Єва Поштар Варшава, 12 жовтня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Майже 15 років тому останній радянський солдат залишив полігон та військове місто Борне-Суліново, що у північно-західній Польщі поблизу Щеціна. Близько півстоліття там існувало радянське військове таємне місто. Сьогодні цивільні туристи та офіцери країн НАТО приїздять у Борне-Суліново подивитись, у яких умовах проживали їхні колишні вороги. А чи не найпопулярнішим мешканцем міста виявився українець із Донецька, який колись працював у місцевому радянському гарнізоні.
Борне -- колишні військові склади |
(official site) |
У 1945 році місто завоювала Червона армія. Радянське командування перейняло від німців і військові полігони та оборонні системи. Саме звідси, за планами Варшавського договору, радянські дивізії мали починати наступ на країни НАТО. Польські фахівці припускають, що до 1989 року на навколишніх полігонах у північній Польщі була дислокована радянська ядерна зброя.
На польській мапі появилося нове місто
Борне -- монумент біля міської мерії |
(official site) |
У розмові із Радіо Свобода він зізнався, що на порозі незалежності України не бачив для себе і своєї сім''ї перспектив на життя у бідному тоді Донецьку. Пан Олександр заснував у центрі 5-тисячного нині міста популярну кнайпу «Кафе Саша», там він продає полякам і туристам із Європи українські продукти. Донеччанин зізнався, що, на жаль, не володіє українською мовою, але пишається своїм українським паспортом, мріє колись із онуками поїхати на батьківщину.
Радянська ностальгія
Борне -- радянське військове кладовище |
(official site) |
Ця кнайпа – одна із 300 установ у Борному-Сулінові, яка обслуговує туристів. Анджей Міхаляк має транспортну фірму, що року він перевозить близько шести тисяч туристів.До Борне-Суліново туристів притягує «пострадянський та соцреалістичний клімат», каже він.
З інших міркувань приїздять відвідати Борне-Суліново солдати та офіцери військ держав НАТО, що відбувають у цьому регіоні навчання на полігоні, що неподалік міста Дравско Поморське.
Мешканці ж міста Борне-Суліново поділилися з Радіо Свобода своїм життєвим кредо :«Радянські розділи в історії нашого міста не треба забувати, на них треба заробляти гроші».
Матеріали до теми:
Поляки — найбільші оптимісти Європи