Василь Зілгалов Прага, 18 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Вихід на вирішення однієї з найскладніших проблем сучасності – ліквідації наслідків вибуху на 4-му енергоблоці Чорнобильскої АЕС – став цими днями однією з головних тем європейської преси. Газети пишуть не лише про фінансові подробиці контрактів на будівництво укриття над четвертим, зруйнованим у 1986 році, енергоблоком, та сховища для ядерних відходів, але й про гострі політичні перипетії, які супроводжували підписання контрактів у Києві 17-го вересня. Це сталося за два тижні до парламентських виборів в Україні.
Європейське видання «Вол Стріт Джорнел» вказує на те, що контракт з ЄБРР підписала також і американська компанія «Холтек Інтернешнел» з Нью-Джерзі, їй Банк виділив 200 мільйонів доларів на будівництво сховища для ядерних відходів у Чорнобилі. Швейцарська «Нойє Цюрхер Цайтунґ» конкретизує, що у новозбудованому сховищі розмістять 25 тисяч відпрацьованих паливних елементів з трьох, вже зупинених у 2000-му році, енергоблоків Чорнобильської АЕС. Ця газета також нагадує, що «Холтек Інтернешнел» вже мала справу в Чорнобилі, коли кілька років тому «отримала подібний контракт під керівництвом «Фраматому», але угода провалилася через розбіжності з українськими органами держнагляду».
Французька «Ліберасьон» інформує, що новозбудований французьким консорціумом «Новарка» «саркофаг, вагою 20 тисяч тонн, здатний вмістити всередині статую Свободи у вертикальному положенні». Газета також нагадує, що французька компанія «Вінсі», яка входить до консорціуму «Новарка», вже має досвід подібних масивних проектів. «Ліберасьон» відзначає, що з самого початку, від 1992 року, «авантюра з саркофагом виявилася справою непростою» через перипетії українського політичного життя, що «гальмували реалізацію проекту». Це французьке видання вказує на те, що й сам процес підписання контрактів 17 вересня «став причиною планового зіткнення між міністром з надзвичайних ситуацій... і Президентом Ющенком». Але, на думку «Ліберасьон», попри політичну епопею напередодні виборів «будівництво постійного ковпака над реактором – добра новина». Газета також наголошує, що роботу під час реалізації проекту отримають «майже тисяча робітників-українців і близько ста французьких фахівців».