: «Якщо дійсно будуть кошти, щоб їх розчистити, дослідити і «музеєфікувати», щоб було як у Європейських країнах…».
Ректор «Острозької академії» Ігор Пасічник стверджує, в академії вчинять саме так: «Повністю все те, що розкопано, будемо брати в саркофаги, зберігати для того, щоб туристи могли згодом бачити всі ці нашарування від 9 до 16 століть. І в майбутньому Острог буде українською Меккою».
Археологи Рівненщини не пригадують подібних зимових робіт. Кажуть, що з огляду на кількість знахідок часу писати звіти буде обмаль. Достеменно відомо одне: рівняни не випадково виношують ідею створити своє «золоте кільце» із замків та музеїв. Невипадково саме з цим краєм пов’язані імена відомих українських археологів – Ігоря Свєшнікова та Юрія Шумовського.