Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 1 листопада 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Дніпропетровські ракетобудівники домовляються з казахстанськими про співпрацю у сфері космічних технологій. Із дводенним робочим візитом в обласному центрі побувала делегація Карагандинської області – найбільш численна та представницька іноземна місія за останні кілька років.
Українська ракета-носій Циклон-4 |
(nkau.gov.ua) |
Не приховують вони й цікавості до космічних технологій, які розробляють у Дніпропетровську, в конструкторському бюро «Південне» та на заводі «Південмаш». Аким (голова) Карагандинської області Нурлан Нігматулін вважає, що великий поштовх до зближення двох держав дав рік Казахстану в Україні.
«Наші космічні агенції 6–7 разів відвідували одна одну. У вас є ракета, яку запускають із Байконуру. Зараз ми ведемо переговори про використання платформ, із яких запускатимуться саме українські ракети. Це велика програма, спрямована на майбутнє, щоб наша співпраця йшла на комерційній основі», – каже керівник казахстанського регіону.
Супутник "Січ-1М" |
(nkau.gov.ua) |
Українська сторона видає на руки журналістам цілий перелік пропозицій, які вона має до казахстанських гостей. Зокрема, йдеться про спільну розробку двох супутників «Січ». Їхнє проектування – це один із пріоритетів національної космічної програми України на наступні три роки. Дніпропетровські конструктори також згодні розробляти компоненти подібних супутників для Казахстану.
Розглядають і інші варіанти співпраці. Зокрема, дніпропетровці можуть поділитися з Казахстаном найновішою розробкою – це супутник середньої роздільної здатності МС-2-8.
А втім, і українська сторона не приховує своїх бажань: вона зацікавлена в більшому доступі до використання казахстанського Байконуру. Дніпропетровські фахівці навіть підготували технічне обґрунтування необхідності відкриття на космодромі додаткового стовбура для запусків.
Обмін досвідом триватиме
Керівник Дніпропетровської облдержадміністрації Віктор Бондар говорить і про використання досвіду казахстанських фахівців. За його словами, йдеться про те, щоб інтенсивніше взятися за спільні космічні розробки та дослідження: «У нас є спільні програми. Це нові технології, модернізація наявного виробництва. В України є досвід, і Казахстан має свій досвід. Ми маємо залучати їхні підприємства, установи, проектні інститути і використовувати ці технології на території Дніпропетровської області».
Активна співпраця дніпропетровських ракетників із Казахстаном триває вже майже три роки. Ще 2005-го на базі конструкторського бюро «Південне» вперше казахстанським спеціалістам розкривали секрети створення космічних апаратів. Другий етап такого навчання має розпочнеться найближчим часом.
Серед домовленостей, укладених за два дні, також співпраця у сфері машинобудування, виробництва дорожньої техніки, розробці урану, обміні студентами.
Крім пакету угод, додому казахстанці повезли подарунки, яких у Дніпропетровській облдержадміністрації вже давно нікому не вручали, – українську вишиванку та булаву з петриківським розписом.