Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 21 вересня 2007 р. (RadioSvoboda.Ua) - У Дніпропетровську вже вдруге за останні три місяці подорожчав хліб. Тепер у магазинах важко знайти білий за менш ніж дві гривні. Після збирання нового врожаю місцева влада запевняла – зерна достатньо, і ціни на основний продукт харчування лишатимуться стабільними.
«Це до заводу треба звертатись, а не до нас. Завод пояснює подорожчанням борошна. Це спеціалісти мають з’ясувати. А люди, як їли хліб, так і їдять».
«КОПІЙЧАНЕ» ПІДВИЩЕННЯ СУТТЄВЕ ДЛЯ ПЕНСІОНЕРІВ
Відтак тепер за хлібину в Дніпропетровську доведеться платити на 10-50 копійок дорожче. Для когось, певно, це не суттєво, однак не для пенсіонерів, яких в області понад мільйон. Пенсіонерка пані Віра каже – якщо подорожчав хліб, то слідом стрибнуть ціни й на інші продукти, і зводити кінці з кінцями буде ще важче:
«Це дуже дорого. Там того батону грамів 300, туди-сюди – і його немає. А пенсія, знаєте яка? Нам дуже важко».
Хлібопекарні підприємства пояснюють зростання цін подорожчанням основних компонентів рецептури. Кажуть, ціни на житній хліб на прохання влади і так стримували надто довго – вартість житнього борошна піднялася ще на початку року. Тепер, коли подорожчало пшеничне борошно та інші продукти, потерпати від збитків не хочуть, каже голова асоціації хлібопекарних підприємств «Дніпрохліб» Валентина Ткаченко:
«Зерно подорожчало, і трейдери виставили ціни, як на світовому ринку. Відбулося подорожчання газу і всіх компонентів, які завозяться на наші підприємства, це маргарин, дріжджі, цукор. Звичайно, це вплинуло на собівартість продукції».
«КОМАНДНІ» МЕТОДИ СТАБІЛІЗАЦІЇ
Стримати ціни, впевнені, вдасться й завдяки бюджетним дотаціям. Керівників підприємств закликають брати кредити. Начальник управління агропромислового розвитку Олександр Любович:
«Щоб не допустити зростання цін, є державна підтримка хлібозаводів, переробних підприємств. Якщо ці підприємства отримають кредити, держава компенсує на рівні ставки Нацбанку 8% з бюджету».
Між тим стрибок цін на хліб у регіоні викликав «ланцюгову» реакцію: літр молока вже 4 грн., найдешевше масло – 5 грн. Споживачі обурюються: якщо ціни не можуть стримати до виборів, то що ж буде опісля?