Богдана Костюк Київ, 14 вересня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Прогноз синоптиків на нинішню п’ятницю щодо дощової погоди в Києві не справдився. Швидше – мінлива хмарність з обнадійливими сонячними проясненнями. Це повністю стосується і одинадцятого саміту Україна – ЄС.
Тим часом у залі засідань Президент України Віктор Ющенко, Прем’єр-міністр Португалії, яка нині головує в ЄС, Жозе Сократіш, Президент Європейської Комісії Жозе Мануель Баррозу, Верховний представник ЄС зі спільної зовнішньої і безпекової політики Хав’єр Солана обговорювали питання, які однаково турбують і Київ, і Брюссель.
Київ задоволений
Президент Ющенко після закінчення саміту не приховував задоволення: «Не кожен саміт закінчується підписанням базових документів, які ухвалили ми сьогодні: це – спільна заява, і другий – це спільна доповідь про прогрес у переговорах щодо укладення нової базової угоди між Україною та ЄС».
У рамках нинішніх перемовин основний акцент був приділений новій майбутній посиленій угоді. Але говорили не тільки про це, сказав Ющенко: «Ми сьогодні торкнулись і питань нашого співробітництва: це і сфера безпекової політики, у тому числі ядерної безпеки; це тема екології; це тема, яка стосується економічної співпраці».
Маленького українця, звісно, цікавило, чи й далі збиткуватимуться над ним у нескінченних чергах до консульств західноєвропейських країн. Віктор Ющенко обіцяє поліпшення.
«Усі фундаментальні питання візового характеру ми сконцентрували в угоді, яка була підписана 17 червня, яка чекає своєї ратифікації. Є ряд моментів, ряд прикростей, які стосуються поточної візової ситуації. Ми зробили обмін думками з цього приводу, ми домовились про активізацію наших консультацій. Ми домовились, що ці обставини взяті до уваги і цю сторінку перегорнуто», – запевнив Президент.
Попрацювати доведеться і Україні, і ЄС
Жозе Сократіш заявив, що і Україна, і країни ЄС переживають нелегкі політичні часи, і це віддзеркалено у рішеннях саміту.
Україна та Євросоюз, за його словами, мають схожі проблеми, що їх треба розв’язувати якнайшвидше: «Політична криза в Україні призвела до дострокових парламентських виборів; імовірно, також буде змінено і Конституцію держави. Ми ж маємо серйозні проблеми з ухваленням Європейської Конституції і порозумінням між різними країнами та політичними силами у цій царині».
Україна воліє збільшити торговельний оборот з Європою, і в ЄС теж у цьому зацікавлені, додав Сократіш і відразу зазначив: переговори про створення зони вільної торгівлі між Україною та Євросоюзом буде розпочато, як тільки Україна стане членом Світової організації торгівлі.
Цим теми нинішнього саміту не обмежилися, сказав португальський керівник: «І в Києві, і у Брюсселі та інших європейських столицях і політиків, і пересічних громадян турбують ситуація у Придністров’ї, черги на кордоні з Україною, корупція тощо. Тож ми нині домовились спільно вирішувати ці нелегкі проблеми».
Підтримка українській демократії
Президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу додав, що ЄС далі має намір співпрацювати з Україною у багатьох галузях.
А проведення нині в Києві саміту Україна – ЄС напередодні українських дострокових парламентських виборів – «свідчення тієї довіри, яку держави Євросоюзу демонструють Україні і тим демократичним процесам, що у ній відбуваються», наголосив Баррозу.
У цілому всі учасники саміту висловили задоволення зустріччю і пообіцяли не затримуватись із ратифікацією договору про спрощений візовий режим і з підготовкою нової поглибленої угоди між Україною та ЄС.
А офіційний Київ пообіцяв провести чесні прозорі вибори і не звертати з євроінтеграційного шляху.
Матеріали до теми:
Нова посилена угода між Україною та Євросоюзом не визначатиме подальшого розвитку відносин України і ЄС Віктор Ющенко прогнозує наближення України до членства в ЄС у разі об’єднання української енергетичної системи з європейською Віктор Ющенко: Проведення в Києві саміту Україна – ЄС свідчить про демократичність процесів, які відбуваються в Україні Віктор Ющенко: У центрі уваги саміту Україна – ЄС було питання ратифікації угоди про спрощення візового режиму Україна і Євросоюз обговорили питання двосторонньої співпраці на 2005–2008 роки Київський саміт Україна-ЄС Саміт Україна-ЄС: українські очікування Хав’єр Солана вказує на поглиблення відносин між Україною і Євросоюзом Хав''єр Солана: «Після саміту ЄС-Україна наші відносини стануть ближчими»