Дар’я Марченко Київ, 21 грудня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Іранське ядерне питання стоїть у центрі світового порядку денного вже 5 років – відтоді, як стало відомо про роботи зі збагачення урану в країні. 2007-й став роком, коли міжнародна спільнота зійшлась у поглядах на іранські ядерні розробки. Залишилось питання, наскільки успішною буде стратегія запровадження санкцій, які мають змусити країну припинити ядерні дослідження – зокрема ті, які можуть використати для створення ядерної зброї.
Іран -- головний пульт контролю фабрики зі збагачення урану у Ісхафані, 3 січня 2007 р. |
(AFP) |
Президент США Джордж Буш заявив: «Іран небезпечний. Він стане ще небезпечнішим, якщо знатиме, як збагачувати уран. Ми віримо, що Іран має таємну військову програму зі створення зброї і має пояснити світові, чому вона в нього є. Іран має зобов’язання перед МАГАТЕ пояснити, чому він приховав цю програму».
Наступного року Рада Безпеки ООН може запровадити третій пакет санкцій
Канцлер Німеччини Анґела Меркель і прем’єр-міністр Великобританії Ґордон Браун упродовж року наполягали, що міжнародна спільнота має завадити Ірану отримати ядерну зброю. Євросоюз залишається відкритим для переговорів з іранською владою і пропонує їй технічну і економічну допомогу в обмін на згортання ядерної програми. Водночас західні країни вимагають від Ради Безпеки ООН посилити тиск на Іран. У березні вона запровадила другий пакет санкцій, який передбачає заборону на експорт зброї і замороження рахунків 28 іранських фізичних та юридичних осіб, пов’язаних із військовими і ядерними агенціями. Наразі в ООН точаться дебати щодо третього пакету санкцій. І навіть за цих умов Іран відмовляється припиняти збагачення урану і виробництво плутонію.
Президент країни Махмуд Ахмадінеджад наголосив: «Ми вважаємо, що будь-які санкції втратили юридичні підстави. Світ має перед очима звіти МАГАТЕ і американської розвідки, тож не існує жодної причини для продовження ворожнечі. Ми також побачили, що погрози є нерезультативними».
Зрештою, не підтримують ідею запровадження санкцій проти Ірану Китай і Росія, які є постійними членами Ради Безпеки ООН і мають право вето на її рішення.
Альтернативний метод тиску на Іран – індивідуальні санкції
Відтак західні держави починають схилятись до пошуку альтернативних важелів впливу на ісламську державу. У жовтні США заборонили понад двом десяткам фізичних і юридичних осіб Ірану працювати в американській банківській системі і закликають решту країн наслідувати їхній приклад. Європейські держави, зокрема Франція та Німеччина, намагаються переконати бізнесменів не інвестувати в Іран. Однак Махмуд Ахмадінеджад переконаний: уряди не можуть нав’язувати компаніям свою політику, тож не сприймає серйозно погрози санкціями. У 2008 році стане відомо, чия стратегія виявилась більш ефективною.
Матеріали до теми:
США: Якщо Росія завозить до Ірану ядерне паливо, то Іран має припинити власне збагачення урану Ослабне чи посилиться тиск Заходу на Іран після нової інформації розвідувальних служб США? США запровадили нові санкції проти Ірану Кондоліза Райс: Іран є однією з найсерйозніших проблем для інтересів США у світі, для американської національної безпеки Прем’єр-міністр Великобританії Ґордон Браун заявив про необхідність твердого підходу до іранської ядерної програми Президент Джордж Буш заявив, що система протиракетної оборони на європейській території потрібна конче і невідкладно Іран ані на йоту не відступив від своєї позиції щодо ядерної програми, - заявив Президент цієї держави Махмуд Ахмадінеджад