Тетяна Ярмощук Київ, 19 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – «Копальня-вбивця» – саме так називають у Донецьку шахту імені Засядька. У 1999 році вибух метану на цій копальні забрав життя 50 гірників. Причина – порушення пилогазового режиму та низький рівень виробничої дисципліни. Через два роки там знову вибухнув метан – 55 загиблих. Катастрофа у 2004 році забрала життя 20 шахтарів, і у 2006 –13. Нинішній вибух побив усі рекорди.
Тіла загиблих шахтарів вантажать для доставки у морг. Донецьк, 19 листопада 2007 р. |
(epa) |
Дмитро Калитвинцев, голова незалежної профспілки гірників шахти імені Баракова на Луганщині (де в 2000 році від вибуху метану загинули 80 гірників), переконаний, що нинішня трагедія на шахті імені Засядька сталася через недотримання правил безпеки.
Дмитро Калитвинцев: «Це просто нехтування правилами безпеки. Можна було уникнути [трагедії]. На шахті Засядька кожні 3-4 роки вибухи стаються. Чому? Лише через техніку безпеки. Правила безпеки писали кров’ю, це значить, що були випадки, коли ці вибухи ставались, звідси і різні заборони... «Загрубляється» захист. Його ж люди робили, газовий захист та інший. Люди робили, вони його можуть і відімкнути».
Чому гинуть шахтарі, і ніхто не несе за це відповідальності?
Питання, які болять усім, і на які немає відповіді. Чому гинуть шахтарі? Чому це відбувається трохи не щороку? І чому за це ніхто не несе відповідальності?
Керівник незалежної профспілки гірників Михайло Волинець зазначає: «На державному рівні немає належного контролю. Олігархи, які контролюють ринок вугілля, дивляться, як отримати більше прибутків, і вони грабують вугільну галузь. Що ж стосується шахти Засядька, то вона найкраще оснащена з усіх шахт. Але тут видобуток ведеться на пластах, які ведуть себе непередбачувано, на великих глибинах, де недостатньо вивчені явища поведінки гірничого масиву та газу».
Проте, у Німеччині видобуток вугілля ведеться на такій же глибині. Але смертність на тамтешніх шахтах у середньому одна особа на рік.
Вирішувати проблеми на українських копальнях потрібно комплексно, каже в інтерв’ю Радіо Свобода Микола Сургай, який був міністром вугільної промисловості УРСР.
Микола Сургай: «Тут комплекс запитань. Треба виділяти гроші і на будівництво нових шахт і на реконструкцію діючих. Необхідно купувати нову техніку і виділяти кошти на техніку безпеки. Тут одним розчерком пера нічого не зробиш. До того ж, колись був один закон ведення гірничих робіт і дотримання техніки безпеки. І усі керувалися цим законом».
Україна посідає друге місце у світі за кількістю смертей на вугільних шахтах. Попереду – Китай.
Матеріали до теми:
Вiктор Ющенко: Трагедiя в Донецьку є викликом усiй державнiй владі, а не лише вугiльнiй промисловості «Убойна» шахта. Аварія на шахті ім. Засядька може стати найбільшою за всю історію незалежної України Ціна українського вугілля – друге місце в світі за смертністю на шахтах