Тетяна Ярмощук Київ, 9 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Так, але ні! Після неодноразових тверджень Віктора Ющенко про необхідність переходу на прямі газові поставки, у Секретаріаті Президента говорять про збереження нинішніх газових схем до 2010 року. Чому? Кому вигідне збереження посередників? І як цю ситуацію оцінюють політики та експерти?
Ця схема, за словами пана Шлапака, дозволить Україні купувати у Росії середньоазійський газ, який дешевший, ніж російський. Що ж до ціни «блакитного палива» у наступному році, то і в Секретаріаті Президента, і в Кабміні кажуть, що вона буде в районі 150-160 доларів.
«В оточенні Президента є зацікавленість певних кіл...»
Представники ж БЮТу, політичної сили, лідерка якої претендує на прем’єрське крісло, категорично проти збереження посередників. Михайло Волинець: «Не може посередник працювати без свого інтересу. Протягом року на цю схему стабільно сів Янукович зі своїм оточенням. Президент лояльно дивиться на цю ситуацію. Я можу підозрювати, що в оточенні Президента є зацікавленість певних кіл. Там має відношення і Президент Росії».
Посередників має бути кілька
Якщо навіть не прямі контракти, то посередників, які б постачали до України газ, мало б бути кілька. Це, на думку колишнього президента «Укртранснафти» Олександра Тодійчука, дозволить зменшити ризики: «Нова угода не мала б знову узалежнити Україну від інтересів або благополуччя якоїсь однієї компанії, чи маленької групки людей, якщо це буде вестись на горизонтальному рівні, потрібно, щоб у нас було трейдерів хоча б десяток, декілька потужних. Це буде певне диверсифікація ризиків. А прямі угоди мають чітко визначити умови роботи трейдерів, як господарюючих суб’єктів».
До речі, раніше про ймовірність переходу на прямі газові поставки в Україну заявляло як керівництво «Газпрому», так і український віце-прем’єр Микола Азаров.