Юлія Рацибарська Дніпропетровськ, 25 липня 2007 р. (RadioSvoboda.Ua) - За найближчі 20 років Дніпропетровськ має стати справді комфортним і презентабельним європейським містом, зі зручним транспортом, широкими дорогами, новими будинками, вокзалами та розважальними комплексами і вп’ятеро довшим метро. Усе це передбачає Генеральний план розвитку міста. Сьогодні його проект ухвалили депутати міськради. У щойно затвердженого документа вистачає вже і прихильників, і критиків.
Проект ГЕНПЛАНУ |
(RadioSvoboda.Ua) |
Як виглядає, найбільше новим планом розвитку Дніпропетровська задоволені його автори, спеціалісти київського інституту «Дніпромісто». Кажуть, врахували все: і очікуване впродовж 20-ти років зростання населення майже на 200 тисяч, і переорієнтацію оборонної промисловості на задоволення потреб населення, і розвиток транспортної системи.
Місто ростиме вгору
Особлива гордість розробників — це те, що місто більше не розповзатиметься вшир, а ущільнюватиметься і ростиме догори за рахунок висоток. Директор інституту «Діпромісто» Юрій Білокінь наголошує, що подальший розвиток міста намічається тільки в існуючих адміністративно-територіальних межах, без експансії на навколишні сільськогосподарські угіддя.
Розробники запевняють, що Генплан розв’яже більшість проблем розвитку міської інфраструктури. Попри це вже є критики нового проекту. Приміром, дніпропетровські «зелені» заявили, що фахівці не запланували збільшення зелених зон. І це при тому, що у Дніпропетровську їх і так на третину менше від норми. Це турбує і депутатів із Блоку Лазаренка, зокрема, представника фракції в міськраді Володимира Шабаліна. До 200-річчя міста було створено 200 скверів і зелених куточків, нагадує він. «Може, до «Євро-2012» ми 2 тисячі 12 зелених куточків зробимо?» — запитує депутат.
Такі балки будуть забудовувати |
(RadioSvoboda.Ua) |
Дивує депутатів і те, що план розвитку Дніпропетровська на два десятиліття вперед весь час обговорювали у вузькому колі. Відкритих громадських слухань так і не провели. Навіть сьогодні, на презентації, пресі не дозволили знімати схеми й плани розбудови.
Колишній головний архітектор Дніпропетровська Ігор Богданов вважає, що широке обговорення й висвітлення Генплану є необхідним.
«У різних містах Європи Генеральний план видають як відкриту інформацію. Тоді інвестор зможе побачити матеріали, дізнатись, що хочуть збудувати на тій чи іншій ділянці, оцінити свої можливості й ухвалити правильне рішення»,— наголошує архітектор.
А втім, фахівці вже зараз кажуть, що Генплан розвитку Дніпропетровська не почнуть втілювати в життя одразу. Він ще має пройти спеціалізовану експертизу. На додаток до нього мають ухвалити ще цілу купу документів, зокрема, окреслити так звані «червоні» лінії в місті. Усе це обійдеться ще у півтора мільйона гривень. Гроші, користуючись нагодою, попросили у міністра регіонального розвитку.