Кирило Булкін Прага, 19 червня 2007 року (Radiosvoboda.ua) – НАТОвські посадовці визнають, що зростання числа жертв серед цивільного населення в Афганістані коштує Альянсу підтримки пересічних афганців. Генеральний секретар НАТО Яап де Хооп Схеффер стверджує, що цивільні жертви, спричинені діями НАТО, є випадковими, і тому підпадають під іншу моральну категорію, ніж свідомі вбивства бойовиками Талібану та "Аль-Каїди". Проте правозахисники кажуть, що всі сторони конфлікту в Афганістані мають нести моральну та юридичну відповідальність за смерті цивільних осіб внаслідок військових дій.
Афганці протестують біля тіла вбитого цивільного чоловіка, якого, як стверджує його родина, застрелили військові міжнародного контингенту у Афганістані. Кандагар, 19 червня 2007 р. |
(AFP) |
Таліби та "Аль Каїда" роблять усе, щоб сили НАТО втрачали прихильність у серцях і думках афганців, каже генсек. Проте значна більшість населення все ж таки підтримує НАТО, переконаний він.
Правила ведення війни та місцеве населення
2006-го року, коли НАТО перебрало командування над Міжнародними Силами сприяння безпеці в Афганістані (ISAF), Яап де Хооп Схеффер запевнив країни, що беруть участь у цій місії: НАТОвські правила стосовно ведення військових дій є достатньо твердими, щоб війська могли себе захистити.
Речник НАТО Джеймс Апатурай каже, що ці правила допускають нанесення превентивних ударів по бойовиках та їхніх укриттях – якщо такий наказ віддасть командувач сил НАТО.
Однак Майк Шайх, працівник організації “Human Rights Watch” в Афганістані, каже, що війська НАТО зобов’язані дотримуватись стандартів Женевської Конвенції, незалежно від власних правил ведення військових дій:
Якщо ви батько чи мати загиблої дитини, вас не турбує, чи була атака законною, вас турбує, що ваша дитина загинула, каже Шайх. Афганці хочуть, щоб НАТО визнало помилки, вибачилось і сказало: “Надалі ми діятимемо краще”, — вважає він.
За підрахунками Майка Шайха, 2006 року в Афганістані загинуло близько 1200 мирних жителів. 300 з цих смертей, на його думку, сталися внаслідок іноземних військових операцій.