Олександр Лащенко, Надія Шерстюк Фальшивих купюр на 150 тисяч доларів виявили за 9 місяців цього року українські банки. Як повідомляє Нацбанк, за січень-вересень вилучили понад 3 тисячі підроблених гривневих банкнот, 700 липових банкнот із доларами та 55 з євро. Як краще розпізнати справжні гроші?
ГЛАС НАРОДУ: |
- Якщо сильно помітно, я розпізнаю. Але ж бувають такі фальшивки, що їх не розкусиш. |
- Мені фальшивки не потрапляли до рук, але я знаю, як не потрапити на гачок шахраїв: для цього треба дивитися на водяні знаки. |
- Мене одного разу фальшивомонетники надули на 50 доларів - отримав здачу на ринку, поніс в обмінник, а там не прийняли. Після цього я став обачнішим. |
- Якщо пробувати на дотик, халепи з грошима не буде. Принаймні в банку чи офіційному обміннику вас не обдурять. |
- Мені не потрапляли на очі фальшиві банкноти, і взагалі, за сучасних методів захисту підробити їх дуже складно. |
В Україні за 9 місяців вилучили загалом 4 тисячі фальшивок |
(photo: Ukrinform) |
“Карбованці, гривні, купони, долари, євро....У музеї є експонати з 50-х років минулого століття і до наших днів. Півстоліття тому в цілому примітивним був і захист купюр, і винаходи фальшивомонетників, зазначає директор музею Марія Стрілець:
“От, наприклад, кліше – за їх допомогою фальшували грошові знаки після грошової реформи 1947-го року. Ці кліше доволі примітивні. Як і оригінали того часу. Справжнім грошам бракувало стійкості від підробок. Ось знаряддя тогочасних фальшивомонетників: цинкові пластини, на яких наносили подібною фарбою зображення (частково вручну, іноді за допомогою обладнання). Але такі “гроші” швидко виявляли”.
На відміну від нинішніх часів, в епоху колишнього СРСР активно підробляли монети, щоб заробити на автоматах із газованою водою. Причому справу поставили на конвеєр. У музеї при Національному університеті внутрішніх справ представлені механізми, якими виробляли монети для “газировки”. Але справжній бум фальшування грошей був у 90-х роках минулого століття. Зараз, за твердженням фахівців, гривня захищена добре, але злочинці намагаються не відставати і знаходять нові способи підробок”.
СОТКИ І ДВОХСОТКИ - НАЙЗАХИЩЕНІШІ
Тут збувають свою "продукцію" фальшивомонетники |
(RadioSvoboda.Ua) |
Найпопулярніша продукція фальшивомонетників – п’ятдесятки, констатує Ярослав Солтис, колишній заступник голови правління Нацбанку:
“Раніше здебільшого підробляли двадцятки, а зараз – п’ятдесятки. За нові купюри фальшивомонетники практично не беруться, їх приваблюють старі, менш захищені. Найкращі нині за захистом – нові сотки і двохсотки. Там понад 20 ступенів захисту. Загалом масових підробок в Україні зараз немає.”
Кримінальний кодекс України, стаття 199
1. Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту, а також збут підробленої національної валюти у виді банкнот чи металевої монети, іноземної валюти, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї — караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи у великому розмірі, караються позбавленням волі на строк від п''яти до десяти років.
1. Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою збуту, а також збут підробленої національної валюти у виді банкнот чи металевої монети, іноземної валюти, державних цінних паперів чи білетів державної лотереї — караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
2. Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб чи у великому розмірі, караються позбавленням волі на строк від п''яти до десяти років.
Відсоток розкриття злочинів, пов’язаних із виготовленням і збутом фальшивих грошей, невисокий, каже Микола Рощин, начальник відділу МВС. Цим, на його думку, і зумовлена активність фальшивомонетників. Друга причина — сучасне технічне обладнання спростило роботу грошовим шахраям. Але все одно стовідсотково підробити гроші неможливо. Микола Рощин:
“Загальна ознака підробки – і справжні гривні, і, наприклад, справжні долари шелестять. А ці – ні. Хоча більшість фальшивок виглядають, як нові, однак не шелестять. Вони гладенькі”.
Тим часом в Італії за перше півріччя цього року виявили 57 тисяч підроблених купюр. (В Україні за 9 місяців вилучили загалом 4 тисячі фальшивок). Докладніше про те, на які грошові підробки можна наразитися в Італії, розповідає кореспондентка Радіо Свобода Наталка Кудрик:
“Серед фальшивих євро-купюр найчастіше ходять в обігу банкноти вартістю 20, 50 і 100 євро. Вони є найбільш поширеними при готівковому розрахунку, тому їх так полюбляють шахраї. Загальна вартість виявлених підроблених купюр – понад 4 мільйони євро, повідомило Міністерство економіки та фінансів Італії. У цій країні діє спеціальний Департамент із протидії поширенню підроблених грошей і платіжних карток”.
За італійськими законами, місцевим майстрам фальшувати гроші “світить” від 3-х до 12-ти років в’язниці.
Аудіозапис програми. Перша частина:
Аудіозапис програми. Друга частина: