Богдана Костюк RadioSvoboda.Ua (Тракай – Київ 27 вересня) - Тракай – одне з найдавніших міст Литви, що розташувалось на берегах трьох озер: Гальве, Лука і Тоторишко (Татарське). Свого часу Тракай був столицею Великого Литовського Князівства, аж доки князь Гедемінас не переніс центр управління державою у Вільнюс. А його онук – князь Вітовт – у чотирнадцятому столітті поєднав сучасні Литву та Україну, навіть про це не здогадуючись: він запропонував кримським караїмам поселитись у Тракаї, і відтоді караїмська громада уособлює Тракай, як і Крим.
У міцних стінах червоної цегли народився і засновник Вільнюса князь Гедемінас, і Великий Князь Вітовт; сюди приїздив на неформальні переговори і полювання польський король Ягайло – він гостював тут тринадцять разів! А у другій половині ХУІ ст. король Сігізмунд Август обрав замок у Тракаї для розташування літньої резиденції.
А ще Тракай – місце, де зійшлися долі так званих «маленьких народів», у даному випадку караїмів, і Великих Литовських Князів. Отже, понад п‘ять століть тому Вітовт «переманює» з Криму чотириста караїмських родин – для охорони князя і для обслуговування фортеці-замку. Нині у Тракаї мешкає сімдесят нащадків цього народу, вони підтримують стосунки з побратимами у Криму. Одна з туристичних «родзинок» Тракаю – це вулиця з дерев‘яними караїмськими будиночками, кенессою (збудована у ХУІІІ ст.), ресторанчиками. Також варто відвідати музей караїмської культури, заснований 1938 р. Про караїмів розповідає представник цього народу Олександр Адабаджі:
Блакитні озера, зелені густі ліси, старовинна фортеця- замок на острові і споруджені караїмами будинки – це все, за підтримки литовського уряду та Євросоюзу, за кропіткої праці місцевої громади створило у Тракаї справжній рай для туристів.