Тетяна Ярмощук Київ, 31 серпня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – Що означають заяви міністра освіти про повернення до масового вивчення в українських школах російської мови? Скільки часу приділятимуть школярі вивченню «великої та могутньої»? Як виглядає ситуація із опановуванням державної мови?
С.Н.: Давайте не пересмикувати. Не треба говорити, що я нав’язую комусь, я нікому нічого не нав’язую. Я поінформував по факту. У нас є навчальні плани, програми, які передбачають, що є школа державна, з державною мовою навчання, де вивчають, зокрема, і російську мову, а також обов’язково англійську, німецьку чи французьку. Такий навчальний план є. Сьогодні приблизно дві третини молодших шкіл обирають такі навчальні плани програми. Більшість же шкіл вивчають російську мову у варіативній частині.
Сьогодні у нас близько 1280 шкіл з російською мовою навчання. Це українські державні школи, але російська мова навчання ( до речі, як і польські, румунські, угорські, молдовські). І десь 1800 шкіл, які мають дві мови навчання. Тому, коли я назвав ці моменти, до мене підходили багато вчителів, керівників, у тому числі і з західної України, які говорили, що відчувають, що незнання російської мови шкодить дітям. Скажімо, Інтернет – російською мовою, вони не знають багатьох спеціальних термінів. Тому не потрібно політизувати. І там ось це міське управління, що воно там казало... Визначають усе батьки та діти.
Р.С.: А скільки годин на тиждень у загальноосвітніх школах вивчають російську мову?
С.Н.: Може, Ви мене ще запитаєте по кожному класу? Я не все, звичайно, пам’ятаю. Все залежить від типу навчального плану, який ви обрали. Сьогодні вивчення російської мови в українських школах не є обов’язковим, не входить у державний стандарт, це, як правило, у варіативній частині, на вибір батьків. Але є й навчальні плани, де є година, дві, три на тиждень російської мови.
Р.С.: А українська мова?
С.Н.: На неї ніхто не замахується. І навпаки, все робиться для того, щоб ми її досконало знали. У нас у 12-річній школі, більше 5 тисяч годин на вивчення української мови, а з поглибленим вивченням 5600, чи 5800. Це достатньо для того, щоб всі до єдиного знали українську мову.
Р.С.: Походити українськими містами, можна почути жахливу, неграмотну мову, причому як українську, так і російську. Чи досліджували рівень знань з української мови вчителів?
С.Н.: Кожен учитель проходить атестацію. І при атестації, при визначенні і доплати, і зарплати, і рівня, обов’язкове знання української мови. Це вже давно вирішені проблеми. Але давайте бути людьми, ми донедавна мали 50% шкіл з українською мовою навчання. А за один же день не можна вивчити. І, скажімо, в побуті перейти на спілкування — час потрібен.
Я сьогодні глибоко переконаний, коли на конкурсі Яцика діти з Криму, діти з Донецька, виграють сьогодні призові місця, діти пишуть такі гарні твори. Ми вручали біля пам’ятника Шевченка на конкурсі призи — слухайте, східна Україна забрала більше половини призів. Кажуть, що на заході України, в центрі краще всіх знають мову. Не підтверджується це. Схід сьогодні починає домінувати і вигравати всі конкурси. Процес іде.